HDP Salvadoru vzroste do roku 2029 desetinásobně díky bitcoinu a umělé inteligenci: Cathie Woodová

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Podle generální ředitelky společnosti ARK Invest Cathie Woodové by salvadorská ekonomika mohla v příštích pěti letech vzrůst desetinásobně, pokud bude pod vedením prezidenta Nayiba Bukeleho pokračovat v zavádění bitcoinu a umělé inteligence.

„Odhodlání prezidenta Bukeleho proměnit Salvador v oázu pro bitcoinovou a AI komunitu – dvě největší ekonomické a technologické revoluce v historii – je důvodem, proč věřím, že by se jeho reálný HDP mohl během příštích pěti let desetinásobně zvýšit,“ uvedla Woodová v příspěvku X z 28. května po setkání s Bukelem.

Setkání Wooda a Bukeleho bylo zaměřeno na integraci bitcoinu do kapitálových trhů, pokrok v oblasti umělé inteligence a daňovou politiku.

Max Keiser, poradce Bukeleho v otázkách Bitcoinu, uvedl, že Wood podrobně popsal, jak by Salvador mohl do roku 2029 zvýšit svůj HDP na 300 miliard dolarů. Přítomni byli také zastánkyně Bitcoinu Stacy Herbetová, americký ekonom Arthur Laffer a výzkumný pracovník společnosti ARK Invest Marc Seal.

Podle údajů Světové banky činil HDP Salvadoru v roce 2022 32,4 miliardy dolarů, což představuje více než 30% nárůst od nástupu Bukeleho do funkce v červnu 2019. Dosažením 300 miliard dolarů by se HDP Salvadoru vyrovnal zemím, jako je Rumunsko, Česká republika a Chile.

Od začátku Bukeleho prezidentství Salvador uzákonil bitcoin jako zákonné platidlo, zrušil daně z technologických inovací a zrušil daň z příjmu pro zahraniční investice a převody peněz. V dubnu 2024 rozšířila společnost Google své působení v Salvadoru o strategické partnerství v hodnotě 500 milionů dolarů.

Salvador má ve své pokladně 5 764 bitcoinů v hodnotě 396,2 milionu dolarů, což představuje 58,6% nárůst oproti průměrné nákupní ceně. Přijetí Bitcoinu mezi místními obyvateli se však potýká s problémy.

Většinou technicky negramotné obyvatelstvo, nedostatečné prosazování u obchodníků a problémy se zavedením salvadorské peněženky Chivo v roce 2021 bránily pokroku, uvedl Jamie Robinson, ředitel pro strategii společnosti The Bitcoin Hardware Store.

Podle lednového průzkumu Středoamerické univerzity José Simeóna Cañase použilo v roce 2023 Bitcoin alespoň jednou k nákupu pouze 12 % místních obyvatel, což je méně než v roce 2022.

Robinson poznamenal, že rostoucí cena Bitcoinu na začátku roku 2023 vyvolala novou vlnu přijetí ze strany obchodníků v čele se společnostmi jako Walmart, Starbucks a Domino's.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky