Předpověď JPMorgan o propadu bitcoinu na 42 tisíc dolarů po snížení na polovinu

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Blížící se půlení bitcoinu, které je naplánováno na duben, je připraveno katalyzovat výrazný pokles hodnoty bitcoinu, jak nastínili analytici JPMorgan.

Ve své obsáhlé zprávě zveřejněné ve středu se analytici v čele s Nikolaosem Panigirtzoglouem zabývají důsledky této události půlení. Tato událost efektivně sníží odměny těžařů bitcoinů ze současných 6,25 BTC za blok na pouhých 3,125 BTC. Toto snížení se podle analytiků odrazí v celém těžebním ekosystému, sníží ziskovost těžařů a nafoukne výrobní náklady Bitcoinu.

Bitcoin-halving

“Výrobní náklady na bitcoin empiricky působí jako spodní hranice pro ceny bitcoinu,” uvedli analytici. “Střední bod námi odhadovaného rozpětí výrobních nákladů se v současné době nachází na úrovni 26 500 USD, která by se po události halvingu mechanicky zdvojnásobila na 53 000 USD.”

Analytici však nejsou slepí k potenciálním protivětrům. Spekulují o pravděpodobném 20% poklesu hashrate v síti Bitcoin po halvingu, což přičítají převážně očekávanému odlivu méně efektivních těžebních plošin v důsledku snížené ziskovosti. Tento předpokládaný pokles spolu s předpokládanými průměrnými náklady na elektřinu ve výši 0,05 USD/kWh by mohl vyfouknout odhadovaný rozsah výrobních nákladů na skromnějších 42 000 USD, upřesnili analytici.

“Tento odhad 42 000 USD je také úrovní, ke které předpokládáme, že se ceny bitcoinů posunou, jakmile po dubnu opadne euforie vyvolaná bitcoinovým haló,” uvedli analytici.

V současné době se cena bitcoinu pohybuje v blízkosti 62 730 USD.

Koncentrace v odvětví těžby bitcoinů

Při pohledu za polovinu, analytici předpovídají krajinu, kde Bitcoin těžaři s podprůměrnými náklady na elektřinu a technologicky lepší zařízení mají větší šanci přečkat bouři. Naopak ti, kteří jsou zatíženi vysokými výrobními náklady, se mohou ocitnout na vratké půdě.

Analytici se domnívají, že v důsledku toho se v odvětví těžby bitcoinů rýsuje konsolidace, přičemž těžaři kótovaní na burze jsou připraveni získat větší podíl na trhu zefektivněním nákladů, aby si zajistili ziskovost.

“Mohlo by také dojít k určité horizontální integraci prostřednictvím fúzí a akvizic mezi těžaři bitcoinů napříč regiony, aby využili synergií ve svém podnikání,” uzavřeli analytici.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky