Ministerstvo financí USA tlačí na Kongres, aby bojoval proti kryptokriminalitě

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Představitel amerického ministerstva financí vyjádřil během jednání s výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů hluboké obavy z nekalého využívání kryptoměn při usnadňování nezákonných finančních aktivit. Ve snaze posílit své úsilí v boji proti škodlivým subjektům se úředník vyslovil pro rozšíření jejich pravomocí. Tato obava byla zdůrazněna ve svědectví předneseném před klíčovým kongresovým slyšením naplánovaným na 14. února.

V kuloárech agentury zaznívá hlasité volání po robustnějším legislativním rámci a posílených podpůrných mechanismech pro účinný boj s těmito nově vznikajícími problémy. Brian Nelson, působící jako náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství, zdůraznil tuto výzvu v rámci svého pečlivě vypracovaného prohlášení připraveného pro výše zmíněné kongresové šetření o terorismu a trestných činech zahrnujících kryptoměny.

Nelsonova zanícená výzva nachází odezvu uprostřed rostoucího zájmu washingtonských politiků, mezi nimiž vyniká senátorka Elizabeth Warrenová, která horlivě obhajuje svůj návrh zákona proti praní špinavých peněz. Zákon proti praní špinavých peněz z digitálních aktiv (Digital Asset Anti-Money Laundering Act, DAAMLA), který senátorka Warrenová znovu předložila Senátu USA v červenci 2023, si bere na mušku přímé omezení nezákonného zneužívání kryptoaktiv k praní špinavých peněz a financování terorismu.

Nelson uznal desetiletý závazek ministerstva financí vypracovat rámec zaměřený na zmaření financování terorismu, zároveň však zopakoval, že je nutné současně podporovat odpovědné inovace. To zdůraznil ve svém výše zmíněném připraveném svědectví.

Arzenál ministerstva financí navíc není zcela ochuzen o nástroje k řešení těchto problémů. Pomáhají mu v tom opatření, jako je vyvození odpovědnosti firem, které nedodržují zákon o bankovním tajemství. Tento zákon ukládá finančním institucím přísné povinnosti, jejichž cílem je potlačit praní špinavých peněz a související finanční trestnou činnost. Nelson řekl:

“K vymýcení nezákonného financování ze strany hráčů na trzích a fórech s virtuálními aktivy potřebujeme další nástroje a zdroje. Proto jsme ochotni spolupracovat s Kongresem na přijetí rozumných reforem, které aktualizují naše nástroje a orgány tak, aby odpovídaly vyvíjejícím se výzvám, kterým dnes čelíme.”

Ve snaze posílit své schopnosti ministerstvo financí v roce 2023 předložilo zákonodárcům návrhy, v nichž se zasazovalo o rozšíření pravomocí, včetně zavedení nových sankčních mechanismů přizpůsobených sféře kryptoměn. Kromě toho byl zdůrazněn zvýšený dohled nad stablecoiny, ačkoli ve výpovědi Nelsona nebyl výslovně zmíněn.

Nelsonovy poznámky přicházejí v návaznosti na nedávné zveřejnění Národního hodnocení rizik praní špinavých peněz, financování terorismu a financování šíření zbraní hromadného ničení ministerstvem financí pro rok 2024. Tato hodnocení vytyčila hrozící hrozby a rizika spojená s nezákonným financováním na území Spojených států, přičemž zvláštní pozornost byla věnována odvětví kryptoměn. Je pozoruhodné, že zatímco tradiční hotovost zůstává hlavním prostředkem pro praní špinavých peněz, je pozorovatelný nárůst zlovolných aktérů, kteří se uchylují k virtuálním aktivům.

Na tomto pozadí je panel Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů zaměřený na digitální aktiva připraven svolat 15. února specializované slyšení, které se bude zabývat výhradně vzájemným působením kryptoměn a nezákonných aktivit, což signalizuje soustředěnou snahu čelit těmto rostoucím výzvám přímo.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky