Trumpovo bitcoinové salto: Překvapivý zvrat!

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Během nedávného vystoupení v pořadu “The Ingraham Angle” na Fox News ve středu bývalý americký prezident Donald Trump vyjádřil výrazně vstřícnější postoj k bitcoinu a naznačil tak možný odklon od svého dřívějšího kritického postoje. Zapojení s hostitelem Laura Ingraham dotaz o jeho pohledu na stále populárnější digitální měny, Trump nejen uznal vzestupnou trajektorii přijetí BTC, ale také zdůraznil jeho trvalé preference pro americký dolar.

Trumpův obrat v otázce bitcoinu

Trumpova odpověď, přednesená s jistou dávkou nuancí, uznala prudce rostoucí zájem kolem Bitcoinu. “No, spousta lidí to dělá. Vždycky jsem měl rád jednu měnu, mohl bych ji nazvat měnou. Měl jsem rád dolar. Ale dělá to spousta lidí.”

Dále uvedl

“A upřímně řečeno, začalo to žít svým vlastním životem, pravděpodobně budete muset udělat nějakou regulaci, jak víte. Ale mnoho lidí to přijímá. A stále častěji vidím, že lidé chtějí platit [bitcoinem]. Vidíte něco, co je zajímavé. Takže já s tím dokážu žít tak či onak. Vždycky se mi líbila jedna opravdu silná věc. A ta se jmenuje dolar.”

Tento posun v rétorice je v ostrém kontrastu s Trumpovým dřívějším postojem k digitálním měnám. Během svého prezidentství v roce 2019 vehementně kritizoval BTC a další kryptoměny, odmítal je, že postrádají vnitřní hodnotu, a odsuzoval jejich volatilitu jako založenou “na řídkém vzduchu”.

Kromě toho jeho administrativa aktivně vystupovala proti schvalování žádostí o spotové ETF na bitcoiny a snažila se zakázat samoobslužné peněženky s odkazem na obavy z možného zneužití kryptoměn k nezákonným účelům.

Ačkoli přesné motivy, které stály za Trumpovou změnou názoru, zůstávají nejasné, spekuluje se, že klíčovou roli mohl sehrát vliv Viveka Ramaswamyho. Ramaswamyho propagační úsilí, zejména pokud jde o vnímaná rizika spojená s digitálními měnami centrálních bank (CBDC), mohlo ovlivnit Trumpův pohled na věc.

V lednu Trump veřejně vyjádřil svůj nesouhlas s rozvojem CBDC a zopakoval Ramaswamyho obavy týkající se vládních zásahů a jejich důsledků pro osobní svobody a soukromí.

Reakce bitcoinové komunity

Bitcoinová komunita na X reagovala na Trumpovy výroky směsí skepse a optimismu. Perianne Boringová, zakladatelka a generální ředitelka Komory digitálního obchodu, vyzvala k jasnějšímu a rozhodnějšímu vyjádření podpory a kritizovala Trumpovu reakci jako vyhýbavou:

“Je to okliková neodpověď. Nezapomínejme, že Trumpova administrativa zablokovala spotové žádosti o Bitcoin ETF A snažila se zakázat self hostované peněženky!!! Trump musí poskytnout JASNÉ prohlášení o podpoře”.

Mezitím Robert J. Salvador, generální ředitel společnosti DigiBuild, poznamenal k Trumpovu omezenému porozumění Bitcoinu a zároveň zdůraznil význam jeho angažovanosti v tomto tématu. “Trump bitcoinu nerozumí, nikdy nerozuměl. Ale je dobře, že o tom republikánský kandidát mluví,” poznamenal Salvador.

Tony Edward z Thinking Crypto Podcast a Joe Consorti, analytik společnosti The Bitcoin Layer, si povšimli pozoruhodného posunu v Trumpově tónu a interpretovali jej jako uznání stupňujícího se vlivu BTC a jeho mainstreamového přijetí.

“Je to zcela odlišný tón, je to měkčí, od toho, co Donald Trump tweetoval o Bitcoinu, když byl prezidentem. Bitcoin boří psychologické bariéry prosakující do společnosti, popkultury a dalších oblastí. Už ho nelze ignorovat a smát se mu,” poznamenal Edward.

Consorti vyzdvihl Trumpovo uznání Bitcoinu jako legitimní měny a uvedl: “Trump nevnímá Bitcoin a dolar jako protiklad, je mu to spíše lhostejné. Má v tom pravdu.”

Při poslední aktualizaci se Bitcoin obchodoval za 50 967 USD.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky