Co je to studená kryptopeněženka a jak se na ní nespálit?

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

⚡️ Jaká je nejlepší studená peněženka?

Nejbezpečnější studené peněženky na kryptoměny
Ledger Nano X – nejlepší hardwarová bitcoinová peněženka
Trezor Model T – nejbezpečnější bitcoinová peněženka
Ledger Nano S – cenově nejdostupnější peněženka

⚡️ Jaký je rozdíl mezi horkou peněženkou a nejlepší kryptografickou studenou peněženkou?

Studená peněženka” je peněženka, která nemůže komunikovat se sítí. Nosičem takové peněženky může být cokoli od papíru po elektroniku a cíl je vždy stejný: žádný přístup k síti, žádné nebezpečí od hackerů. “Hot wallet” je peněženka, která má spojení se sítí.

⚡️ Jak fungují hardwarové peněženky?

Peněženka se podobá kříženci malého telefonu a externího paměťového zařízení. K provádění transakcí uživatelé připojují zařízení k počítači pomocí kabelu USB. Některá zařízení fungují samostatně a připojují se k internetu bezdrátově nebo přes Ethernet, aniž by potřebovala počítač.

⚡️ Která kryptopeněženka je nejbezpečnější?

Za nejspolehlivější je považována offline kryptoměnová peněženka. V takovém případě můžete peněženku nainstalovat na jakýkoli počítač, i když nemáte přístup k internetu. Tato volba se nebude líbit lidem, kteří potřebují rychle provést transakci. Hardwarové peněženky od společností Ledger a Trezor mají vysokou úroveň důvěryhodnosti.

Studená kryptografická peněženka

První a nejdůležitější věc, kterou je třeba si u kryptoměn zapamatovat, je, že musí být uloženy. Nejbezpečnějším způsobem jsou studené peněženky, což jsou offline počítače, které uchovávají kryptoměny. Je však nezbytné pochopit, jak fungují a jak je správně využívat.

Co je to kryptoměnová peněženka?

Kryptoměnová peněženka je typ softwaru (nebo hardwaru), který umožňuje ukládat digitální měnu a provádět s ní různé operace. Přímou kontrolu nad přístupem ke kryptoměnám si však udržuje blockchain. V důsledku toho jsou k ověření práva spravovat finanční prostředky vyžadovány jedinečné klíče.

Jedinečný soubor znaků složený z písmen a číslic se nazývá kryptografický klíč:

studená kryptografická peněženka
Jak funguje kryptopeněženka s chladicím úložištěm?
 • Veřejný klíč. Je srovnatelný s bankovním účtem, protože obsahuje vaše vlastní finanční prostředky. Je nutný k tomu, abyste do peněženky mohli vkládat vlastní prostředky a přijímat platby od ostatních uživatelů.
 • Soukromý klíč je kód (často nazývaný “šifrovaný soukromý klíč”), který vám umožňuje přístup k vašemu účtu Bitcoin. Je podobný klíči od bezpečnostní schránky, protože slouží jako virtuální replika skutečného klíče. Tento kód vám dává plnou kontrolu nad penězi na vašem účtu.

Mějte na paměti, že i když je peněženka technicky vzato majetkem majitele, kryptoměna patří osobě, která je držitelem soukromého klíče. Jedná se o specializovaný nástroj pro interakci se záznamy v blockchainu. Kryptoměnovou peněženku lze přirovnat k mostu, který spojuje digitální aktiva (uložená v blockchainu) s jejich vlastníkem (který je vlastní).

Typy kryptoměnových peněženek

Různé typy kryptoměnových peněženek
Jak fungují chladné peněženky?

Existují dva různé typy peněženek: studené a horké. Základní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že některé fungují offline, zatímco jiné jsou vždy (nebo velmi často) připojeny k síti.

Hlavní výhodou horkých peněženek je jejich rychlé (nebo nepřetržité) připojení k blockchainu prostřednictvím internetu. Uživatelé mohou kdykoli vkládat nebo vybírat finanční prostředky. Takové kryptoměnové peněženky se dělí na následující typy:

 • Stolní počítače (dodávají se v tenkém a silném provedení);
 • mobilní;
 • online.

Kryptoměna se studenou peněženkou je taková, která se nepřipojuje k síti po celou dobu. Dělí se do tří různých kategorií podle způsobu spuštění: exekuční, imerzní a pouze pro čtení.

 • Stejné programy na ploše;
 • fyzická média;
 • hardwarová úložiště. 

Zároveň mohou být díky schopnostem technologie blockchain všechny peněženky kdykoli doplněny. A příjemce nemusí být připojen k síti. Některé typy softwaru mohou také fungovat jako studené i horké peněženky, takže na to pamatujte.

Hardwarové úložiště kryptoměn
Proč je kryptografická peněženka za studena nejbezpečnější?

Kryptoměny se někdy dělí na jednoměnné a multiměnné.

Dnes existuje mnoho různých typů peněženek, z nichž každá má své vlastní uživatelské rozhraní, stupeň zabezpečení a seznam funkcí. V důsledku toho je důležité předem si stanovit své priority. Na základě svých požadavků si můžete z široké nabídky peněženek vybrat tu nejlepší možnost.

studené kryptoměnové peněženky mají různé tvary a velikosti.

Studené kryptoměnové peněženky se kromě způsobu přístupu liší i způsobem použití a funkcemi, které obsahují.

Hardwarová peněženka

Přezdívka fyzického hardwarového zařízení, které generuje jedinečné soukromé a veřejné klíče na základě generování náhodných čísel (RNG). Stejné zařízení ukládá vygenerované klíče, které jsou odpojeny od internetu.

Jedná se o nejbezpečnější typ chladné peněženky. Upřednostňuje se hardwarové úložiště, protože nehrozí nebezpečí hacknutí. Hrozí však selhání softwaru zařízení, což vyžaduje výběr důvěryhodných dodavatelů.

Jak funguje studená kryptografická peněženka
Co je hardwarová peněženka?

Zabezpečené peněženky se nejčastěji používají k ukládání peněz, a to z důvodu nemožnosti provádět pravidelné transakce.

Tuto nevýhodu překonává řada projektů kryptoměn. Mluvíme o unikátních decentralizovaných burzách, které využívají architekturu dvojitého řetězce a umožňují jednomu blockchainu vytvářet vlastní digitální aktiva a aplikace s využitím výkonu jiného blockchainu. Tento způsob připojení k síti byl vyvinut zejména pro použití s hardwarovými peněženkami.

Softwarové peněženky

Kategorie “Aplikace” zahrnuje verze pro počítače i mobilní zařízení. Každý druh je rozdělen do mnoha poddruhů.

Stolní počítač. 

Tento program se stáhne do počítače a poté se na něm používá. Taková peněženka umožňuje uživateli mít plnou kontrolu nad svými penězi a klíči.

Hardwarová peněženka
Stolní peněženky s kryptoměnami

Při generování peněženky na ploše se do počítače uloží soubor “wallet.dat”. Obsahuje citlivé informace, které umožňují přístup ke všem vašim adresám. Aby tento soubor nemohli na dálku využít vetřelci, musí být zabezpečen silným heslem.

Počítačovou peněženku lze spustit pouze po zadání správného hesla. Soubor “wallet.dat” se vůbec nebere v úvahu. Z tohoto důvodu je dobré vytvořit záložní kopii souboru “wallet.dat” a uložit ji na bezpečné místo.

Je také velmi důležité uložit si soukromý klíč, abyste měli přístup ke svým penězům z jiné peněženky, pokud se s tou hlavní něco stane.

Mobilní

Z názvu je patrné, že tyto aplikace jsou vytvořeny speciálně pro mobilní zařízení. Jsou to v podstatě peněženky pro stolní počítače na cestách. Protože umožňují obchodovat a nakupovat kryptoměny pomocí QR kódů, je tento druh práce s digitálními penězi pohodlný.

Pro osoby, které pravidelně používají počítač s přístupem na internet, je nejlepší volbou počítačová peněženka. 

Softwarové peněženky
Mobilní kryptoměnové peněženky

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba si v souvislosti s kryptoměnami zapamatovat, je, že nejsou pojištěny. V důsledku toho musíte přijmout opatření proti krádeži finančních prostředků, abyste se ochránili před finanční ztrátou. Chcete-li se vyhnout krádeži peněz, postupujte podle těchto dvou jednoduchých kroků:

 • Vytvořte si duplikát webu nebo soukromých klíčů;
 • Mobilní peněženku zašifrujte silným heslem.
 • Pokud potřebujete další funkce, můžete použít mobilní peněženky, které jsou propojeny s renomovanými kryptoměnovými platformami.

Užitečnou funkcí je možnost platit na místech, která přijímají platby kryptoměnami prostřednictvím QR kódů nebo NFC. Je to rychlé a snadné. Protože však peněženku už nelze označit za chladnou a neměly by se na ní ukládat obrovské částky, není to nejbezpečnější možnost.

Na horkých peněženkách by neměly být uloženy velké částky peněz, protože jsou náchylnější k hackerským útokům než studené peněženky.

Jsou stolní kryptoměny bezpečné?
Kryptografické úložiště

Peněženky s tlustým a tenkým designem

Kategorie “tlusté” zahrnuje kompletní uzly. Úplný uzel je počítač, který ověřuje transakce a bloky a také sleduje minulé bloky a transakce.

Papírové peněženky

Pokud například pracujete s digitální měnou, musíte tato data vytisknout:

 • adresa peněženky;
 • soukromé klíče.
Jak správně uchovávat kryptoměny v roce 2022
Jak používat studenou kryptoměnovou peněženku

Pokud si je napíšete na papír a poté je smažete online, hackeři se k vašemu účtu nemohou dostat. Klíč a adresu lze v případě potřeby vytisknout jako QR kódy.

Nevýhodou tohoto postupu je vysoké nebezpečí zničení papíru nebo jeho mechanického poškození. V takovém případě bude přístup k penězům trvale znemožněn. Papírové peněženky již nejsou oblíbené kvůli své neefektivitě a v současné době se používají jen zřídka ve prospěch technologických způsobů ukládání.

Víceměnová studená kryptoměnová peněženka

Zranitelnost horké peněženky
Jak si vybrat peněženku pro více měn?

Je třeba zmínit také peněženky s více měnami. Největším rysem těchto peněženek je, že mohou uchovávat různé kryptoměny. Mohou však být hardwarové, stolní nebo mobilní.

Silné a tenké peněženky

Co je to peněženka Multicoin?
Jak synchronizovat studené/autonomní a prohlížecí/online peněženky?

Velikost paměti pevného disku výrazně ovlivňuje jeho výkon a životnost. Pokud je pevný disk rozdělen na malé části, jako je tomu například u komerčního programu Norton PartitionMagic nebo podobných nástrojů, je obtížnější vymazat data z jedné části disku SSD. V důsledku toho většina lidí instaluje své peněženky na externí zařízení, jako je například USB flash disk, který byl zcela zničen, místo aby pouze odpojili pevný disk počítače, ale ponechali jej na původním místě – tato technika totiž může výrazně zpomalit proces mazání šifrovaného pevného disku, protože všude bude existovat více kopií, což zpomaluje dešifrování.

-> Lze použít i přenosnou paměťovou jednotku (např. flash disk) s malou interní kapacitou.

Silní klienti.

Multicurrency studená kryptoměnová peněženka
Silné a tenké peněženky

Každá kryptoměna má svou vlastní “tlustou” peněženku, kterou vytvářejí a spravují vývojáři. Aby mohla fungovat, musí si ji uživatel stáhnout do svého zařízení. Klient pak automaticky přidává nové aktualizace a změny. Takové peněženky fungují také jako síťové uzly (nodes) při vytváření a ověřování transakcí.

Hlavními výhodami jsou:

 • To nebude možné, pokud nebudou k dispozici funkce, jako je možnost ovládat různá digitální aktiva, decentralizované ukládání a obchodování a ochrana soukromí. Technologie blockchain je pro tento účel vhodná, protože nabízí vysokou úroveň bezpečnosti a transparentnosti i zabezpečení sítě bez závislosti na jakékoli centralizované třetí straně. Standard ERC20 umožňuje vytvářet kompletní decentralizované aplikace založené na systému inteligentních kontraktů Ethereum. Díky své otevřené architektuře tyto systémy poskytují neustálou kontrolu chyb, která umožňuje předvídat a okamžitě řešit potenciální zranitelnosti.
 • Úplné ticho. Prakticky nikdo o tom neví, pokud mu to sami neřeknete.
 • Soukromý klíč je uložen v zařízení uživatele.
 • K dispozici je stohování i těžba.
Dva typy kryptoměnových peněženek
Kde jsou uloženy soukromé klíče v chladné kryptoměnové peněžence?

Existuje několik nevýhod:

 • Monoměna – jedna peněženka slouží k uložení jedné kryptoměny.

K udržování peněženky se spotřebuje hodně místa na pevném disku. Například peněženka Bitcoin Core spotřebuje více než 400 GB úložného prostoru. A toto množství každým dnem roste.

Tlustý klient, jak už název napovídá, je peněženka, kterou lze použít pro skladování za tepla i za studena.

Mají studené peněženky soukromý klíč?
Kdy je nejlepší čas používat studenou peněženku?

Tencí klienti.

Tenké peněženky jsou lehčí verzí tlustých peněženek. Hlavním rozdílem je, že nemusíte načítat celý blockchain. V důsledku toho mají poněkud nižší úroveň zabezpečení. Stejným způsobem jako dříve je nutné ukládat i soukromé klíče.

Pokud je váš herní počítač slabý, měli byste zvolit tuto možnost.

Výběr chladné peněženky

Která studená peněženka je nejspolehlivější?
Rozdíl mezi horkou a studenou peněženkou

Je důležité vybrat si kryptoměnovou peněženku podle toho, kolik peněz chcete mít na účtu. Samozřejmě není nutné platit za drahý gadget, abyste mohli uchovávat malé částky. Některá základní pravidla však platí pro každého, kdo vlastní peníze.

Pokud potřebujete provádět mnoho transakcí, je vhodnější používat horké peněženky najednou, protože studené peněženky nemohou poskytnout stejnou míru jednoduchosti při častém používání.

Většina kryptoměnových aktiv by naopak měla být uložena v chladné kryptoměnové peněžence. V závislosti na svých požadavcích a velikosti finančních prostředků si můžete vybrat jednu z jejich variant:

Proč byste měli používat hardwarovou peněženku
Jaká je nejjednodušší studená peněženka na kryptoměny?
 • Nemá smysl investovat do fyzického gadgetu za malé částky. V tomto případě je zcela vhodná papírová peněženka. Lze ji také použít ke snadnému provádění vkladů.
 • Hardwarová peněženka může být užitečná pro úschovu velkého množství peněz. Lze ji také využít pro důvěrné transakce. Výdaje na nákup hardwarového zařízení se plně vrátí díky bezpečnosti digitální hotovosti a osobnímu klidu, protože ekonomické zabezpečení.
 • Stolní a mobilní peněženky lze využít v případě, že bude odlišné zařízení trvale odpojeno od internetu. Tuto alternativu upřednostňují lidé, kteří chtějí používat jen své běžné miniaplikace. Jednoduše se například bojí, že o hardwarovou peněženku přijdou, pokud ji nebudou mít u sebe.

Při rozhodování mezi peněženkou na počítači a mobilní peněženkou mějte na paměti následující faktory:

Jak používat studenou kryptoměnovou peněženku
Co je to studené úložiště kryptoměn?
 • Tvůrce peněženky – pokud je software vyroben “no-name,”
 • Některé peněženky poskytují rozhraní pro pokročilé uživatele, stejně jako pro ty, kteří nemají žádný účel. Pro běžného uživatele je jejich používání velmi obtížné. Než do peněženky vložíte peníze, bylo by rozumné ji a všechny její funkce otestovat.
 • Stupeň zabezpečení je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru peněženky, protože ochrana osobních prostředků závisí na spolehlivosti peněženky.
 • Bez ohledu na to, jakou peněženku si vyberete, je důležité vytvářet zálohy, abyste měli v případě nouze přístup ke kryptoměnám.

10 nejmodernějších hardwarových peněženek podle Forbesu

Synchronizace stacionárního a mobilního zařízení je možná v peněženkách, které tuto funkci podporují.

Jak synchronizovat studené/autonomní a prohlížecí/online peněženky?
Úroveň ochrany se výrazně zvyšuje, pokud jsou propojena dvě zařízení.

Například peněženka Trust vám dává plnou kontrolu nad soukromými klíči, které chrání vaše finanční prostředky. K zabezpečení mincí lze použít biometrické údaje (např. otisk prstu) a kód PIN.

Tato peněženka umožňuje přijímat a odesílat platby v různých kryptoměnách a podporuje více než 160 000 aktiv a 53 blockchainů. Kromě toho můžete svou kartou nakupovat kryptoměny za fiat peníze.

Kdy je nejlepší čas používat studenou peněženku?
Co je to studená kryptoměnová peněženka?

Uživatel má přístup k účtům v chladicím úložišti stejně jako u jiných peněženek. Uživatel odhaluje svůj soukromý klíč pouze při odesílání/přijímání aktiv pomocí jednoduché techniky skenování QR kódu z obrazovky.

Závěr

Hlavním cílem chladné peněženky na kryptoměny je udržet kryptoměny v bezpečí. Na trhu však již existuje několik typů takových peněženek s různými přidanými funkcemi a možnostmi. V důsledku toho si každý uživatel musí na základě svých požadavků vybrat to nejvhodnější řešení sám pro sebe.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky