Předseda Fedu Powell vydal “kritické” varování, které vyvolalo náhlou cenu bitcoinu 60 000 dolarů a kryptografický krach

Hodnota bitcoinu prudce poklesla, když se snížila o 3,1 % a přiblížila se k hranici 60 000 dolarů, a to v důsledku obratu klíčového miliardáře ohledně této kryptoměny. Za poslední měsíc bitcoin poklesl o téměř 15 % v obavách z blížící se “opravdové korekce”.

Tento pokles je ovlivněn výroky jednoho z hlavních zastánců bitcoinu, který naznačil, že bitcoin by nakonec mohl nahradit americký dolar. Mezitím předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell upozornil na “kritické období” pro Fed s odkazem na neudržitelnou úroveň deficitu.

Na konferenci Evropské centrální banky v Portugalsku Powell poznamenal: “Úroveň zadlužení, kterou máme, je zcela udržitelná, ale cesta, po které jdeme, je neudržitelná.” Kritizoval fiskální politiku Bidenovy administrativy, zdůraznil rizika udržování vysokého deficitu v době plné zaměstnanosti a varoval, že taková úroveň je v době prosperity ekonomiky neudržitelná.

V květnu ministryně financí Janet Yellenová vyjádřila znepokojení nad rostoucím dluhem USA ve výši 34 bilionů USD, který by podle některých názorů mohl během příštích 18 měsíců zvýšit cenu bitcoinu na 1 milion USD.

Obchodníci s bitcoinem, kryptoměnami a akciemi pozorně sledují Federální rezervní systém, zda se neobjeví náznaky možného snížení úrokových sazeb. Analytici nedávno upravili svá očekávání ze sedmi snížení v roce 2024 na jedno nebo dvě.

Powell vyjádřil své obavy o vyváženost měnové politiky v tomto kritickém období a uvedl: “Zajistit správnou rovnováhu měnové politiky v tomto kritickém období, to je to, o čem opravdu přemýšlím v ranních hodinách.” To následuje po rozhodnutí Fedu z minulého měsíce ponechat úrokové sazby beze změny a signalizovat pouze jedno snížení v roce 2024, přičemž další se očekává v roce 2025. Fed čelí tlaku na snižování sazeb po agresivním zvyšování sazeb po přijetí stimulačních opatření v období po Kovidě, která podpořila inflaci.

Russ Mould, investiční ředitel společnosti AJ Bell, k tomu uvedl: “Powell řekl, že Spojené státy se vrátily na ‘dezinflační cestu', ale dodal, že je zapotřebí více údajů, než Fed zváží snížení sazeb.” Mould poznamenal, že ačkoli Powellovy poznámky mohou trhu znít opakovaně, jeho zmínka o dezinflaci naznačuje silnější argumenty pro možné brzké snížení sazeb.

Pozornost se nyní soustředí na nadcházející zveřejnění zápisu z červnového zasedání Fedu a páteční zprávu o zaměstnanosti, která by mohla upevnit očekávání ohledně zářijového snížení úrokových sazeb, pokud bude naznačovat zpomalení náboru zaměstnanců.

Michael Brown, senior research strategist ve společnosti Pepperstone, zmínil: “Mírnější než očekávaná páteční zpráva o zaměstnanosti, pokud by se naplnila, by pravděpodobně ještě více upevnila argumenty pro zmíněné snížení, kterému trhy přisuzují zhruba 70% šanci – možná, že je trochu nedotažené.”

BTC-pricegraphic-USD

Trvale vyšší úrokové sazby vedly analytiky společnosti BlackRock, největšího světového správce aktiv, k vydání varování před jejich dopadem na trh s bitcoiny a kryptoměnami. Předpokládají, že centrální banky budou udržovat vyšší sazby, než byly před pandemií, aby bojovaly proti pokračujícím inflačním tlakům. To přichází ve chvíli, kdy společnost BlackRock, která v letošním roce způsobila prudký růst ceny bitcoinu prostřednictvím iniciativy spotového bitcoinového ETF na Wall Street, oznámila “bezprecedentní” scénář, který by mohl ovlivnit cenu bitcoinu a širší trh s kryptoměnami.