Generální ředitel společnosti Grayscale vypouští bombu: Přežijí jen 2-3 spotové bitcoinové ETF.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Podle generálního ředitele společnosti Grayscale konkurence v oblasti poplatků za spotové bitcoinové ETF nezabrání tomu, aby tyto fondy nakonec z trhu odešly.

Generální ředitel společnosti Grayscale Investment Michael Sonnenshein předpokládá, že většina spotových bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF) schválených Komisí pro cenné papíry Spojených států (SEC) nepřežije.

Během rozhovoru 18. ledna na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu Sonnenshein předpověděl potenciální neúspěch většiny z 11 schválených spotových bitcoinových ETF.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) dala 10. ledna oficiálně zelenou 11 spotovým ETF na bitcoin, přičemž 10 z nich začalo obchodovat následující den. Ve snaze zvýšit konkurenceschopnost mnoho emitentů ETF aktivně snížilo své obchodní poplatky, přičemž většina schválených ETF stanovila poplatky v rozmezí 0,2 % až 0,4 %. Několik poskytovatelů spotových ETF na bitcoiny také zavedlo dočasné zrušení poplatků.

Naproti tomu společnost Grayscale, která drží největší portfolio bitcoinů mezi emitenty spotových bitcoinových ETF, zavádí poplatky ve výši až 1,5 % bez jakéhokoli zproštění.

Sonnenshein obhajoval poplatky společnosti Grayscale za její produkt spotového ETF Bitcoin, které jsou nejvyšší na trhu, tvrzením, že pouze dva nebo tři spotové ETF Bitcoin vydrží a ostatní budou z trhu staženy:

“Myslím, že z našeho pohledu to může občas zpochybnit jejich dlouhodobý závazek vůči třídě aktiv […] Nemyslím si, že na trhu nakonec zůstane těchto 11 spotových produktů, které se nacházejí.”

Sonnensheinovy poznámky byly proneseny v pátý den spotového obchodování s Bitcoin ETF ve Spojených státech. Od zahájení obchodování se společnost Grayscale stala jediným emitentem, který se agresivně zbavuje Bitcoinu a do 18. ledna zlikvidoval až 37 947 BTC. Naproti tomu ostatních devět emitentů od zahájení obchodování začlenilo do svých produktů nejméně 40 000 BTC.

Mati Greenspan, zakladatel společnosti Quantum Economics, neodmítá možnost, že většina emitentů ETF bude pravděpodobně v dlouhodobém horizontu čelit problémům, protože mnoho investorů může dát přednost držení svých aktiv nebo volbě vlastní úschovy.
“Prozatím je existence spotových ETF dobrým způsobem, jak získat expozici pro některé správce portfolií, kteří by ji jinak nemohli získat,” – řekl Greenspan a dodal:

“Ale mít jich 11 je docela směšné. Bude muset dojít ke konsolidaci a všichni to vědí, proto jsou poplatky na spodní hranici.”

Někteří vedoucí pracovníci emitentů spotových ETF na bitcoiny se domnívají, že neexistuje žádný konflikt mezi self-custody a spotovými ETF na bitcoiny. “Self-custody a ETF se navzájem nevylučují,” řekla generální ředitelka ARK Invest Cathie Woodová během prostoru na X 10. ledna. Poznamenala také, že ETF na bitcoiny společnosti ARK – které si účtuje poplatek ve výši 0,21 % – nemá za cíl maximalizovat zisky.

“Na Bitcoin se díváme jako na veřejný statek. A jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je tento produkt s nízkým poplatkem. Máme i další aktivně řízené strategie, kde můžeme na straně ziskovosti udělat více. To zde není naším cílem,” uvedl Wood.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky