Komise pro cenné papíry a burzy dala zelenou všem 11 spotovým ETF na bitcoin – změna hry pro investory do kryptoměn!

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Komise pro cenné papíry Spojených států amerických (SEC) schválila 11 burzovně obchodovaných fondů (ETF) Spot Bitcoin, což představuje významný milník pro bitcoinový průmysl. Tento krok otevírá institucionálním i retailovým investorům možnosti podílet se na největším světovém digitálním nedostatkovém aktivu bez nutnosti přímého vlastnictví, čímž se Bitcoin odlišuje od ostatních altcoinů.

Dlouho očekávaný debut spotového ETF na bitcoiny

Mezi ETF, které dostaly zelenou, jsou nabídky od zavedených subjektů, jako jsou BlackRock, Grayscale, Bitwise a Hashdex, a také další, včetně ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie a Franklin Templeton. Tento různorodý soubor schválení odráží rostoucí akceptaci a zájem o integraci investic do bitcoinu do běžných finančních trhů.

Na rozdíl od dříve schválených termínovaných fondů ETF na bitcoiny drží tyto spotové fondy ETF na bitcoiny skutečné digitální aktivum namísto derivátových kontraktů s ním spojených. Tento strategický krok je považován za reakci na vyvíjející se situaci, která investorům poskytuje přímější a regulovanější cestu k přístupu na trh s digitálními aktivy.

Klíčová soudní rozhodnutí přiměla SEC ke změně postoje

Rozhodnutí SEC následuje po významném soudním rozhodnutí ze srpna 2023, které zrušilo zamítnutí žádosti společnosti Grayscale o přeměnu jejího fondu Grayscale Bitcoin Trust na spotový bitcoinový ETF ze strany SEC. Jak naznačil Gary Gensler, předseda SEC, tento právní precedent hrál klíčovou roli v tom, že přiměl SEC přehodnotit svůj postoj ke Spot Bitcoin ETF.

Komise SEC nedávno hlasovala o schválení ETF na bitcoiny, přičemž Gary Gensler hlasoval pro schválení. Genslerův vlivný postoj ve funkci předsedy SEC signalizuje potenciální změny v regulaci investic do kryptoměn.

Investoři se nyní mohou těšit na pohodlnější přístup k pohybům cen bitcoinu prostřednictvím akcií ETF, čímž odpadne nutnost přímého vlastnictví nebo obavy z vlastní úschovy. To je připraveno přilákat různorodou škálu investorů, od institucionálních hráčů až po drobné klienty, a umožnit jim účast na trhu s digitálními aktivy prostřednictvím běžných makléřských účtů.

Proces schvalování ETF zahrnoval důkladné prozkoumání žádostí různých společností, přičemž každá z nich zveřejnila své příslušné poplatky za správu bitcoinových ETF. Za zmínku stojí, že společnost BlackRock, největší světový správce aktiv, hodlá uplatňovat poplatek ve výši 0,2 %, dokud fond nenakumuluje 5 miliard USD ve spravovaných aktivech (AUM). V těsném závěsu následují společnosti Bitwise a Ark 21Shares, které navrhují poplatky ve výši 0,24 %, resp. 0,25 %. Nejvyšší sazbu poplatků ve výši 1,5 % v současnosti drží společnost Grayscale.

Zahájení obchodní činnosti

Po překonání regulační překážky se nyní pozornost přesouvá na zahájení obchodování s těmito ETF. Analytici předpovídají značný příliv peněz do spotových bitcoinových ETF, přičemž odhady se pohybují od 2,4 miliardy USD v prvním čtvrtletí roku 2024 až po potenciální příliv 14 miliard USD v prvním roce.

Zelená pro Spot Bitcoin ETF představuje dlouho očekávaný úspěch pro bitcoinový průmysl, který předznamenává nově nabytou legitimitu a lepší dostupnost trhu. Zavedením těchto ETF do amerického finančního prostředí nastává zásadní okamžik v integraci digitálních aktiv do běžných investičních portfolií. Investoři a příznivci tohoto odvětví budou bedlivě sledovat dopady těchto pokroků na širší ekosystém digitálních aktiv.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky