Zpráva ze Spojeného království: Kryptoměny jako hlavní hrozba praní špinavých peněz v letech 2022-2023

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

V letech 2022 až 2023 podle zprávy britského ministerstva financí patřily mezi sektory nejvíce ohrožené zneužitím k praní špinavých peněz firmy zabývající se kryptoměnami, maloobchodní bankovnictví, velkoobchodní bankovnictví a správa majetku.

Toto hodnocení se shoduje se závěry hodnocení rizik provedeného orgánem Financial Conduct Authority (FCA), který zkoumal 238 firem. Jako finanční regulační orgán ve Velké Británii FCA od roku 2020 nařídil, aby se kryptoměnové firmy registrovaly a dodržovaly jeho předpisy proti praní špinavých peněz.

V rámci zpřísnění kontroly trestné činnosti související s kryptoměnami Spojené království v poslední době zintenzivnilo své úsilí. Podle prohlášení britské policie z října 2022 nasadila po celé zemi taktické poradce pro kryptografické operace, kteří pomáhají při zabavování digitálních aktiv spojených s trestnou činností.

Velká Británie zpřísňuje kontroly kriminality v oblasti kryptoměn

V tomto období Národní rada policejních náčelníků informovala o zabavení stovek milionů v kryptoměnách pocházejících z nelegální činnosti.

Další poznatky ze zprávy ukazují, že v letech 2022 a 2023 zaměstnával FCA přibližně 53 specialistů na finanční kriminalitu na plný úvazek, kteří se věnovali dohledu nad bojem proti praní špinavých peněz, přičemž 16 z těchto specialistů se zaměřovalo konkrétně na dohled nad operacemi s kryptoměnami.

Kromě toho širší týmy dohledu mimo ty, které se specializují na finanční kriminalitu, zahájily v časovém rámci, na který se zpráva vztahuje, 95 případů týkajících se kryptoaktiv.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky