Tajná investice černohorského premiéra do společnosti Terraform Labs Do Kwona

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Téměř týden poté, co společnost Terraform Labs dosáhla urovnání s Komisí pro cenné papíry Spojených států (SEC), nové podrobnosti z dubnového soudního dokumentu znovu rozvířily další kontroverzi kolem neúspěšného kryptografického projektu.

SEC odhalila černohorského premiéra jako raného investora společnosti Terra

Zpráva černohorského média Vijesti odhalila, že premiér Milojko Spajić, který se ujme funkce v říjnu 2023, investoval v dubnu 2018 75 000 dolarů do společnosti Terraform Labs se sídlem v Singapuru. Tato investice byla použita na nákup 750 000 tokenů Terra (LUNA).

Černohorský premiér Milojko Spajič investoval 75 000 dolarů do společnosti Terraform Labs.

Podle zprávy patřil Spajič mezi počáteční investory a svou investici uskutečnil jen několik dní předtím, než byla společnost Terraform Labs 23. dubna 2018 v Singapuru oficiálně zaregistrována.

Informace vyplynula ze soudního dokumentu, který předložila Komise pro cenné papíry a burzy. Před odhalením těchto dokumentů černohorský premiér tvrdil, že do společnosti Terraform Labs nikdy osobně neinvestoval.

Místo toho tvrdil, že investici provedla singapurská společnost Das Capital SG, pro kterou pracoval v letech 2017 až 2020. V soudních dokumentech SEC je však Spajič uveden jako jeden z prvních investorů a je na nich uvedena smlouva ze 17. dubna 2018, která nese jeho jméno.

Spajič je jedním z původních investorů do společnosti Terraform Labs.

Terraform Labs’ 40 miliardový krach

Společnost Terraform Labs vytvořila kryptoměnové tokeny LUNA a TerraUSD (UST), jejichž tržní kapitalizace kdysi dosáhla 2 miliard dolarů. Krach tokenů v květnu 2022 však vymazal z kryptografického trhu téměř 40 miliard dolarů. Tento kolaps nejenže zdevastoval kryptografický ekosystém, ale vedl také k pádu několika kryptografických hedgeových fondů, které tyto tokeny používaly jako zástavu.

V dubnu 2024 shledala porota společnost Terraform Labs a jejího spoluzakladatele Do Kwona vinnými z podvodu na investorech v občanskoprávním řízení vedeném komisí SEC. Kwon byl v březnu 2023 zatčen mezinárodními donucovacími orgány poté, co se několik měsíců vyhýbal dopadení.

Objevení nových dokumentů zakládajících přímou investiční smlouvu mezi Spajičem a společností Terraform Labs by mohlo pro premiéra představovat značný problém. Ten dříve nezveřejnil svou osobní finanční účast na projektu, což vyvolává otázky ohledně jeho transparentnosti a možného střetu zájmů.

Tato zjištění pravděpodobně vyvolají další kontrolu a debatu, a to jak v rámci Černé Hory, tak v širší kryptografické komunitě. S tím, jak budou vycházet najevo další informace, mohou být důsledky pro Spajičovu politickou kariéru a probíhající vyšetřování společnosti Terraform Labs stále hlubší.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky