Hacker z Mt. Gox patří mezi nejbohatší osoby světa

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Společnost Mount Gox, kdysi proslulá jako přední světová burza bitcoinů (BTC), čelila v roce 2014 katastrofálnímu kolapsu, který vyvolal masivní hackerský útok, v jehož důsledku došlo ke ztrátě statisíců bitcoinů.

Během tří let hacker z kryptografické burzy Mt. Gox nenápadně odčerpal přibližně 650 000 BTC. Následně byla značná část těchto uloupených Bitcoinů údajně vyprána na platformě BTC-e, kterou v červenci 2011 založili Alexander Vinnik a Alexandr Biljučenko, oba odsouzení za účast na hackerském útoku.

Pozoruhodné je, že forenzní analýzy v současnosti odhadují, že hacker Mt. Gox si ponechal v držení 79 957 BTC v hodnotě 3,18 miliardy dolarů.

Tato finanční situace řadí pachatele mezi 1 000 nejbohatších osob na světě podle žebříčku miliardářů časopisu Forbes a ukazuje jeho čisté jmění srovnatelné s významnými osobnostmi veřejného života, jako je například basketbalová legenda Michael Jordan.

Hack Mt. Gox

V červnu 2011 se kybernetičtí útočníci zaměřili na Mt. Gox, přední burzu bitcoinů, kterou založil Jed McCaleb. Zajímavé je, že McCaleb později spoluzaložil společnost Ripple a později Stellar (XLM).

Když se podíváme na podrobnosti hackerského útoku, zjistíme, že záškodník využil zranitelnost v bezpečnostním systému burzy. Hacker, který pracoval prostřednictvím podvodného účtu, manipuloval se zůstatky na účtech a využíval k tomu ukradené přihlašovací údaje Audena McKernana, auditora společnosti Mt. Gox.

Jeden z aspektů hackerského útoku v podstatě zahrnoval vytvoření falešného účtu, na kterém byly bitcoiny na prodej, což způsobilo prudký pokles ceny bitcoinů na burze. V důsledku toho bitcoiny měnily majitele za uměle snížené ceny, které se propadly až na jeden cent za bitcoin.

Využívaje těchto uměle nízkých cen, hacker získal bitcoiny a následně je vypral prostřednictvím BTC-e. V návaznosti na to bezpečnostní experti kritizovali společnost Mt. Gox za její slabé bezpečnostní protokoly. Navzdory této kontroverzi se burza zavázala, že své systémy vylepší a postižené uživatele odškodní.

Závěrem lze říci, že důsledky tohoto incidentu nadále vrhají stín na investory do bitcoinu i na širší trh s kryptoměnami. Investoři se nadále obávají možného výprodeje ze strany hackera z Mt. Gox a následného odškodnění obětí a věřitelů.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky