V uplynulém desetiletí se bitcoin jako úložiště hodnoty rozrostl a prošel modernizací, která zlepšila jeho možnosti zpracování transakcí. Různé podniky nyní přijímají Bitcoin (BTC) jako platební metodu, a to jak osobní, tak online.
I přes vyšší poplatky než u mnoha jiných kryptoměn může být BTC užitečný pro větší transakce – zejména s ohledem na jeho působivé zabezpečení. Po velkou část své existence vkládala bitcoinová komunita velké naděje do toho, že se tato kryptoměna stane životaschopnou alternativou k mnoha centralizovaným platebním systémům existujícím na trhu. V současné době se však BTC používá především jako dlouhodobá investice, aktivum podobně jako zlato nebo akcie.
Hlavním problémem je počet transakcí, které může síť zpracovat: Maximální kapacita bitcoinu je pouhých sedm transakcí za sekundu. Mezitím Visa v roce 2019 zpracovala více než 185 miliard transakcí.
Je třeba poznamenat, že transakce kreditní kartou nejsou zúčtovány okamžitě. Tyto transakce se v některých případech čekají ve frontě i několik dní, zatímco Bitcoin je kritizován za to, že v době přetížení se transakce řadí do fronty i několik hodin. Stejně jako u kreditních karet, i u bitcoinu existují čekající transakce a dokončené transakce; lidé často tyto dvě kategorie zaměňují.
S tím, jak stále více lidí začíná používat Bitcoin a posílat transakce, síť se rozrůstá. Spolu s počtem transakcí stoupá čekací doba a – což je nejdůležitější – poplatky za transakce v době přetížení sítě a klesají, když jejich počet klesá.
Klasickým příkladem je situace, kdy v roce 2017, kdy cena tokenu BTC prudce vzrostla v důsledku jeho zvýšeného používání a obchodování, prudce vzrostly transakční poplatky. To způsobilo, že lidé začali zpochybňovat životaschopnost bitcoinu a několik významných společností jej přestalo přijímat jako platební metodu.
Bitcoin má řešení, které to chce změnit: nazývá se Lightning Network a využívá státní kanály k provádění transakcí téměř okamžitě a s nominálními poplatky. Tato síť po dokončení transakcí aktualizuje stav blockchainu Bitcoinu.
Nedostatečná uživatelská přívětivost omezuje přijetí sítě Lightning Network. Uživatelé si v současné době musí vytvořit a vložit peníze do svých kanálů Lightning, než mohou provést transakci. Kanál také musí udržovat otevřený, dokud není transakce dokončena.
Síť Lightning bude těžit z Taproot, aktualizace Bitcoinu, která zlepšuje soukromí tím, že transakce Lightning jsou nerozeznatelné od běžných transakcí BTC. K dispozici budou také peněženky, jejichž cílem je usnadnit lidem nákup věcí za BTC pomocí Lightningu, což je slibná vyhlídka pro budoucnost Bitcoinu.
Nejvýznamnějším problémem, který Lightning řeší, je možnost využívat BTC pro drobné transakce, jako je například šálek kávy. Pokud by se Lightning nepoužíval pro tyto malé, časté transakce, mohly by vysoké poplatky za Bitcoin znásobit ceny.
Druhým nejdůležitějším problémem je doba transakce v kamenných obchodech. Stát například za uživatelem bitcoinu ve frontě u pokladny a čekat více než 10 minut, než transakce proběhne, by bylo velmi nepříjemné.
Lightning může potenciálně odstranit oba výše uvedené problémy, pokud bude uživatelsky přívětivější. Jeho příznivci doufají, že až bude plně implementován, může Bitcoin skutečně dát šanci společnosti Visa.
Na druhou stranu, transakce prováděné online jsou stále snadno proveditelné pomocí Bitcoinu, protože není nutné čekat ve frontě – zejména pokud platíte pomocí QR kódu z mobilní peněženky. Růst online nakupování by mohl ovlivnit životaschopnost plateb BTC, zejména proto, že kamenné obchody jsou na ústupu.
Online obchody, které přijímají Bitcoin
- Overstock – významný online prodejce přijímá a plně podporuje platby bitcoiny.
- Home Depot – řetězec obchodů s domácími potřebami, největší ve Spojených státech.
- Newegg – elektronický maloobchodní gigant, který přijímá platby Bitcoinem za většinu svých zásob.
- Shopify – platforma pro elektronické obchodování, která umožňuje uživatelům vytvářet vlastní internetové obchody, podobně jako Etsy a eBay.
- Microsoft – jedna z největších světových společností – umožňuje uživatelům přidávat peníze na své účty pomocí bitcoinů.
Většina velkých internetových obchodů stále nepřijímá BTC jako formu platby, ale existuje způsob, jak u nich nakupovat produkty za digitální měnu: Můžete nakupovat za bitcoiny pomocí dárkových karet.
Značnou část transakcí spojených s bitcoiny totiž tvoří nákupy dárkových karet. Dárkové karty jsou nejjednodušším způsobem, jak používat kryptoměnu k nákupu produktů od globálních společností i malých místních podniků, a to online i offline.
Poskytovatelé služeb, kteří přijímají Bitcoin
Přijímání bitcoinů jako platebního prostředku se u jednotlivých společností liší. Proto neexistují žádné konkrétní trhy, kde by byl BTC všeobecně přijímán. Místo toho existují různé společnosti v různých odvětvích, které se snaží rozšířit svou klientskou základnu zavedením digitálních měn jako nové platební možnosti:
- AT&T – poskytovatel mobilních služeb.
- Twitch – platforma pro živé vysílání.
- Dish Network – americký poskytovatel přímého satelitního vysílání.
- ExpressVPN – vysokorychlostní a bezpečná síť VPN.
- NordVPN – poskytovatel VPN z Malty, který nezaznamenává žádné záznamy.
- ProtonMail – poskytovatel end-to-end šifrovaných e-mailů.
- Vultr – webhostingová společnost.
- WordPress – open-source systém pro správu obsahu, který uživatelům umožňuje vytvářet webové stránky a blogy.
- Reddit – za Bitcoin si můžete koupit prémiové funkce.
- Namecheap – poskytovatel webhostingu a doménových jmen.
- Bloomberg, Chicago Sun-Times – pomocí Bitcoinu si můžete předplatit online zpravodajství.
Nákup videoher za Bitcoin
V minulosti jste museli navštívit kamenný obchod, abyste si mohli koupit videohru. V dnešní době však většina hráčů nakupuje online. Videohry se stávají digitálním majetkem, podobně jako digitální měny. Je tedy přirozené, že stále více předních platforem pro prodej her přijímá bitcoiny.
- Xbox – pomocí bitcoinů můžete platit za hry, doplňky a předplatné služby Xbox Live.
- Humble Bundle – digitální obchod, který přispívá částí svého výtěžku na charitativní účely.
- Big Fish Games – společnost zabývající se příležitostnými hrami se sídlem v Seattlu ve státě Washington.
Cestovní společnosti, které přijímají Bitcoin
Existuje mnoho konkurenčních služeb souvisejících s cestováním a většina z nich nabízí velmi podobné sady nástrojů. Poskytování alternativních způsobů platby je skvělý způsob, jak přilákat nové zákazníky. Mezi služby, kde si můžete rezervovat vysněnou dovolenou a zaplatit za ni bitcoinem, patří např:
- Expedia – jedna z největších světových online cestovních agentur v současné době přijímá BTC pro rezervace hotelů a plánuje jej zavést jako platební prostředek pro lety, aktivity a další.
- AirBaltic – vůbec první letecká společnost, která přijímá platby v bitcoinech za různé lety.
- Virgin Galactic – první komerční vesmírná společnost na světě, kterou vlastní miliardář a obchodní magnát Richard Branson, přijímá Bitcoin.
Neziskové organizace, které přijímají Bitcoin
- Nadace Wikimedia – nezisková organizace, jejímž cílem je podporovat růst, rozvoj a šíření svobodného vícejazyčného vzdělávacího obsahu.
- Wikileaks – mezinárodní nezisková organizace, která zveřejňuje tajné informace, úniky zpráv a utajovaná média z anonymních zdrojů.
- The Giving Block – platforma, která neziskovým organizacím a dárcům usnadňuje přijímání a poskytování darů v kryptoměnách.
Darování peněz na charitu je často spojeno s vysokými poplatky. Někteří lidé navíc chtějí z toho či onoho důvodu zachovat anonymitu svých darů. Darování peněz pomocí bitcoinu představuje způsob, jak se oběma těmto obavám vyhnout.
Restaurace a supermarkety, které přijímají Bitcoin
- Subway – sendviče si můžete koupit za bitcoiny na různých místech po celém světě.
- Burger King – velký nadnárodní řetězec restaurací rychlého občerstvení, který prodává hamburgery, hranolky a další.
- Whole Foods – řetězec supermarketů, který prodává biopotraviny.
Taxíky
Několik dispečinků taxi a letištních přepravních služeb v různých částech světa přijímá jako platební metodu Bitcoin.
Vzdělávání
- Treehouse – specialista na interaktivní vzdělávání přijímá bitcoiny pro různé kurzy.
- Curtin University – velká australská univerzita s obory zahrnujícími architekturu, obchod, strojírenství, informační technologie a další.
- The King's College – křesťanská vysoká škola svobodných umění se sídlem v New Yorku.
- European School of Management and Technology (ESMT) – německá univerzita s mnoha zahraničními studenty.
V roce 2013 se stala University of Nicosia, soukromá škola na Kypru, první univerzitou, která nabídla magisterský program Blockchain a digitální měny. Školné můžete samozřejmě platit v Bitcoinech.
Agregátory obchodů s bitcoiny
- Kde utratit bitcoiny ve Velké Británii – adresář obchodů, hospod, webových stránek a dalších míst ve Velké Británii, které přijímají bitcoiny.
- useBitcoins – platforma s více než 5 000 uvedenými podniky, které přijímají BTC.
- Coinmap – mapa podniků po celém světě, které přijímají Bitcoin.
- Spendabit – vyhledávač, který dokáže najít konkrétní zboží, jež lze koupit za bitcoiny.
Luxusní způsoby utrácení bitcoinů
- BitCars – online tržiště, které prodává auta pomocí Bitcoinu.
- AutoCoinCars – online tržiště, které prodává auta a uvádí jejich ceny v BTC, mimo jiné v krypto a fiat měnách.
- Bithome – online tržiště s nemovitostmi ve Švýcarsku, kde můžete nakupovat a prodávat nemovitosti za bitcoiny.
- Prestige Cars Kent – prodejce, který umožňuje zákazníkům nakupovat auta za Bitcoin.
- Prestige Time – obchod, který umožňuje nákup luxusních hodinek za Bitcoin.
- Denison Yacht Sales – společnost, která umožňuje nákup jachet s Bitcoin.