Robert Kiyosaki varuje: Čínský akciový trh na pokraji sil

Robert Kiyosaki, renomovaný investor a slavný autor, který stojí za masově úspěšným dílem o osobních financích “Bohatý táta, chudý táta”, dlouhodobě zastává opatrný postoj k americké ekonomice i globálnímu finančnímu systému, i když s optimismem v pozadí. Jeho kritici neustále zdůrazňují, že se na tyto otázky dívá jako medvěd, ale vždy se mu daří vnést do nich naději.

Ve čtvrtek 21. března si Kiyosaki vybral platformu sociálních médií X, aby vyjádřil svůj názor na pokusy čínské vlády, zahájené počátkem roku 2024, o nastolení stability na kolísajícím akciovém trhu. Tato opatření označil za chybná a zavánějící zoufalstvím.

Při hlubším pohledu Kiyosaki tvrdil, že problémy, které trápí čínskou ekonomiku, přesahují pokles akciového trhu, který od roku 2021 vedl k ohromující ztrátě přibližně 7 bilionů dolarů. Za jádro problému označil výrazný pokles globální spotřebitelské poptávky.

Robert Kiyosaki se podělil o klíčové investiční postřehy

Navzdory své kritické analýze Kiyosaki nedoporučuje v současné době nakupovat akcie a dluhopisy. Namísto toho obhajuje investování do komodit, jako je zlato a stříbro, spolu s přední kryptoměnou Bitcoin (BTC). Jeho býčí postoj k těmto aktivům je již několik let neochvějný a Kiyosaki se neustále dělí o své postřehy, proč představují nejrozumnější investiční volbu. Pozoruhodně vyzdvihl stříbro jako obzvláště zajímavou investiční příležitost od března 2024.

Kiyosaki často hovoří o tom, co předpovídá jako “největší krach v historii”, přesto je jeho celkové poselství prodchnuto optimismem. Je přesvědčen, že hospodářské poklesy představují pro bystré obchodníky jedinečnou příležitost k získání cenných aktiv za výrazně snížené ceny.

Jeho předpovědi se začínají potvrzovat; například zlato vykazuje solidní výkonnost, neustále stoupá a 20. března poprvé překonalo hranici 2 200 dolarů. Bitcoin navíc dosáhl nového historického maxima, když se na začátku března přiblížil k hranici 73 000 USD.

Ačkoli Kiyosaki vyjádřil silnou kritiku čínské strategie na podporu akciového trhu, tato iniciativa vykazuje známky účinnosti. Po bouřlivém lednu, kdy došlo k vymazání zhruba 1 bilionu USD z ocenění jejího akciového trhu, došlo v následujících měsících k pozoruhodnému obratu. Konkrétně jeden z klíčových benchmarků pro pevninské akcie, index CSI 1000, zažil 6. února svůj dosud nejúspěšnější den, ačkoli se ze svých ztrát v roce 2024 ještě plně nevzpamatoval.

Podobně i další významné indexy, jako například CSI 300 a HSI, vykázaly pozitivní reakci na vládní zásah a od počátku roku si připsaly 5,75 %, resp. 0,44 %.