Nový plán společnosti Paypal by mohl změnit těžbu bitcoinů: Teď je to ekologické!

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Vznik sítě Bitcoin vyvolal značné obavy z důsledků její těžby pro životní prostředí, zejména z emisí uhlíku vznikajících při energeticky náročném procesu proof-of-work (PoW).

Skupina Blockchain Research Group společnosti Paypal vyjádřila naléhavou potřebu jednat a ve spolupráci se společnostmi Energy Web a DMG Blockchain Solutions vytvořila systém, který motivuje těžaře k využívání ekologických zdrojů energie. Cílem této iniciativy je nasměrovat odvětví k využívání udržitelnějších možností získávání energie tím, že se proces ekologické těžby stane ekonomicky výhodným.

Autoři nedávného dokumentu této skupiny nastínili řešení, jehož cílem je povzbudit těžaře k přechodu na nízkouhlíkové zdroje energie. Jejich navrhovaný systém autonomně odměňuje těžaře bitcoiny za to, že při své činnosti ověřitelně využívají značné množství obnovitelné energie, čímž eliminuje potřebu důvěry v třetí stranu, která by tyto odměny rozdělovala.

Systém odměňující ekologické těžaře bitcoinů.

V tomto modelu jsou těžaři, kteří úspěšně prokáží využívání ověřených nízkouhlíkových energetických řešení, označováni jako „zelení těžaři“ a získávají odměny v bitcoinech (BTC). Tyto pobídky jsou rozdělovány prostřednictvím průkopnické kryptoekonomické struktury, která zahrnuje adresu pro výplatu s více podpisy (multi-sig).

Toto uspořádání přednostně směřuje transakce k zeleným těžařům, kteří si pak zpracováním těchto transakcí mohou nárokovat své odměny. Výzkumníci jsou optimističtí, že tato strategie nejen podpoří čistší těžební techniky, ale také nasměruje větší objem transakcí k těmto ekologickým těžařům, čímž se zvýší celková udržitelnost odvětví.

Protokol pro ekologickou těžbu integruje několik složitých technických prvků. Využívá validační platformu Energy Web pro přesnou identifikaci zelených těžařů a využívá veřejné klíče spojené s využíváním zelené energie, které usnadňují správnou správu a přidělování pobídek.

Tím je zajištěno, že o odměny mohou žádat pouze ti těžaři, kteří splňují zelená kritéria. Systém navíc vysílá transakce s nižšími poplatky, aby odradil neekologické těžaře od zapojení se do nich, a pobídky tak směřují právě k zeleným těžařům.

„Když zelený těžař obdrží transakci v mempoolu, identifikuje ji jako zelenou transakci na základě adresy pro výplatu s více signály,“ uvádí se v dokumentu podrobněji. „Těžař bude muset zahrnout transakci při sestavování bloku a zahrnout další výkupní transakci v rámci stejného bloku spotřebovat UTXO, který uzamkl bitcoiny ve výplatní adrese.“

Výzkumná skupina Blockchain společnosti Paypal dodává: ,,V současné době se v oblasti blockchainových transakcí objevuje několik nových bloků:

”Tato dodatečná transakce bude mít adresu příjemce patřící zelenému těžaři. Výsledkem je, že pouze zelený těžař, který zahrne zelenou transakci, redeem transakci a úspěšně vytěží další blok, má jistotu, že získá odměnu v bitcoinech”.

Využitím technologie blockchain a kryptoekonomických pobídek jsou zastánci této iniciativy odhodláni katalyzovat přechod k obnovitelným zdrojům energie v těžebním průmyslu. Reálné uplatnění a účinnost těchto návrhů se však teprve ukáže, protože koncepty, o nichž se ve výzkumné zprávě tohoto lídra v oblasti platebních technologií hovoří, jsou stále teoretické a čekají na praktické ověření v reálném těžebním prostředí.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky