Mt. Gox konečně začne v červenci splácet bitcoiny

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Mt. Gox, kryptoměnová burza, která v roce 2014 přišla o 850 000 bitcoinů, začne svým uživatelům splácet dluhy.

Od července 2024 začne sanační správce Mt. Gox zpracovávat splátky v Bitcoinech a Bitcoin Cash. Tato informace byla sdílena v poznámce vydané burzou 24. června.

Správce požádal uživatele o trpělivost a uvedl, že pořadí plateb bude záviset na jednotlivých kryptoměnových burzách:

“Se splácením začneme u těch burz, které dokončily požadovanou výměnu informací a potvrzení. Prosíme, vyčkejte nějakou dobu, než budou splátky provedeny.”

Mt. Gox dluží bitcoinům v hodnotě více než 9,4 miliardy dolarů přibližně 127 000 věřitelům. Tito věřitelé čekají již více než 10 let na vrácení svých prostředků poté, co burza v roce 2014 zkolabovala v důsledku několikanásobného hackerského útoku.

Převod 9,6 miliardy dolarů v bitcoinech na MT Gox’v květnu byl součástí splátek

Plány společnosti Mt. Gox na splácení byly v kryptoměnovém průmyslu pečlivě sledovány. Uživatelé netrpělivě očekávali navrácení svých ztracených Bitcoinů více než deset let.

Dne 28. května společnost Mt. Gox převedla 141 686 BTC v hodnotě 9,62 miliardy USD do nové peněženky s názvem “1Jbez”. Tyto prostředky byly převedeny z několika dalších chladných peněženek spojených s Mt. Gox. Tento přesun znamenal první onchain převod prostředků z burzy za více než pět let.

Graf převodu 141 686 BTC ze společnosti Mt. Gox 28. května.

Krátce po tomto převodu Nobuaki Kobajaši, sanační správce Mt. Gox, potvrdil, že konsolidace je součástí plánů burzy na splacení dluhu. Neupřesnil však, kdy bude splácení zahájeno. V oznámení z 28. května Kobajaši uvedl:

“Rehabilitační správce se připravuje na splácení části pohledávek na rehabilitaci kryptoměn, na které jsou kryptoměny přiděleny. Prosíme, vyčkejte nějakou dobu, než budou splátky provedeny.”

Kolaps Mt. Gox’2014 srazil BTC pod 500 dolarů

Mt. Gox byla jednou z prvních kryptoměnových burz, která kdysi vyřizovala více než 70 % všech obchodů v blockchainovém ekosystému.

V roce 2014 burza ukončila činnost poté, co narušení bezpečnosti vedlo ke ztrátě více než 850 000 BTC v uživatelských prostředcích, které mají v dnešní hodnotě hodnotu přes 51,9 miliardy dolarů. V současné době se cena bitcoinu pohybuje nad 61 100 USD.

V únoru 2014 cena bitcoinu klesla na nejnižší hodnotu 420 USD krátce poté, co burza přestala fungovat. Podle zpráv byla burza Mt. Gox v letech 2011 až 2014 šestkrát napadena hackery.

Navzdory nedávnému oznámení správce by se splácení mohlo dočkat dalších odkladů. Poslední termín byl stanoven na září 2023, tedy měsíc předtím, než měla společnost Mt. Gox podle původního plánu splatit věřitelům dluhy do 31. října 2023.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky