Krypto analytik zpochybňuje odvážnou předpověď, že tokenizovaná reálná aktiva (RWAs) by mohla do roku 2030 dosáhnout hodnoty 30 bilionů dolarů. Tvrdí, že realističtější cíl by byl spíše kolem 1,5 bilionu dolarů.
Jamie Coutts, hlavní krypto analytik společnosti Real Vision, se podělil o svůj názor v příspěvku z 27. srpna. Vysvětlil, že pokud bude pokračovat současná dvouletá složená roční míra růstu (CAGR) 121 %, tokenizovaná tradiční aktiva by mohla do roku 2030 dosáhnout přibližně 1,3 bilionu dolarů.
Tokenizace odkazuje na proces vytváření bezpečnostních tokenů, což je typ digitálního aktiva založeného na blockchainu. Tyto tokeny představují reálná aktiva, jako jsou nemovitosti, dluhopisy, umělecká díla a akcie, čímž je činí obchodovatelnými v digitální podobě.
V červnu Standard Chartered Bank a Synpulse vyvolaly pozornost předpovědí, že tokenizovaná RWAs by mohla do roku 2034 dosáhnout 30,1 bilionu dolarů. Tato prognóza upoutala pozornost mnohých, ale Coutts zůstává skeptický. Domnívá se, že tato částka je příliš optimistická a pravděpodobně nedosažitelná. Nicméně i kdyby se jeho konzervativnější odhad 1,3 bilionu dolarů naplnil, mohlo by to mít hluboký dopad na ekosystém Web3.
Coutts naznačuje, že pokud by bylo na blockchain převedeno 1,3 bilionu dolarů v RWAs, mohlo by to vytvořit významný vlnový efekt v různých sektorech krypto prostoru, včetně nezaměnitelných tokenů (NFTs), sociálních platforem a herního průmyslu. To by mohlo vést k významnému růstu a inovacím v těchto oblastech.
Coutts však také zdůraznil výzvu při odhadu hodnoty, která by se přisuzovala Ethereu, které je preferovanou platformou pro první vydavatele tradičních finančních aktiv v krypto prostoru. Obtíž spočívá v předpovědi, jak velký podíl na trhu získají sítě druhé vrstvy ve srovnání se základní sítí Etherea.
Uvedl, že sítě druhé vrstvy, které fungují na Ethereu, by mohly získat 95-99 % generovaných příjmů, přičemž Ethereu by zůstala jen malá část ve formě poplatků za vypořádání. Coutts vyjádřil pochybnosti, že by se tyto sítě druhé vrstvy dobrovolně vzdaly svých ziskových pozic, aby umožnily základní vrstvě Etherea dále růst.
“Pokud se Ethereu podaří rozšířit svou základní vrstvu, mohlo by získat mnohem větší podíl na této příležitosti,” uvedl Coutts a označil tento problém jako “dilema Etherea.”
V červnu se k tomuto tématu vyjádřila také poradenská společnost McKinsey & Company, která uvedla, že tokenizovaná finanční aktiva zažila “chladný začátek,” ale očekává se, že do roku 2030 dosáhnou tržní velikosti přibližně 2 bilionů dolarů. Tento pomalejší začátek odráží výzvy a nejistoty, kterým tokenizace stále čelí.
Analytici společnosti McKinsey také zdůraznili, že aby se tokenizace široce prosadila, musí nabídnout jasné výhody oproti tradičním finančním systémům. Jednou z nadějných oblastí je tokenizace dluhopisů, která nabývá na síle. Podle analytiků sotva uplyne týden, aniž by byla oznámena nová emise tokenizovaných dluhopisů.
Mezitím v dubnu Markus Infanger, senior viceprezident společnosti RippleX, poukázal na výzkumy, které naznačují, že budoucí hodnota tokenizovaných trhů by mohla dosáhnout 16 bilionů dolarů, což by bylo přibližně osmkrát více než současná tržní kapitalizace celého sektoru kryptoměn.
Tento rostoucí zájem o tokenizaci, navzdory některým pochybnostem a výzvám, naznačuje, že by mohla hrát transformativní roli v budoucnosti financí a širší digitální ekonomiky.