Nevídaný nárůst kryptoměn: příliv 2,7 miliardy dolarů

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Podle nejnovější zprávy společnosti CoinShares zaznamenaly kryptoměnové fondy spravované předními společnostmi spravujícími aktiva, jako jsou BlackRock, Bitwise, Fidelity, Grayscale, ProShares a 21Shares, za poslední týden v celosvětovém měřítku nebývalý příliv ve výši 2,7 miliardy dolarů. Tento pozoruhodný příliv překonal předchozí nejvyšší rekord ve výši 2,45 miliardy dolarů z února, a to především díky nárůstu zájmu o burzovně obchodované fondy (ETF) se spotovým bitcoinem se sídlem v USA.

Tento historický týden zvýšil celkový příliv od začátku roku na 10,3 miliardy dolarů, čímž jen těsně překonal celkový příliv 10,6 miliardy dolarů zaznamenaný v průběhu roku 2021, jak zdůraznil James Butterfill, vedoucí výzkumu společnosti CoinShares.

V minulém týdnu navíc týdenní objem obchodů dosáhl nového zenitu ve výši 43 miliard USD, což představuje téměř 50% nárůst oproti předchozímu maximu 30 miliard USD zaznamenanému jen o týden dříve.

Tento prudký nárůst aktivity spolu s nedávnými vzestupy na trhu kryptoměn posunul celkový objem spravovaných aktiv (AUM) na rekordních 94,4 miliardy dolarů. To podle analýzy společnosti CoinShares představuje 14% nárůst oproti předchozímu týdnu a působivý 88% nárůst od počátku roku.

Z geografického hlediska byla dominance fondů se sídlem v USA dále upevněna po schválení spotových bitcoinových ETF, přičemž jen za poslední týden dosáhl příliv 2,8 miliardy USD. Následovaly švýcarské investiční produkty, které přinesly 21 milionů dolarů, zatímco na třetím místě se umístily brazilské fondy s přílivem 18 milionů dolarů. Naopak německé, švédské a kanadské kryptofondy zaznamenaly odliv v celkové výši 77 milionů dolarů, 39 milionů dolarů a 35 milionů dolarů.

Největší pozornost si nadále získávaly investiční produkty zaměřené na bitcoiny, které v minulém týdnu nashromáždily příliv 2,6 miliardy dolarů. Zajímavé je, že i uprostřed kolísajících cen fondy sázející proti bitcoinu (short-bitcoin) stále přitahovaly příliv 11 milionů dolarů.

Významných milníků dosáhly ETF na spotový bitcoin IBIT společnosti BlackRock a FBTC společnosti Fidelity, které ve stejném časovém období zaznamenaly bezprecedentní denní příliv ve výši 788 milionů USD, resp. 73 milionů USD. Pozoruhodné je, že do konce týdne nashromáždil IBIT za pouhé dva měsíce obchodování příliv více než 10 miliard dolarů. Mezitím společný příliv do devíti nově spuštěných spotových bitcoinových ETF, s výjimkou přeměněného fondu Grayscale GBTC, nyní překročil 20 miliard USD, přičemž čistý příliv přesáhl 9,5 miliardy USD.

V oblasti altcoinových investic zvrátily fondy zaměřené na Solanu trend tří týdnů odlivu a za týden zaznamenaly příliv 24 milionů dolarů. Tato změna byla zaznamenána na pozadí zprávy, že společnost Pantera Capital aktivně získává prostředky na nákup aktiv Solany z konkurzní podstaty FTX. Naopak investiční produkty založené na etheru zažily náročný týden s odlivem 2,1 milionu dolarů, zatímco fondy založené na Polkadotu, Fantomu, Chainlinku a Uniswapu zaznamenaly mírný příliv.

Na závěr pozoruhodného týdne se cena bitcoinu vyšplhala do nových výšin a poprvé v historii překonala hranici 72 000 USD.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky