Bývalý generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao dostal čtyřměsíční trest odnětí svobody

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

V nedávném soudním řízení, které se konalo 30. dubna u amerického okresního soudu pro západní okres Washingtonu, vynesl předsedající soudce Richard Jones rozsudek, kterým odsoudil Changpenga „CZ“ Zhaoa, bývalého generálního ředitele společnosti Binance, ke čtyřměsíčnímu trestu odnětí svobody.

Tento trest byl vynesen poté, co se Zhao přiznal k nedostatkům při udržování spolehlivého systému proti praní špinavých peněz (AML) ve společnosti Binance. Obžaloba původně na základě těchto porušení doporučovala tříletý trest odnětí svobody.

Obžaloba doporučila pro Changpenga Zhaoa tříletý trest odnětí svobody.

Během slyšení obžaloba argumentovala tím, že Zhaoův styl řízení často spočíval v tom, že se snažil získat odpuštění až po porušení zákona, místo aby preventivně žádal o povolení, a zdůraznila, že pouhý podmíněný trest by mohl vytvořit precedens, který by ostatní povzbudil k porušování zákona ve velkém měřítku.

Naproti tomu Zhaova obhajoba zdůrazňovala, že o žádných nezákonných aktivitách v rámci společnosti Binance přímo nevěděl, a předložila zapečetěné dokumenty, které naznačovaly polehčující okolnosti pro zvážení mírnějšího trestu.

Soudce Jones při úvahách o argumentech zmínil, že neexistují žádné přímé důkazy, které by Zhaa spojovaly s informovaným zapojením do nezákonných aktivit, a odmítl snahu obžaloby o zpřísnění trestu. Před vynesením rozsudku vyjádřil Zhao lítost nad svými manažerskými selháními ve společnosti Binance a přijal plnou odpovědnost za selhání při zavádění přísného programu AML.

Toto právní rozhodnutí následovalo po jiném významném případu týkajícím se Sama Bankmana-Frieda, bývalého generálního ředitele společnosti FTX, který byl odsouzen na 25 let poté, co byl usvědčen z několika trestných činů. V porovnání s Bankman-Friedovým řízením byl Zhaoův proces méně medializovaný, s menším počtem účastníků a s menším mediálním rozruchem.

Obžaloba v případě Zhao varovala před srovnáváním obou případů a poukázala na to, že jejich trestné činy měly odlišné osobní motivy a dopady.

Po rezignaci na funkci generálního ředitele a přiznání viny se Zhao stáhl z veřejných aktivit a oznámil, že se stahuje z platforem sociálních médií. Ve snaze přesměrovat své zaměření nedávno inicioval vzdělávací podnik Giggle Academy, jehož cílem je předávat mladým lidem znalosti o kryptoměnách a blockchainu. Jeho nástupce ve společnosti Binance, Richard Teng, který dříve vedl regionální trhy, převzal vedoucí úlohu.

Právní výsledky pro Zhaoa zahrnují také významné finanční důsledky pro společnost Binance, která souhlasila s urovnáním ve výši 4,3 miliardy dolarů s americkými úřady zahrnujícími různé občanskoprávní kroky v oblasti prosazování práva.

Toto urovnání však neřeší probíhající občanskoprávní řízení zahájené americkou Komisí pro cenné papíry proti Binance, Binance.US a samotnému Zhaovi, které se nadále vyvíjí.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky