Zakladatel společnosti Tornado Cash ve skandálu s praním špinavých peněz ve výši 1,2 miliardy dolarů

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Soudní proces s Alexejem Pertsevem, předním vývojářem spojeným se společností Tornado Cash, který má začít 26. března v nizozemském městě Hertogenbosch, se ocitne přímo v centru soudní bouře, protože čelí obvinění z praní špinavých peněz.

Obvinění, která jsou podrobně popsána v třístránkové obžalobě, k níž získal přístup server DL News, tvrdí, že Pertsev umožnil vyprání více než 1,2 miliardy dolarů v nelegálních finančních prostředcích.

Nizozemské právní orgány tvrdí, že Pertsev se od svého zatčení v srpnu 2022 systematicky podílel na praktikách praní špinavých peněz. Nicméně jeho obhájce Keith Cheng tvrdí, že obvinění jsou vágní a nespecifikují konkrétně, jaká jednání, která Pertsev údajně provedl, by mohla představovat trestný čin.

Skandál Tornado Cash: Pertsev je spojován s praním špinavých peněz v kryptoměnách.

Obžaloba nabízí náhled do strategie obžaloby a naznačuje, že Pertsev spolupracoval s dalšími osobami na praní špinavých peněz pomocí služby Tornado Cash, která slouží k míchání kryptoměn a je určena k utajení původu transakcí.

Obžaloba poukázala na 36 konkrétních transakcí, které směřovaly finanční prostředky z decentralizovaných finančních platforem do Tornado Cash, zejména včetně významných transakcí s Ethereem (ETH). Ty pocházely od subjektů, jako je Ronin Bridge, který byl v roce 2022 kompromitován při loupeži v hodnotě 625 milionů dolarů, útoku připisovaném severokorejskému kybernetickému syndikátu Lazarus.

Podobně byly do narušení bezpečnosti zapleteny i další decentralizované platformy zmíněné v obviněních, například Harmony a Nomad Bridge. Spojené státy již dříve uvalily sankce na Tornado Cash a obvinily ji z umožnění praní milionů dolarů ukradených při těchto incidentech. Po svém zatčení v Nizozemsku byl Pertsev téměř devět měsíců držen ve vazbě a v současné době je pod dohledem GPS s přísným omezením cestování.

Kritický proces: Pertsevův případ je připraven ovlivnit budoucnost tvůrců kryptoměn.

Verdikt tohoto soudního procesu by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro kryptoměnovou komunitu. Odsouzení by mohlo mezi vývojáři a komunitou open-source softwaru vzbudit všudypřítomný pocit opatrnosti, protože se obávají potenciální kontroly ze strany amerických regulačních orgánů kvůli své účasti na projektech, které by následně mohly být považovány za podezřelé.

Právní bitvu proti Pertsevovi vnímá mnoho lidí ze světa kryptoměn jako útok na samotnou podstatu vývoje softwaru.

Na jeho obranu se zmobilizovalo široké spektrum příznivců, včetně významné kryptoměnové burzy Coinbase, vývojáře Etherea Prestona Van Loona a Blockchain Association se sídlem ve Washingtonu. Hájí zásadu, že samotný akt vytváření softwaru by neměl jednotlivce automaticky usvědčovat z praní špinavých peněz nebo související trestné činnosti. Tento postoj rezonuje s kritikou obhajoby, že obžaloba dostatečně neobjasňuje přesnou povahu údajných Pertsevových nezákonných aktivit.

Nizozemští státní zástupci sice uznávají argument, že vývoj softwaru sám o sobě není trestně odpovědný, ale zdá se, že naznačují, že případ proti Pertsevovi by se mohl odvíjet od prokázání přímé souvislosti mezi jeho vývojovými aktivitami a nezákonným praním špinavých peněz.

V průběhu soudního řízení se očekává, že dojde k důkladnému prozkoumání nuancí ve vztahu mezi kódovacími postupy, obviněními z praní špinavých peněz a právní odpovědností v oblasti kryptoměn.

Soudní proces s Alexejem Pertsevem představuje zásadní okamžik, který by mohl v budoucnu významně ovlivnit trajektorii vývoje kryptoměn a jejich regulační rámec.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky