Mise FBI na obnovu společnosti Tether za 1,4 milionu dolarů

12 března v Chicagu ve státě Illinois zveřejnila prokuratura Spojených států amerických oznámení o zabavení kryptoměny Tether v hodnotě přibližně 1,4 milionu dolarů. Tato významná částka byla zadržena na základě podezření, že představuje nelegální výdělek ze sofistikované podvodné operace na podporu zákazníků.

V čele této úspěšné záchranné mise stála spolupráce ministerstva spravedlnosti (DOJ) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Úřad státního zástupce USA poznamenal, že klíčovou roli při usnadnění operace sehrála kryptoměnová platforma Tether, která poskytla úřadům svou podporu.

Podle tiskové zprávy společnosti Tether:

“Jsme hrdí na naši spolupráci s vládou Spojených států v boji proti finančním podvodům v rámci kryptoměnového ekosystému. Zabavení měny Tether (USDT) v hodnotě 1,4 milionu dolarů představuje významný milník v našem pokračujícím úsilí o zachování integrity v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví. Náš závazek chránit uživatele a vymýtit nezákonné aktivity zůstává neochvějný. Společně s orgány činnými v trestním řízení po celém světě budeme i nadále stát v čele úsilí o podporu bezpečnějšího a spolehlivějšího prostředí.”

Systém, jak jej podrobně popsaly úřady, se točil kolem podvádění jednotlivců, převážně starších osob, prostřednictvím klamavého podvodu se zákaznickou podporou. Modus operandi spočíval v umístění vyskakovacích reklam na obrazovky počítačů potenciálních obětí, které je falešně upozorňovaly, že jejich počítače byly napadeny, a vyzývaly je, aby vytočili falešné číslo zákaznické podpory a požádali o pomoc. Po navázání komunikace byly oběti dále uváděny v omyl, že jejich bankovní účty jsou v ohrožení, což je přivedlo k dalšímu podvodníkovi, který se vydával za pracovníka podpory.

Tyto oběti pak byly pod záminkou ochrany svého majetku zmanipulovány k převodu svých bankovních prostředků na USDT (Tether). Bohužel tato akce vedla k tomu, že oběti byly zbaveny svých tokenů, přičemž podvodníci po transakci přerušili veškeré komunikační linky.

Americká prokuratura zdůraznila význam této události, neboť se jedná o jeden z prvních případů, kdy Spojené státy získaly zpět USDT přímo z peněženky digitální měny, která nebyla zapojena do podvodných aktivit.

V souvislosti s probíhajícím vyšetřováním zůstává přesná metodika použitá při zpětném získávání finančních prostředků nezveřejněna. Určitý náhled však poskytuje místopřísežné prohlášení předložené 24. ledna, z něhož vyplývá, že orgány činné v trestním řízení byly schopny vysledovat nezákonně získané finanční prostředky do pěti různých digitálních peněženek.

V místopřísežném prohlášení se dále uvádí, že v těchto peněženkách byla nalezena aktiva přímo spojená s výnosy ze schématu bankovních podvodů, které se vyznačuje přesunem finančních prostředků v relativně malých částkách přes různé zprostředkovatelské adresy bez zjevného legitimního účelu, údajně ve snaze vyprat neoprávněně získané prostředky.

Kromě toho v související záležitosti zahájilo ministerstvo spravedlnosti obvinění proti dvěma osobám za jejich zapojení do těžby kryptoměn v rámci školního obvodu, což poukazuje na širší kontrolu využívání energie v rámci amerického odvětví kryptoměn.