Hongkong spouští první ETF na bitcoin a ether, které chtějí dominovat kryptoměnám

Hongkong v pondělí schválil několik žádostí o vytvoření spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF) na bitcoin a ether, čímž dále upevnil své ambice stát se klíčovým regionálním centrem pro kryptoměny.

China Asset Management, významná čínská společnost zabývající se správou aktiv, oznámila, že její hongkongská divize získala od hongkongské Komise pro cenné papíry a futures povolení k poskytování služeb správy retailových aktiv týkajících se spotových kryptoměnových ETF. Firma se připravuje na spuštění spotových ETF na bitcoin a ether ve spolupráci s OSL a BOCI International. Společnost OSL uvedla, že v souvislosti s těmito připravovanými ETF bude pro China Asset Management hrát roli zahajovacího partnera pro obchodování s virtuálními aktivy a sub-custodiana.

Kromě toho společnost Harvest Global Investments obdržela od SFC principiální souhlas se svými dvěma spotovými krypto ETF, jak společnost oznámila. Firma uvedla, že tyto ETF, které mají být spuštěny ve spolupráci s OSL, jsou navrženy tak, aby řešily problémy, jako jsou vysoké požadavky na marže. Společnost OSL se ke spolupráci vyjádřila a vyzdvihla svou dobře zavedenou infrastrukturu, která poskytne bezpečné obchodní prostředí, jež je pro provoz ETF klíčové a zajišťuje přesnou a spolehlivou správu podkladových aktiv.

Společnost Bosera Asset Management, rovněž hongkongská dceřiná společnost významného čínského správce aktiv, spolu s HashKey Capital informovaly, že od regulačního orgánu obdržely podmíněný souhlas se společnou správou dvou spotových krypto ETF. Konkrétní informace o tom, co “podmíněné schválení” obnáší, duo bezprostředně nevysvětlilo.

Společnosti Bosera a HashKey se rovněž podělily o plány iniciovat vznik fondů Bosera HashKey Bitcoin ETF a Bosera HashKey Ether ETF. Cílem těchto ETF je nabídnout investorům možnost přímého úpisu akcií pomocí bitcoinu a etheru. Časový plán jejich spuštění však zatím nezveřejnily.

“Zavedení ETF Virtual Asset Spot nejenže poskytuje investorům nové možnosti alokace aktiv, ale také posiluje status Hongkongu jako mezinárodního finančního centra a centra virtuálních aktiv,” uvedla společnost Bosera ve svém prohlášení.

Na rozdíl od rozsáhlých omezení obchodování s kryptoměnami a jejich těžby na čínské pevnině zaujal Hongkong v poslední době vstřícnější přístup ke kryptografickým podnikům. V červnu 2023 region oficiálně zahájil režim licencování kryptografických obchodů, který licencovaným burzám umožňuje nabízet maloobchodní obchodní služby. Licence byly dosud uděleny dvěma platformám – HashKey a OSL.

ETF na ether

Adrian Wang, generální ředitel asijské společnosti Metalpha, která se zabývá správou digitálních aktiv, sdělil, že o připravované spotové ETF na ether bude pravděpodobně značný zájem.

“Myslím, že ETF by mohly být ve srovnání s těmi bitcoinovými vlivnější a důležitější, protože investoři mají možnosti získat expozici vůči bitcoinu pomocí akcií souvisejících s bitcoinem, jako jsou těžební společnosti, ale zatím žádné akcie související s ETH neexistují,” řekl Wang.

Angela Angová, bývalá regulátorka singapurského měnového úřadu a nyní hlavní politická poradkyně ve společnosti TRM Labs, která se zabývá blockchainovou inteligencí, dodala: “Schválení spotových ETF na ether ze strany Hongkongu, které předchází podobnému rozhodnutí v USA, představuje významný milník v postupu Hongkongu směrem k tomu, aby se stal předním centrem kryptoměn. Vzhledem k omezeným alternativám expozice vůči Ethereu by tyto ETF na Ether mohly přilákat značný zájem investorů.”