Jak funguje těžba kryptoměn?

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

⚡️ Jak dlouho trvá vytěžit 1 bitcoin?

Asi 10 minut
Vytvoření jednoho bitcoinu vyžaduje čas, který se na silných strojích pohybuje v průměru kolem 10 minut. Rychlost těžby závisí na typu hardwaru pro těžbu bitcoinů, který využíváte.

⚡️ Je těžba kryptoměn výhodná?

Pokud jste nebyli mezi prvními, kdo těžil bitcoiny, těžba na procesoru nikdy nebyla zisková . Byly doby, kdy jste mohli bitcoiny ziskově těžit pomocí GPU, ale zase… dnes už opravdu potřebujete ASIC a smlouvu s energetickou společností, abyste v roce 2020 vydělali na těžbě bitcoinů.

⚡️ Kolik stojí vytěžit 1 bitcoin?

Těžba bitcoinů bude stát 7 000 až 11 000 dolarů. Vytěžit jeden bitcoin v současné době stojí mezi 7 000 a 11 000 dolary. Náklady na životní cyklus těžaře ASIC pro těžbu jednoho bitcoinu se pohybují kolem 15 000 až 19 000 dolarů. Protože cena BTC je nyní ekvivalentní 56 dolarům,

⚡️ Jaká kryptoměna se těží nejsnáze?

Bitcoin je kryptoměna P2P, kterou lze těžit pomocí počítače. Další obskurní kryptoměnou je Bitcoin (BTC), který lze jednoduše těžit na domácím počítači. Uživatelé Bitcoinu mají rádi samostatnou těžbu, protože je jednoduchá.

⚡️ Mohu k těžbě používat svůj počítač?

Těžit lze na jakémkoli počítači se systémem Windows, ať už jde o stolní počítač, nebo notebook. Nejoblíbenějším operačním systémem je Windows. Je nepravděpodobné, že byste mohli těžit v prostředí operačního systému Mac. Pokud používáte Linux, určitě jste na tom s těžbou lépe než my.

Jak funguje těžba kryptoměn

Těžba kryptoměn byla kdysi závodem ve zbrojení, který vedl k větší poptávce po grafických procesorech (GPU). Společnost AMD, výrobce grafických procesorů, vykazovala v období jejich největšího zájmu dobré finanční výsledky.

Navzdory rostoucí potřebě grafických procesorů zlatá horečka těžby kryptoměn brzy skončila, protože stejně rychle rostly i obtíže s těžbou populárních kryptoměn.

Jak mohou začátečníci investovat do bitcoinů?
Jak funguje těžba kryptoměn

Těžba kryptoměn však může být stále zisková. Co je tedy těžba kryptoměn, je legální a kde začít? Tato esej se těmito otázkami zabývá podrobněji.

Další informace a témata naleznete na naší stránce zdrojů o blockchainu a kryptoměnách .

Co je to těžba kryptoměn?

Většina lidí považuje těžbu kryptoměn výhradně za proces generování nových peněz. Těžba kryptoměn naproti tomu zahrnuje zpracování transakcí v blockchainové síti a jejich zaznamenávání do distribuovaného registru. Nejdůležitější je, že těžba kryptoměn zabraňuje dvojímu utrácení v globální síti tím, že ověřuje a přidává do ní transakce.

Je těžba kryptoměn bezpečná?
Kdo má nejvíce bitcoinů?

Když někdo utratí kryptoměnu, musí se digitální účetní kniha aktualizovat odepsáním z jednoho účtu a připsáním na jiný, stejně jako u fyzických měn. Hlavní nevýhodou digitální měny je, že digitální platformy lze snadno zfalšovat. V důsledku toho mohou záznamy v bitcoinové účetní knize, která je distribuována na mnoha počítačích, měnit pouze ověření těžaři, kteří musí převzít odpovědnost za ochranu sítě před dvojím utrácením.

Mezitím se vytvářejí nové mince jako poděkování horníkům za jejich úsilí při ochraně sítě. Protože decentralizované registry postrádají centrální autoritu, je těžba při ověřování transakcí klíčová. Těžaři jsou proto motivováni k ochraně sítě tím, že se podílejí na ověřování transakcí, což zvyšuje jejich šance na získání čerstvě vyražených peněz.

Který blockchain je PoW?
Je PoS lepší než PoW?

Metoda konsensu Proof-of-Work (PoW) byla vyvinuta s cílem zaručit, že těžit a ověřovat transakce mohou pouze certifikovaní těžaři. PoW také chrání síť před vnějšími útoky.

Proč je PoW potřeba?

Těžba kryptoměn je srovnatelná s těžbou drahých kovů. Zatímco těžaři zlata, stříbra a diamantů těží drahé kovy, těžaři kryptoměn vytvářejí nové kryptoměny. Těžaři musí řešit složité matematické problémy v podobě kryptografických hashů, aby jim byly vyplaceny nové mince.

Co je to proof of work v kryptoměnách?
Důkaz práce (PoW) je forma kryptografického důkazu.

Hash je zkrácená forma digitálního podpisu dat. Těžaři mezi sebou soutěží o identifikaci hodnoty hash, která vznikla při transakci s kryptoměnou, a ten, komu se to podaří jako prvnímu, přidá blok do účetní knihy a získá odměnu.

Bloky jsou navzájem propojeny pomocí hashovacích funkcí, které vytvářejí řetězec bloků, jenž vede zpět k prvnímu bloku. V důsledku toho mohou uzly sítě peer-to-peer jednoduše ověřit, že konkrétní bloky jsou platné a že těžaři, kteří každý blok ověřili, správně vyřešili hash za odměnu.

Množství výpočetního výkonu potřebného k vyřešení PoW se postupem času zvyšovalo, protože těžaři k tomu využívali sofistikovanější zařízení. Těžaři zároveň soupeří o mince a zvyšují vzácnost kryptoměn.

Jak začít těžit kryptoměny

Jak funguje těžba kryptoměn
Je práce na těžbě kryptoměn zdarma?

K těžbě kryptoměn jsou zapotřebí počítače se specializovaným softwarem, které řeší složité kryptografické matematické problémy. V počátcích výpočetní techniky bylo možné bitcoin a další kryptoměny těžit pomocí základního procesorového čipu v domácím počítači. Postupem času však rostoucí úroveň složitosti způsobila, že procesorové čipy jsou vzhledem k technologickému pokroku pro těžbu většiny kryptoměn neefektivní.

Je těžba kryptoměn zisková?
Jak funguje těžba kryptoměn

Těžba kryptoměn dnes vyžaduje použití specializovaného grafického procesoru nebo specializovaného vestavěného obvodu (ASIC). Kromě toho musí být grafické procesory v těžebním systému neustále připojeny k efektivnímu internetovému připojení. Každý těžař kryptoměn se také musí připojit k online poolu pro těžbu kryptoměn.

Existuje řada způsobů, jak těžit kryptoměny.

Doba potřebná k těžbě kryptoměn se liší v závislosti na přístupu. Těžba pomocí CPU byla mezi těžaři historicky oblíbená, protože byla rychlejší než těžba pomocí GPU. Mnoho lidí však dnes považuje těžbu pomocí CPU za příliš pomalou a nepohodlnou kvůli dlouhé době potřebné k dosažení byť jen nepatrného zisku, a to vzhledem k vysokým nákladům na napájení a chlazení a zvýšené složitosti v celém rozsahu.

Jak dlouho trvá vytěžit 1 Ethereum?
Kolika způsoby můžete těžit kryptoměny?

Dalším přístupem k těžbě kryptoměn je těžba pomocí GPU. Využívá pool GPU ke zvýšení výpočetního výkonu spojením několika plošin dohromady. Aby rig správně fungoval, potřebuje základní desku a chladicí systém.

Další metoda, jak těžba kryptoměn funguje, se nazývá ASIC mining. Na rozdíl od těžařů na GPU jsou ASIC minery navrženy speciálně pro těžbu kryptoměn a produkují více kryptoměnových jednotek než GPU. Jsou však drahé, což znamená, že s rostoucí složitostí těžby budou rychle zastarávat.

Těžba v cloudu je stále populárnější, protože náklady na těžební GPU a ASIC stoupají. Těžba v cloudu umožňuje jednotlivcům využívat zdroje velkých podniků a specializovaných zařízení na těžbu kryptoměn.

Který pool je pro těžbu nejlepší?
Jaký je nejlepší způsob těžby kryptoměn?

Těžaři kryptoměn mohou na internetu najít bezplatné i placené hostitele pro těžbu v cloudu, kteří si těžební zařízení pronajmou na určitou dobu. Těžba kryptoměn se nejsnáze provádí s využitím této metody.

Co jsou těžební pooly? 

Těžební pooly umožňují lidem spojit svůj výpočetní výkon a zvýšit své šance na nalezení a vytěžení bloků v blockchainu. Pokud těžební pool uspěje, zisky se rozdělí mezi členy podle toho, kolik prostředků každý člen do poolu vložil.

Která kryptoměna je pro těžbu nejlepší?
Vyplatí se těžební pooly?

Těžební pool je aplikace pro těžbu kryptoměn, která je dodávána s těžebním poolem, nicméně kryptoměnoví nadšenci si nyní vytvářejí i vlastní online těžební pooly. Těžaři mohou měnit pooly, kdykoli se rozhodnou, protože některé pooly poskytují větší odměny než jiné.

Oficiální pooly pro těžbu kryptoměn jsou spolehlivější, protože poskytují častou komunikaci a technickou pomoc od svých hostitelských organizací. Nejlepším místem pro hledání těžebních poolů je CryptoCompare, kde mohou těžaři porovnávat různé těžební pooly na základě jejich důvěryhodnosti, ziskovosti a mince, kterou chtějí těžit.

Měl bych se věnovat těžbě kryptoměn?

Těžba kryptoměny je velmi osobní rozhodnutí. Mezi nejdůležitější aspekty, které je třeba zvážit při rozhodování, zda těžit kryptoměnu, patří rychlost těžení, spotřeba energie a celkové náklady. Stroje na těžbu kryptoměn, stejně jako jiné typy počítačů, spotřebovávají značné množství elektřiny a produkují velké množství tepla.

Daně a kryptoměny
Jak funguje těžba kryptoměn

Například těžař ASIC spotřebuje na výrobu jednoho bitcoinu za deset minut přibližně 72 terawattů energie. S tím, jak se technologie zdokonaluje a proces těžby se stává složitějším, se tato čísla neustále mění.

Zatímco cena zařízení je rozhodující, je také důležité vzít v úvahu spotřebu energie, náklady na energii ve vašem regionu a náklady na chlazení, zejména u těžebních zařízení s GPU a ASIC.

Před začátkem těžby je také důležité zvážit, jakou úroveň pokročilosti vyžaduje kryptoměna, kterou chcete těžit.

KRYPTOMĚNY JSOU V TĚCHTO ZEMÍCH ZAKÁZÁNY A POVAŽOVÁNY ZA NELEGÁLNÍ.

Daňové vedlejší účinky těžby kryptoměn

Je práce na těžbě kryptoměn zdarma?
Zdanění těžby kryptoměn

Zdanění těžby kryptoměn je stále velkým tématem.

Když těžaři kryptoměn získají odměny za provádění těžebních operací, podléhají daňovým důsledkům (1) kdykoli tyto prostředky získají a (2) kdykoli odměnové tokeny prodají nebo vymění.

Daňový úřad vydal oznámení 2014-21, které má objasnit daňové důsledky těžby kryptoměn (1) a přímo se zabývá těmito otázkami. Pokud těžař obdrží odměnové tokeny ve výši rovnající se reálné tržní hodnotě mincí v době jejich obdržení, vykáže hrubý příjem.

Platba kryptoměny za odměnu v podobě tokenu/platby ve virtuální měně podléhá dani z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti, pokud je těžební činnost poplatníka živností nebo podnikáním a je vykonávána jako nezávislý dodavatel.

Je způsob fungování těžby kryptoměn legální?
Jak dlouho trvá vytěžit 1 bitcoin?

Daňový úřad rozhodl, že platby v kryptoměnách těžařům, kteří pracují jako zaměstnanci, podléhají zdanění stejně jako běžné mzdy. Úřad rovněž uvedl, že pokud se daňový poplatník věnuje těžební činnosti jako dodavatel, podléhá tento příjem federálním srážkám ze mzdy a sociálního zabezpečení/Medicare a také dani z nezaměstnanosti.

Podrobnější analýzu daňových dopadů těžby bitcoinů najdete v článku Zdanění těžby kryptoměn. Informace o daňovém plánování v oblasti kryptoměn naleznete v části Charitable Remainder Unit Trusts (CRUT) a kryptoměny , “Zdanění maržového obchodování s kryptoměnami” a “Plánování majetku a kryptoměn”. A nejaktuálnější informace o daňovém režimu virtuálních měn najdete v našem daňovém centru.

Je těžba kryptoměn legální?

Jak funguje těžba kryptoměn
Je způsob těžby kryptoměn ziskový?

Z tohoto důvodu většina jurisdikcí a úřadů dosud nepřijala specifickou legislativu týkající se kryptoměn, takže legálnost těžby kryptoměn je pro většinu zemí sporná.

Těžaři, kteří vytvářejí bloky nebo řeší matematické problémy výměnou za bitcoiny, jsou známí jako “těžaři bitcoinů” a podle Sítě pro vymáhání finanční kriminality (FinCEN) mohou podléhat předpisům proti praní špinavých peněz. V Izraeli je těžba bitcoinů považována za podnikání a jako taková je zdaněna. Regulační nejistota přetrvává v Indii a dalších jurisdikcích.

Co je to těžba kryptoměn?
Jak funguje těžba kryptoměn TOP 5

Zatímco několik zemí činnosti související s kryptoměnami přímo zakázalo, těžba bitcoinů je zakázána jen v několika málo zemích.

Naše stránka Freeman's Law Cryptocurrency Law shrnuje právní postavení kryptoměn ve všech zemích světa, včetně regulačních a legislativních ustanovení, kterými se kryptoměny řídí.

Na závěr uveďte, zda je těžba kryptoměn udržitelná, či nikoli.

Zvědavost a silná touha učit se jsou pro těžaře kryptoměn nezbytné. Jak se objevují nové technologie, odvětví těžby kryptoměn se rychle mění. Profesionální těžaři, kteří získávají největší výplaty, se neustále učí o tomto prostoru a zdokonalují své těžební techniky, aby zvýšili svou ziskovost.

jak funguje těžba kryptoměn
Co je to těžba kryptoměn?

Na druhou stranu se zastánci změny klimatu obávají, že se při těžbě bude spalovat stále více fosilních paliv.

Obavy o dlouhodobou stabilitu systémů PoW přiměly některé komunity kryptoměn, jako je Ethereum, aby zvážily přechod od platforem PoW k ekologičtějším přístupům proof-of-stake.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky