Pád hlavního mozku Bitcoin Fog

Roman Sterlingov, iniciátor významné platformy pro míchání kryptoměn Bitcoin Fog, byl okresním soudem ve Spojených státech odsouzen za praní špinavých peněz. Rozsudek, vynesený v úterý, shledal 35letého Sterlingova vinným v několika bodech obžaloby. Tato obvinění zahrnovala praní špinavých peněz, spiknutí za účelem praní špinavých peněz, provozování nelicencovaného podniku na převod peněz a porušení zákona o převodech peněz ve Washingtonu.

Sterlingov řídil bitcoinovou mlhu až do roku 2021

Po celou dobu soudního procesu Sterlingov tvrdil, že byl pouze účastníkem využívání služby, nikoli jejím skutečným provozovatelem. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států však prostřednictvím tiskové zprávy prozradilo, že důkazy ze soudního procesu přesvědčivě prokázaly Sterlingovovo zapojení do provozování služby Bitcoin Fog od října 2011 do dubna 2021. Jeho operace sloužila především jako kanál pro zločince, jejichž cílem bylo zakrýt původ svých nezákonných zisků před zvědavýma očima orgánů činných v trestním řízení.

Během těchto deseti let se společnost Bitcoin Fog podílela na vyprání více než 1,2 milionu bitcoinů, které měly v době transakcí hodnotu přibližně 400 milionů dolarů. Podstatnou část těchto vypraných prostředků se podařilo vysledovat na darknetových trzích, které jsou známé obchodováním s drogami, počítačovými podvody, krádežemi identity a šířením materiálů o sexuálním zneužívání dětí.

Jim Lee, šéf jednotky pro vyšetřování trestné činnosti berního úřadu (IRS), během soudního procesu zdůraznil, že obžalovaný se podílel na vyprání stovek milionů dolarů z nelegálních prostředků z darknetu prostřednictvím bitcoinové mlhy s cílem zamaskovat skutečný zdroj těchto prostředků.

Na straně obhajoby Sterlingovův právník Tok Ekeland naznačil záměr napadnout rozhodnutí poroty prostřednictvím odvolání. Po odsouzení porota nařídila konfiskaci majetku spojeného s Bitcoin Fog, který zahrnoval 1 354 BTC obsažených v peněžence Bitcoin Fog a téměř 350 000 USD v různých kryptoměnách uložených na zabaveném účtu Kraken.

Nejzávažnější obvinění proti Sterlingovi, konkrétně spiknutí za účelem praní špinavých peněz a samotný akt praní špinavých peněz, mohou vést k maximálnímu trestu odnětí svobody ve výši 20 let, zatímco zbývající obvinění mohou vést až k pěti letům vězení. Vynesení rozsudku nad Sterlingovem je naplánováno na 15. července.

Soud se blíží pro spoluzakladatele společnosti Tornado Cash

Romana Storma, spolutvůrce kontroverzního kryptomixu Tornado Cash, čeká v září soudní proces kvůli obvinění ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování činnosti bez licence k převodu peněz a spiknutí za účelem porušení zákona o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích. Storm prohlásil, že je ohledně všech obvinění nevinný.

Storm, který byl formálně obviněn v srpnu 2023 a v současné době je propuštěn na kauci 2 miliony dolarů, zdůraznil, že tento případ má významné důsledky pro vývojáře Web3 a osoby, které se zabývají právy na software a soukromí. Přestože příznivci Tornado Cash tvrdí, že služba pouze usnadňuje software pro decentralizované finanční transakce, aniž by se přímo zabývala přenosem peněz, je její prolomení vnímáno jako hrozící hrozba pro vývojáře zaměřené na aplikace zaměřené na ochranu soukromí.

Ministerstvo financí Spojených států amerických od té doby zařadilo Tornado Cash na seznam speciálně označených osob, čímž fakticky zakázalo americkou interakci s tímto mixérem. Ministerstvo obviňuje Tornado Cash, že od svého založení v roce 2019 vyprala ve virtuální měně více než 7 miliard dolarů.