Devět nových ETF na bitcoiny dosáhlo 300 tisíc BTC za méně než 2 měsíce: Co bude dál?

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Za necelé dva měsíce od svého debutu na trhu devět nedávno představených spotových bitcoinových burzovně obchodovaných fondů rychle nashromáždilo významnou držbu, která nyní přesahuje 300 000 BTC ve spravovaných aktivech, což je pozoruhodný milník s výjimkou převedeného fondu GBTC společnosti Grayscale.

Nejnovější údaje společnosti K33 Research ukazují, že těchto devět ETF dohromady nashromáždilo 303 002 BTC, což na základě včerejších závěrečných údajů představuje hodnotu přibližně 17 miliard USD. Tato kohorta ETF, která byla spuštěna 11. ledna, zahrnuje renomované subjekty, jako jsou BlackRock (IBIT), Fidelity (FBTC), Bitwise (BITB), Ark Invest 21Shares (ARKB), Invesco (BTCO), VanEck (HODL), Valkyrie (BRRR), Franklin Templeton (EZBC) a WisdomTree (BTCW), a představuje tak pestrou škálu hráčů vstupujících do bitcoinové investiční arény.

Abychom tento úspěch uvedli do kontextu, tyto nově vzniklé ETF nyní ovládají téměř 1,5 % celkové nabídky bitcoinů, která činí 21 milionů BTC. To překonává držbu významných hráčů v oblasti kryptoměn, včetně 193 000 BTC společnosti MicroStrategy, 66 465 BTC společnosti Tether, a dokonce i kombinovanou držbu všech veřejných těžařů bitcoinů.

Mezi různými ETF se jako lídr z hlediska spravovaných aktiv jeví IBIT spot bitcoin ETF společnosti BlackRock, který se může pochlubit více než 128 000 BTC v hodnotě 7 miliard USD. V těsném závěsu následuje FBTC společnosti Fidelity s aktivy přesahujícími 94 000 BTC, což odpovídá 5 miliardám USD, jak vyplývá z poznatků společnosti BitMEX Research.

Naproti tomu aktiva v držení převedeného fondu GBTC společnosti Grayscale zaznamenala výrazný pokles a od 11. ledna se propadla o více než 28 % z přibližně 619 000 BTC (35 miliard USD) na 444 000 BTC (25 miliard USD), jak uvádějí údaje společnosti CoinGlass.

Čisté přítoky prudce překračují celkovou částku 6 mld. dolarů.

Celkový čistý příliv ve všech amerických spotových bitcoinových ETF překročil 6 miliard USD, přičemž právě včera byl zaznamenán značný příliv ve výši téměř 520 milionů USD, což podle BitMEX Research představuje nejvyšší příliv za poslední dva týdny. V pondělním přílivu vedl fond FBTC společnosti Fidelity, který přilákal 243,3 milionu USD, následovaný fondem ARKB společnosti Ark Invest 21 Shares, který vygeneroval příliv v hodnotě 130,6 milionu USD. Přestože se z hlediska pondělních přílivů propadl na třetí místo, obvykle dominantní ETF IBIT společnosti BlackRock si stále udržel impozantní pozici a zaznamenal 111,8 milionu dolarů.

Naproti tomu produkt GBTC společnosti Grayscale, který byl konvertován na vyšší poplatky, zaznamenal nejnižší odliv od dne svého uvedení na trh, když z fondu odešlo pouze 22,4 milionu USD, což představuje pozoruhodný pokles oproti předchozím obchodním dnům a zlomek celkového odlivu ve výši 7,5 miliardy USD, který dosud zaznamenal.

Kromě toho včera devět nově vzniklých ETF stanovilo nový denní objemový rekord, když objem obchodů dosáhl 2,4 miliardy dolarů, v čele s ETF společnosti BlackRock překonal hranici 1 miliardy dolarů, čímž překonal předchozí denní rekord stanovený v první den obchodování s těmito nástroji.

“Je to oficiální… Nových devět bitcoinových ETF dnes překonalo rekordní objem 2,4 miliardy dolarů, čímž jen těsně překonalo první den, ale zhruba dvojnásobně překonalo svůj nedávný denní průměr,” poznamenal Eric Balchunas, senior analytik ETF společnosti Bloomberg na serveru X.

Bitcoin se v současné době obchoduje za 56 850 dolarů. Za posledních 24 hodin cena bitcoinu vzrostla o více než 10 %, čímž se jeho celoroční zisky zvýšily na přibližně 34 %.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky