Bitcoin ETF překonal 10 miliard dolarů za 3 dny

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Přestože uvedení spotového burzovně obchodovaného fondu (ETF) na trh s bitcoiny nepřineslo očekávané krátkodobé účinky na širší trh s kryptoměnami, výkonnost produktu je pozoruhodná.

Konkrétně během prvních tří dnů od spuštění ETF nashromáždil úctyhodný objem obchodů ve výši 9,6 miliardy USD, jak uvedl analytik ETF James Seyffart ze společnosti Bloomberg Intelligence.

Při rozdělení čísel se v prvních třech dnech dostal do čela fond Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který zaznamenal 5,12 miliardy dolarů, následovaný fondem iShares Bitcoin Trust (IBIT) s 1,99 miliardy dolarů. Třetí pozici si zajistil fond Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) s 1,46 miliardy dolarů.

Význam zvýšeného objemu obchodování

Aby poskytl kontext této výkonnosti, senior analytik ETF agentury Bloomberg Eric Balchunas upozornil, že objem obchodů překonal celou třídu ETF 2023. Je nezbytné poznamenat, že spotový ETF na bitcoin (BTC) získal schválení 10. ledna.

V příspěvku na X ze 17. ledna Balchunas zdůraznil problémy s generováním objemu pro ETF a zdůraznil, že 500 ETF spuštěných v roce 2023 dosáhlo dohromady objemu pouze 450 milionů USD.

Zdůraznil skutečnost, že objem ETF se musí přirozeně vyvíjet na trhu a nelze jej uměle vyvolat. Dále poznamenal, že polovina z 500 nově spuštěných ETF z ročníku 2023 dosáhla ve stejný den méně než milionového objemu, což zdůrazňuje obtížnost získání významné obchodní aktivity.

Vliv GBTC na objem obchodování ETF

Značnou část objemu u produktu Grayscale lze částečně přičíst prodejnímu tlaku především ze strany držitelů GBTC. Zpráva zejména uvádí, že James Lavish, reformovaný manažer hedgeového fondu a řídící partner fondu Bitcoin Opportunity Fund, naznačil, že významná část objemu byla výsledkem prodeje držitelů GBTC za účelem přechodu na spotový ETF.

Zdůraznil, že tento prodejní tlak byl částečně zodpovědný za to, že spuštění ETF nesplnilo očekávání.

I když objem obchodů neměl přímý dopad na trh s kryptoměnami, podtrhuje potenciální rostoucí zájem investorů o získání expozice vůči kryptoměnám v rámci tradičního finančního trhu.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky