Co je Blockchain?

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

⚡️K čemu slouží Blockchain?

Blockchain je decentralizovaná databáze udržovaná na velkém počtu počítačů a v pečlivě zašifrované podobě, což také snižuje provozní náklady. Kdokoli může nabídnout svůj nevyužitý prostor na pevném disku k pronájmu.

⚡️Jak blockchain funguje?

Blok má v podstatě dvě části: záhlaví a seznam transakcí. Seznam transakcí jsou naše záznamy v deníku. V záhlaví je zaznamenán čas vzniku, hash tohoto bloku a hash předchozího bloku.

⚡️Co je to útok 51?

Útok 51 % je termín, který znamená, že útočník musí mít k dispozici větší výkon než zbytek sítě, jakýsi “řídicí paket” generování výkonu.

⚡️Co jsou to soukromé klíče?

Soukromý klíč je soubor znaků, který umožňuje přístup k prostředkům na peněžence vašeho účtu. Pouze ten, kdo má přístup k tomuto klíči, může přesouvat a utrácet mince.

⚡️Co jsou veřejné a soukromé klíče?

Soukromý klíč zprávu dešifruje, zatímco veřejný klíč ji šifruje. Tyto dvě sady symbolů pracují v tandemu: Odesílatel nesmí zahájit transakci bez veřejného klíče, ale příjemce ji nebude moci autorizovat (dešifrovat) bez soukromého klíče.

Co je blockchain? Možná jste tento termín už někdy slyšeli, ale co vlastně znamená? Blockchain je v podstatě digitální účetní kniha všech transakcí s kryptoměnami. Neustále se rozrůstá, protože se do ní přidávají “dokončené” bloky s novou sadou záznamů. Každý blok obsahuje kryptografický hash předchozího bloku, časové razítko a údaje o transakci. Těžaři bitcoinů používají speciální software k řešení složitých matematických problémů a jsou za to odměňováni bitcoiny. Tento proces se nazývá těžba. Těžaři udržují řetězec bloků konzistentní, úplný a neměnný tím, že opakovaně ověřují a shromažďují nově vysílané transakce do nové skupiny bloků nazývané “blockchain”.

Co je blockchain a jak funguje?
Co je blockchain

Co je distribuovaná databáze a jak funguje? Termín “distribuovaná” znamená, že neexistuje žádná centrální autorita, která by na tento proces dohlížela.

Artem Genkin, doktor ekonomie, profesor jedné z univerzit Skillbox Online a vydavatelství Alpina Publishing Group – odborný přednášející na téma “Nový svět, nový člověk” – “Umění řídit sám sebe na internetu”.

Co je blockchain
Co je blockchain

Blockchain je podle Bank of England “technologie, která umožňuje jednotlivcům, kteří se navzájem neznají, důvěřovat si a sdílet záznamy o transakcích. V rámci tohoto systému je obtížné data skrytě falšovat, a proto se ukázalo, že je odolný vůči korupci.

Zvažte náhrdelník. Každý korálek je “blokem” nebo záznamem aktivity, podobně jako blockchain. Tento náhrdelník – známý také jako “řetízek” – nelze poškodit ani zničit. V důsledku toho je blockchain neporušitelný digitální záznam činnosti, který nelze změnit ani zničit. Bezpečnost tohoto systému umožnila jeho využití v široké škále aplikací, od kryptoměn po chytré smlouvy.

Co je blockchain a jak funguje?

Jaký je hlavní účel blockchainu?
Co je to technologie Blockchain?

Dříve se převod hodnoty uskutečňoval v hotovosti, dnes jsou hlavními aktéry banky a zítra to mohou být služby založené na blockchainu.

Začněme tím, že blockchain je decentralizovaná databáze, která ukládá sekvenční bloky s určenými charakteristikami (verze, datum vytvoření, informace o předchozích aktivitách v síti). Jeho struktura se jeví jako nekonečně dlouhý kovový řetězec, v němž nelze přerušit nebo vyměnit spojení.

Hlavní myšlenky technologie jsou následující:

  • decentralizace;
  • distribuce;
  • transparentnost;
  • bezpečnost;
  • neměnnost.
Technologie blockchain: co byste měli vědět
Blockchain a Hyperledger

Řetězec blockchain je kniha, do které lze přidávat nové stránky, ale každá nová stránka musí být napsána na již existující stránku a zbytek nelze měnit.

Taková kniha by mohla obsahovat dosud nevídané stránky, například stránky pro třetí měnu. Nové “stránky” mohou být přidávány pomocí transakcí, ale ty nejsou jako převody peněz; spíše se podobají spuštění programového skriptu. Každý blok obsahuje odlišnou sadu parametrů: nonce, hash předchozího bloku, hash sady transakcí aktuálního bloku a časovou značku.

Blok může obsahovat mnoho tisíc takových záznamů. Když paměť v bloku dojde, je uzavřen, podepsán a odeslán do nového bloku jako hash nebo “otisk prstu”.

Jaký je vztah mezi blockchainem a bitcoinem?
Jaký je hlavní účel blockchainu?

Hash je posloupnost znaků s jedinečným otiskem. Skládá se z toho, jaké transakce a kolik jich každý blok obsahuje.

Algoritmy blockchainu zajišťují, že data byla zaznamenána správně a ověřitelně. Po dokončení transakce blockchain zkontroluje každý hash a poté přejde až k poslednímu hashi, který potvrdí integritu a věrnost všech předchozích kódů a uzavře blok.

Blockchain, který funguje nepřetržitě a přidává odkazy, se nazývá řetězec, který funguje nepřetržitě a vytváří odkazy. Tento proces průběžného ověřování eliminuje riziko, že někdo přidá mince “navíc” nebo pošle do sítě chybná data, protože blok neprojde ověřením a nebude zařazen do sítě. V důsledku toho se mu přezdívá řetězec, který funguje na “konsensu”.

Jaký je vztah mezi blockchainem a bitcoinem?
Jaký je vztah mezi blockchainem a bitcoinem?

Jaký je vztah mezi blockchainem a bitcoinem?

Bitcoin je nejznámější aplikací technologie blockchain, která se poprvé objevila v roce 2009. Transakce jsou pohyby peněz z peněženky jedné osoby do peněženky druhé. Každý hráč má v řetězci přístup k informacím o každé transakci, která kdy v síti proběhla, počínaje prvním převodem v roce 2009.

V celosvětovém růstu zájmu o blockchain byl bitcoin první aplikací této technologie a pomohl zvýšit povědomí o jejích výhodách. Od té doby se však vyvinuly další kryptoměny využívající blockchain a jeho varianty i nekryptografické nástroje, metody pro efektivní využití této technologie.

Rozdíl mezi PoW a PoS
Spojení mezi blockchainem a kryptoměnou

Horníci musí řešit matematické úlohy. Čeho horníci dosahují a proč jsou potřební?

Pokud blockchainová síť funguje jako třetí strana v pohybu hodnot a podobně jako bankovní systém má obsluhu: “Uzly” – softwarový kód provozovaný na specializovaném hardwaru a udržovaný uživateli. Těžaři jsou obsluhou sítě.

Proof of Work і Proof of Stake
Co je blockchain a jak funguje?

Chcete-li provést transakci v blockchainu, musíte ji nejprve vygenerovat a poté přidat do mempoolu, což je speciální úložiště, které shromažďuje transakce čekající na zařazení do bloku a řetězce.

Co přesně horníci dělají?

Těžaři se připojí k mempoolu a začnou zpracovávat všechny transakce ve frontě, aby mohli začít pracovat na bloku. Při celkovém pohledu vypadá proces takto: Systém se dozví o všech transakcích v mempoolu a zpracuje je, poté je zaznamená do bloku a vypočítá hashe. Těžař musí odeslat řešení do sítě, aby bylo potvrzeno, že blok je platný. Pokud blok potvrdí většina těžařů, stane se součástí konsensu a je přidán do blockchainu. Vítězný těžař obdrží za svou práci odměnu v podobě nových mincí nebo transakčních poplatků.

Transakce v blockchainu
Co je to technologie blockchain?

V důsledku toho musí při návrhu bloku do sítě souhlasit všichni účastníci, a pokud jej většina těžařů přijme a souhlasí s ním, bude blok do sítě přidán. To znamená, že pro fungování blockchainu je nutný konsenzus nebo rozhodnutí podporované většinou. Těžaři získávají ze sítě peníze jako odměnu za svou práci a na pokrytí svých nákladů.

Blockchain je distribuovaná databáze, která umožňuje bezpečné, transparentní a proti manipulaci odolné transakce. Je to technologie, která pohání kryptoměny, jako je Bitcoin a Ethereum. Když pochopíte, jak blockchain funguje, můžete lépe porozumět potenciálním důsledkům této transformační technologie. Děkujeme za přečtení! Doufáme, že vám tento článek pomohl dozvědět se více

Jaký je účel blockchainu?
Rozdíl mezi PoW a PoS

Nejdůležitějším rozdílem mezi nimi je, že proof-of-work je metoda, kterou se ověřují transakce, zatímco proof-of-stake funguje na základě “uživatelských sázek”. Dva základní typy těžby jsou proof-of-work a prood-of-stake, ale všechny se provádějí pomocí algoritmu proof-of-work.

Jak fungují transakce v blokovém řetězci?

Aby mohl uživatel provést bankovní převod, musí si nejprve založit účet pomocí svých osobních údajů, poté na něj vložit peníze a teprve poté může provádět transakce.

K dokončení transakce v blockchainu potřebujete pouze dva klíče: veřejný a soukromý klíč.

Veřejný klíč je soubor čísel a symbolů, který si může prohlédnout kdokoli v síti bitcoin a který je adresou peněženky pro převod peněz.

Blockchain a Hyperledger
Znáte všechny typy blockchainu?

Nejdůležitější je “soukromý klíč”. Používá se k ověřování všech transakcí v peněžence, proto by měl být pečlivě střežen.

Informace jsou nešifrovány pouze soukromým klíčem uživatele, který může kdokoli dešifrovat pomocí jeho veřejného klíče. Peněženku a transakce nelze otevřít ani přenést, protože vše je zašifrováno soukromým klíčem uživatele. Tímto způsobem je možné zjistit údaje o každé transakci provedené na jakémkoli účtu, ale tento systém je zcela transparentní, protože blockchain je veřejně přístupná účetní kniha.

Bezpečnost technologie blockchain
Jaké jsou transakce v blockchainu?

Soukromý klíč uživatele by neměl být nikdy nikomu prozrazen, protože je to klíč, který poskytuje přístup ke všem transakcím uživatele a autorizuje je.

Síť blockchain musí dospět ke konsensu o stavu každé transakce, než může být potvrzena a přidána do blockchainu.

Znáte všechny typy blockchainu?

https://www.oracle.com/ca-en/blockchain/what-is-blockchain/#types

Jaký je účel blockchainu?

Co je to technologie blockchain?
Co je to blockchain v jednoduchých slovech?

Ačkoli si dnes mnoho lidí spojuje technologii blockchain s Bitcoinem, není to správné spojení. Blockchain je metoda distribuovaného ukládání dat, kterou lze využít k různým účelům, např:

  • volby a hlasování;
  • prodej;
  • pojištění;
  • správa dokumentů;
  • logistika;
  • půjčování;
  • nemovitosti.

Mnoho dalších věcí, které potřebují spolehlivou ochranu a mohou být uloženy jako data. Bitcoin je jen jedním z mnoha projektů, který si získal velkou pozornost v důsledku obrovského cenového skoku, přičemž všechen tento “humbuk” odvádí pozornost od fantastické technologie, která může učinit svět lepším.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky