9,6 miliardy dolarů za bitcoin: Dostanou věřitelé Mt. Gox konečně zaplaceno?

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Zkrachovalá kryptoměnová burza Mt. Gox přesunula bitcoiny v hodnotě 9,62 miliardy dolarů do nové peněženky, což vzbudilo naděje věřitelů.

Do peněženky „1Jbez“ bylo konsolidováno 141 686 bitcoinů z různých jiných chladných peněženek spojených s Mt. Gox.

Tyto převody naznačují, že uživatelé, kteří od roku 2014, kdy Mt. Gox pozastavila obchodování a výběry, neměli přístup ke svým prostředkům, by mohli být konečně vyplaceni.

Jedná se o první přesun prostředků z burzy na řetězec za více než pět let. Je to v souladu s plány společnosti Mt. Gox splatit věřitele do konce října 2024.

Sázková rezerva na bitcoiny společnosti Mt. Gox

Podle Anndy Liana, odborníka na blockchain a autora, konsolidace pravděpodobně poukazuje na záměr Mt. Gox splatit dluhy svým uživatelům. Lian řekl: ,,V současné době je na trhu již několik let:

„Jedná se o první přesun aktiv z chladných peněženek společnosti Mt. Gox za posledních pět let. Podle mého skromného názoru je to pravděpodobně součást plánu, jak rozdělit aktiva zpět věřitelům před slíbeným termínem 31. října 2024.“

Krátce po těchto zprávách sanační správce Mt. Gox Nobuaki Kobajaši potvrdil, že konsolidace je součástí plánů burzy na splacení dluhů. Neupřesnil však, kdy splácení začne. Kobajaši v oznámení z 28. května napsal:

„Rehabilitační správce se připravuje na splácení části pohledávek z rehabilitace kryptoměn, na které jsou kryptoměny přiděleny. Vzhledem k tomu, že rehabilitační správce pokračuje v přípravě výše uvedených splátek, vyčkejte prosím nějakou dobu, než budou splátky provedeny.“

Současný termín však může čelit dalším zpožděním. Byl stanoven na září 2023, tedy o měsíc dříve, než bylo původně plánováno, že společnost Mt. Gox splatí věřitelům dluhy do 31. října 2023.

Společnost Mt. Gox dluží přibližně 127 000 věřitelům bitcoiny v hodnotě přes 9,4 miliardy dolarů. Ti čekali na vrácení svých prostředků více než 10 let poté, co burza v roce 2014 zkolabovala v důsledku několika nepozorovaných hackerských útoků.

Mt. Gox byla jednou z prvních kryptoměnových burz a kdysi se na ní uskutečnilo více než 70 % všech blockchainových obchodů.

Velký hackerský útok v roce 2011 vedl v roce 2014 ke kolapsu této burzy. To se dotklo přibližně 24 000 věřitelů a vedlo ke ztrátě 850 000 BTC.

Reakce trhů na potenciální splacení Mt. Gox

Po první várce převodů na Mt. Gox se cena Bitcoinu 28. května propadla o 2 % a klesla na denní minimum pod 67 500 USD, než se podle CoinMarketCap zotavila na úroveň těsně nad 68 000 USD.

Reakce trhu na potenciální splacení Mt. Gox

Tento propad může podle Liana naznačovat, že trh počítá s možným splacením ze strany Mt. Gox:

„Trh na tyto pohyby reagoval s mírným medvědím sentimentem, protože cena Bitcoinu po převodu klesla o přibližně 2,1 % až na 67 505 USD. Důvodem by mohlo být očekávání prodejního tlaku ze strany věřitelů, jakmile obdrží splátky.“

Navzdory mírnému poklesu ceny Lian uvedl, že případné splacení by vyřešilo jeden z nejpalčivějších a dlouhodobých problémů kryptografického průmyslu.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky