Ethereum by mohlo vzrůst díky novému zákonu v USA

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Nedávné představení nového návrhu zákona, jehož cílem je regulace stablecoinů ve Spojených státech, vyvolalo v kryptoměnovém průmyslu živou debatu. Tento legislativní návrh, ačkoli je teprve v rané fázi, je připraven významně změnit provozní rámec digitálních měn, přičemž se zaměřuje zejména na Ethereum a s ním spojené stablecoiny.

Významná výhra pro Ethereum?

Ryan Berckmans, významná postava komunity Etherea a zkušený investor, nabídl nadšené hodnocení návrhu zákona. Svůj názor vyjádřil na webu X, kde návrh zákona označil za “extrémně býčí” pro Ethereum.

Berckmans zdůraznil, že nejzásadnějším aspektem návrhu zákona je jeho široké uznání stablecoinů na veřejných blockchainech, zejména Etherea, které je zodpovědné za ražbu většiny takových mincí.

“Podle mého prvního čtení je návrh zákona extrémně býčí a legitimizuje Ethereum jako nikdy předtím. Návrh zákona široce legitimizuje stablecoiny na veřejných řetězcích v Americe, kde se 59 % všech stablecoinů razí na Ethereu, což se při vyloučení centralizovaných platforem, jako je Tron, zvyšuje na 93 %,” vysvětlil.

Dále upřesnil, že legislativa “otevírá brány americkým bankám k získání stablecoinových licencí a některým soukromým společnostem k emisi stablecoinů v hodnotě až 10 miliard dolarů bez licence”. Toto ustanovení by mohlo způsobit revoluci v přístupu bankovního sektoru k digitálním měnám, důkladněji je začlenit do finančního systému a rozšířit jejich využití v různých ekonomických činnostech.

Berckmans rovněž vyjádřil spokojenost s tím, že návrh zákona upravuje aktiva, která nejsou vázána na USD, jako jsou on-chain eura a zlato. Podle jeho výkladu návrh zákona na tato aktiva neuplatňuje regulační omezení, což by pro ně mohlo zachovat volný a globalizovaný trh a zvýšit jejich atraktivitu jako alternativních rezervních měn nebo investičních aktiv.

Berckmans však upozornil na několik problematických oblastí v rámci návrhu zákona. Zejména prosazuje přísnou regulaci nelicencovaných stablecoinů vázaných na USD, což potenciálně zakazuje jejich distribuci rezidentům USA.

To by mohlo ovlivnit populární decentralizované stablecoiny, jako je DAI. Kromě toho kritizoval širokou definici “algoritmického platebního stablecoinu” v návrhu zákona, která by mohla zahrnovat různé decentralizované stablecoiny, které využívají algoritmy k udržení své hodnoty vůči dolaru nebo jiným aktivům.

Výzvy a kritika

V ostrém kontrastu s Berckmansovým optimistickým pohledem nabídl Jake Chervinsky, právní ředitel fondu Variant a bývalý CLO Blockchain Association, mnohem kritičtější analýzu. Chervinsky se podělil o své obavy na X a uvedl: “Dnes zveřejněný návrh zákona má hluboké nedostatky: zdá se, že zakazuje téměř vše kromě úzkého pásma centralizovaných, depozitních stablecoinů.”

Červinskij také poznamenal, že návrh zákona je v rozporu s několika zásadami, které prosazoval ve svém loňském svědectví před Kongresem. Podle něj by měl být důraz na custodial stablecoiny prioritou, ale zdá se, že návrh zákona místo toho zavádí regulační překážky, které jsou v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a mohly by bránit dalšímu pokroku v tomto odvětví.

Navzdory těmto protichůdným názorům zůstal Berckmans ohledně širších dopadů návrhu zákona optimistický. Představoval si scénář, kdy by omezení stablecoinů vázaných na USD mohla nechtěně stimulovat trh se stablecoiny, které nejsou vázány na USD, a umožnit jim prosperovat a výrazně diverzifikovat trh stablecoinů. Spekuloval, že v budoucnu by dominance stablecoinů vázaných na USD mohla slábnout, což by otevřelo cestu k rozmanitějšímu stablecoinovému ekosystému.

Vzhledem k tomu, že kryptoměnová komunita návrh zákona nadále pečlivě zkoumá a diskutuje o něm, je zřejmé, že konečná verze této legislativy bude mít zásadní význam pro definování budoucnosti stablecoinů a technologie blockchain jak ve Spojených státech, tak potenciálně i v celosvětovém měřítku.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky