Bitcoin stoupá navzdory tvrzení ECB, že je bezcenný

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Uplynulo něco málo přes týden od chvíle, kdy odborníci Evropské centrální banky (ECB) kritizovali Bitcoin (BTC) a kryptoměny a označili je za spekulativní, bezcenné a napomáhající trestné činnosti. Jejich varovná slova ohledně “společenské nebezpečnosti” spojená s těmito digitálními aktivy zazněla v celém finančním světě. Navzdory tomu přední decentralizované finanční aktivum (DeFi) pokračuje ve svém vzestupu a přibližuje se ke svému historickému maximu (ATH).

Generální ředitel ECB pro tržní infrastrukturu a platby Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf, poradce pro tržní infrastrukturu a platby, vyjádřili 22. února svou skepsi v blogovém příspěvku nazvaném “Schválení ETF pro Bitcoin – nové šaty nahého císaře” a uvedli, že “reálná hodnota Bitcoinu je stále nulová”.

Jejich postoj zůstal pevný i poté, co Komise pro cenné papíry Spojených států amerických (SEC) v lednu schválila spotové burzovně obchodované fondy (ETF) pro Bitcoin, přičemž investory varovala před vnímanými riziky a možnými důsledky nedávného prudkého růstu cen Bitcoinu. Napsali:

“V současné době jsou transakce s bitcoiny stále nepohodlné, pomalé a nákladné. Mimo darknet, skrytou část internetu využívanou ke kriminálním aktivitám, se k platbám téměř vůbec nepoužívá.”

Analýza ceny bitcoinu

Přestože Bindseil a Schaaf označili Bitcoin za “odraz mrtvé kočky”, uznali jeho nečekanou odolnost, připsali rally “dočasným faktorům” a vyslovili podezření na “cenovou manipulaci a jiné typy podvodů” na trhu.

Od zveřejnění jejich příspěvku na blogu hodnota bitcoinu vzrostla o 29,51 % a vyšplhala se z 51 645 USD na současnou obchodní cenu 66 886 USD. Tato čísla představují denní nárůst o 2,62 % a týdenní nárůst o 18,08 %, což završuje pozoruhodný měsíční růst o 55,76 %.

Zajímavé je, že bitcoin již překonal své historické maximum v eurech (EUR), když dosáhl 63 417,67 EUR, přičemž aktuální obchodování se k 5. březnu pohybuje kolem 61 828,59 EUR. Tento ironický zvrat štěstěny pro ECB dále podtrhuje nepředvídatelnou povahu trhů s kryptoměnami.

Krypto komunita na sociálních platformách navíc rychle poukázala na ironii v situaci prezidentky ECB Christine Lagardeové, když vyšlo najevo, že její vlastní syn v rozporu s jejím veřejným postojem investoval do kryptoaktiv. Lagardeová již dříve kritizovala kryptoměny a vyjádřila zklamání z investičních rozhodnutí svého syna během kryptozimy v listopadu 2023, kdy litovala jeho ztráty ve výši přibližně 60 % investovaného kapitálu.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky