Kryptografický zlatý důl roku 2024: Nejžhavější algoritmy proof-of-work

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Od roku 2022 do roku 2024: Dramatické změny v ziscích z těžby kryptoměn

Od ledna 2024 se žebříček nejvýnosnějších kryptosítí pro těžbu posunul oproti roku 2022. V září 2022 si Kadena držela vedoucí pozici jako primární těžitelný algoritmus proof-of-work (PoW), který těžařům umožňoval těžit kadenu (KDA). V současné době však první místo nejlukrativnější PoW sítě pro těžbu zaujímá kaspa (KAS), která využívá algoritmus Kheavyhash.

V neděli 21. ledna se na základě aktuálních údajů z webu asicminervalue.com uvádí, že těžba s hashpower Kheavyhash 9,2 terahash za sekundu (TH/s) vynáší přibližně 69 dolarů denně. Tento výpočet zahrnuje denní sazbu výdajů za elektřinu ve výši 0,12 USD za kilowatthodinu (kWh). V současné době je bitcoinový algoritmus SHA256 na druhém místě z hlediska ziskovosti, ale nedávný prudký nárůst hodnot grinu (GRIN) posunul algoritmus Cuckatoo32 k vyšším výdělkům.

Při stejných nákladech na elektrickou energii ve výši 0,12 USD za kWh může těžař s výkonem 36 grafů za sekundu (GPS) dosáhnout denního zisku 12,29 USD při těžbě GRIN. V těsném závěsu následuje algoritmus SHA256 Bitcoinu, kde stroje s výkonem hashpower v rozmezí 335 až 390 terahashů za sekundu (TH/s) mohou při sazbě za elektřinu 0,12 USD za kWh dosáhnout denního výdělku 10,60 až 11,52 USD. Předními výrobci těchto zařízení s vysokým výkonem hashrate jsou společnosti Bitmain a Microbt.

V roce 2024 jsou následnými dvěma těžebními algoritmy, které se mohou pochlubit nejvyšší ziskovostí, Ethash a Blake2B-Sia. Ethash je spojen s kryptoměnami jako ethereum classic (ETC), zatímco těžaři zdatní ve správě Blake2B-Sia mohou těžit siacoin (SC) a scprime (SCP). Předpokládá se, že téměř 6 gigahashů za sekundu (GH/s) hashrate Ethash vygeneruje denně přibližně 10,40 USD, zatímco 17 terahashů za sekundu (TH/s) těžebního výkonu Blake2B-Sia může každý den přinést přibližně 9,27 USD, pokud vezmeme v úvahu náklady na elektřinu ve výši 0,12 USD za kilowatthodinu (kWh).

Za Blake2B-Sia v žebříčku ziskovosti následují algoritmy X11 a Kadena. Těžitelné měny X11, včetně dash (DASH) a cannabiscoinu (CANN), mohou při odpovídajícím hashrate přinést přiměřenou návratnost. Konkrétně odhadovaná hashrate 2 terahashů za sekundu (TH/s) v systému X11 je připravena denně vygenerovat přibližně 7,57 USD. Jak již bylo zmíněno, algoritmus Kadena se v žebříčku propadl, ale značných 177 TH/s hashrate Kadena může stále generovat odhadem 7,47 USD denně.

Pozoruhodné je, že ziskovost těžby šifry Scrypt ve srovnání s jejím vrcholem v září 2022 poklesla. Scrypt, který je zodpovědný za těžbu litecoinu (LTC) a dogecoinu (DOGE), se v té době držel na druhé pozici z hlediska ziskovosti. V současné době zaujímá těžba Scrypt mezi nejziskovějšími algoritmy 12. místo, přičemž zaostává za dalšími, jako jsou Handshake, 2, Randomx a Cryptonightr. Ethash se dříve těšil dominantnímu postavení v těžebních algoritmech před upgradem Etherea, známým jako The Merge, který proběhl 15. září 2022. Od této zásadní události zaznamenala jeho ziskovost poměrně nevýrazný výkon.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky