DeFi (di-fi) je termín pro kryptoměnu, který označuje decentralizované finance. Jde o souhrnný výraz, který označuje snahu kryptografického sektoru vyvinout nový internetový finanční systém využívající defi blockchain namísto konvenčních zprostředkovatelů a mechanismů důvěry.
Ačkoli se DeFi jeví jako utopie, není tomu tak. Přestože projekty DeFi neposkytují vždy takové zabezpečení (čti: pojistné krytí) jako ty konvenční, nevylučují vždy zprostředkovatele tradičních finančních služeb. V roce 2021 se v důsledku podvodů s DeFi ztratilo 1,3 miliardy dolarů.
Poptávka po pákovém efektu.
DeFi otevírá finanční možnosti a nabízí klientům nepřeberné množství způsobů, jak vydělat. To vede k potřebě pákového efektu – uživatelé DeFi si půjčují aktiva s cílem vydělat více, než kolik činí dlužné úroky.
Daňový úřad klasifikuje kryptoměny jako majetek, což znamená, že při každém nákupu, prodeji nebo směně dochází ke zdanitelnému plnění. Když získáte příjem z činnosti s kryptoměnami, je zdaněn jako běžný příjem.
Termín “decentralizované finance” označuje typ financování, který ke správě finančních transakcí využívá kryptoměny a technologii blockchain. DeFi usiluje o demokratizaci financí tím, že nahrazuje zastaralé centralizované instituce peer-to-peer propojením, které může poskytovat celou škálu finančních služeb, včetně základních bankovních služeb, půjček a hypoték, stejně jako komplikovaných smluvních

Finance jsou nyní centralizovanější než kdykoli předtím.
V současné době je prakticky každý prvek bankovnictví, půjček a obchodování řízen centralizovanými systémy spravovanými vládními orgány a strážci. Zákazníci musí jednat s řadou finančních zprostředkovatelů, aby získali přístup k různým službám od půjček na automobily přes hypotéky až po obchodování s akciemi a dluhopisy.

Vláda USA například vytváří a mění finanční předpisy pro svět centralizovaných finančních organizací a makléřských společností. Regulační orgány, jako je Federální rezervní systém a Komise pro cenné papíry (SEC) ve Spojených státech, tato pravidla vytvářejí a v průběhu času upravují.

Spotřebitelé tak mají jen málo možností přímého přístupu k úvěrům a finančním službám. Nemohou obejít zprostředkovatele, jako jsou banky, burzy a věřitelé, kteří vydělávají na každé finanční a bankovní transakci. Všichni musíme platit poplatky, abychom mohli hrát tuto hru.

Decentralizované finance: Budoucnost peněz je tady.
Decentralizované finance, které znemožňují zprostředkovatelům a strážcům brány, jsou výzvou tomuto centralizovanému finančnímu systému.
“Decentralizované finance jsou především o uvolnění konvenčních financí,” říká Rafael Kosman, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti TrustToken. “DeFi přebírá úkoly, které v současnosti vykonávají banky, burzy a pojišťovny, jako je půjčování, vypůjčování a obchodování, a dává je běžným lidem.”

Takto by to mohlo fungovat. Nyní můžete vložit své peníze na internetový spořicí účet a získat výnos 0,50 % z investice. Banka pak tyto peníze půjčí jinému zákazníkovi na 3% úrok, čímž si sama vygeneruje 2,5% zisk. Lidé si půjčují své prostředky přímo mezi sebou, čímž eliminují 2,5% ztrátu banky.
“Tohle už přece dělám, když posílám peníze svým kamarádům přes PayPal, Venmo nebo CashApp,” říkáte si možná. Ale mýlíte se. K posílání hotovosti potřebujete debetní kartu nebo bankovní účet propojený s těmito aplikacemi, takže tyto peer-to-peer transakce stále spoléhají na centralizované finanční zprostředkovatele.

Blockchain se používá k provozování DeFi
Decentralizované financování umožňují technologie blockchainu a kryptoměn, které jsou významnými inovacemi v oblasti financování.
Když provedete transakci na svém běžném běžném účtu, je zaznamenána v soukromé účetní knize – historii vašich bankovních transakcí – kterou kontroluje a spravuje velká finanční instituce. Blockchain je decentralizovaná, distribuovaná veřejná účetní kniha, která zaznamenává finanční transakce v počítačovém kódu.

Když říkáme, že blockchain je decentralizovaný, máme na mysli skutečnost, že všichni uživatelé aplikace DeFi mají přístup k přesné kopii veřejné účetní knihy, která dokumentuje každou transakci v šifrovaném kódu. To pomáhá chránit systém tím, že umožňuje zákazníkům anonymitu a ověřování transakcí a záznamů o vlastnictví aktiv, které je (téměř) obtížné zfalšovat.

Když tvrdíme, že blockchain je decentralizovaný, znamená to, že v systému není žádný prostředník nebo strážce. Transakce jsou dvakrát kontrolovány a zaznamenávány stranami používajícími stejný blockchain, během nichž řeší složité matematické rovnice a přidávají do řetězce nové bloky transakcí.
Zastánci DeFi tvrdí, že díky decentralizované technologii blockchain jsou finanční transakce bezpečnější a transparentnější než běžné soukromé, neprůhledné systémy používané v centralizovaném finančnictví.

Jak si DeFi stojí nyní?
DeFi se používá při různých jednoduchých i složitých finančních transakcích. Běží na decentralizovaných aplikacích známých jako “dApps” nebo jiných programech zvaných “protokoly”. DeFi se zabývá transakcemi s bitcoiny (BTC) a etheriem (ETH) prostřednictvím decentralizovaných aplikací a protokolů.

Hodnotová nabídka Etherea je atraktivnější než u Bitcoinu, protože je vhodnější pro širokou škálu použití, a proto většina trhu s decentralizovanými aplikacemi a protokoly běží na softwaru založeném na Ethereu.
Zde jsou některé ze způsobů, jakými se decentralizované aplikace a protokoly již používají:

- Tradiční finanční transakce již probíhají. DeFi zahrnuje mimo jiné vše od plateb a obchodování s deriváty až po pojištění a půjčky.
- Většina obchodníků s kryptoměnami nyní používá centralizované burzy, jako je Coinbase nebo Gemini, které vlastní velké společnosti. DEXy umožňují uživatelům udržet si kontrolu nad svými prostředky a usnadňují peer-to-peer finanční transakce.

- Dalším typem kryptoměnové peněženky jsou elektronické peněženky. Digitální peněženky pro decentralizované finance (DeFi) budují vývojáři, kteří mohou fungovat nezávisle na hlavních kryptoměnových burzách a poskytují investorům přístup k různým produktům, včetně kryptoher a her založených na blockchainu.
- Stabilní mince jsou kryptoměny, které se snaží udržet svou hodnotu konstantní tím, že ji vážou na jiná finanční aktiva, jako je americký dolar. Zatímco kryptoměny jsou uznávané pro svou nepředvídatelnost, stabilní mince se snaží udržet si pevnou hodnotu tím, že ji navážou na nekryptoměny, jako je například americký dolar.

- DeFi je termín, který se používá k popisu různých služeb, které umožňují lidem půjčovat si kryptoměny a profitovat z jejich půjčování. Je to souhrnný termín pro většinu poskytovatelů služeb, se kterými se v této knize setkáte. Většina z nich se však nepropaguje jako zprostředkovatelé nebo partneři řešení, ale spíše jako “síťoví zprostředkovatelé”, kteří jednoduše pomáhají spotřebitelům s půjčováním
- Nevyměnitelné tokeny (známé také jako neobchodovatelné tokeny nebo NFT) jsou druhem kryptoměny, která má hodnotu založenou na hodnotě jiných kryptoměn. Vytvářejí se z aktiv, která nejsou obvykle obchodovatelná, jako jsou například videa slam-dunk nebo první tweet na Twitteru. NFT mění to, co bylo dříve

- Představa zlata zcela zdarma je lákavá. Pokud tento koncept dovedete do logického konce, můžete si představit svět, kde nikdo nemá žádné dluhy a veškerá měna je okamžitě generována pomocí bitů a magie. V některých případech to může být dokonce proveditelné (i když je to nepravděpodobné). O krypto-kreditech byste mohli uvažovat jako o virtuálních kreditních kartách, které nejsou vázány na žádnou konkrétní banku nebo finanční instituci.
K čemu se blockchain nejčastěji používá?
Tržiště DeFi sleduje růst pomocí sledování blokované hodnoty, což je množství peněz, které aktuálně protéká různými technologiemi DeFi. Celková zablokovaná hodnota protokolů DeFI se nyní pohybuje kolem 43 miliard dolarů.
Přitažlivost DeFi vychází z globální dostupnosti blockchainu: jakmile je decentralizovaná aplikace uložena v blockchainu, je okamžitě přístupná komukoli na světě. Zatímco většina centrálních finančních nástrojů a technologií je zaváděna postupně v průběhu času a je regulována místními zákony, decentralizované aplikace existují mimo tato omezení, a nabízejí tak větší potenciální výnosy i nebezpečí.

Výhody a nevýhody DeFi
DeFi je relativně nový obor, který s sebou nese několik nebezpečí. Vzhledem k tomu, že decentralizované finance jsou novým vývojem, nebyly podrobeny rozsáhlému testování v dlouhodobém nebo obecném používání. Vlády navíc zkoumají vyvíjené systémy s ohledem na jejich regulaci. Níže jsou uvedeny některé další potenciální problémy DeFi:

- Neexistuje žádná ochrana spotřebitele. DeFi se daří, protože neexistují pravidla a omezení. To však také znamená, že spotřebitelé mají omezené možnosti, pokud se transakce nepovede. V centralizovaném finančnictví například Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) vyplácí majitelům vkladových účtů náhradu až do výše 250 000 dolarů na účet a instituci, pokud banka zkrachuje.
- Hackeři představují problém. Zatímco blockchain je poměrně těžké změnit, jiné aspekty DeFi jsou zranitelné vůči hackerům, což by mohlo vést ke ztrátě nebo krádeži peněz. Hackeři mají potenciální schopnost zneužít softwarové systémy, které se používají ve všech myslitelných aplikacích decentralizovaných financí.

- Zajištění je důležitou položkou, která pomáhá zajistit úvěr. Zajištění je důležitá věc, kterou lze použít k zajištění úvěru. Například při získání hypotéky slouží jako zástava úvěru kupovaný dům. Téměř každá půjčka DeFi vyžaduje zajištění, které se rovná alespoň 100 % hodnoty dluhu, ne-li více. To znamená, že pokud hodnota zástavy klesne, můžete být požádáni, abyste složili více peněz nebo aby byl váš úvěr vypovězen.

- Požadavky na soukromé klíče. Své peněženky s kryptoměnami musíte mít zabezpečené pomocí defi kryptoměna. Soukromé klíče jsou pro zabezpečení peněženky klíčové, protože se jedná o dlouhé, neurčité kódy, ke kterým má přístup pouze majitel peněženky. Pokud svůj soukromý klíč ztratíte, nebudete mít ke svým penězům přístup; ztracený soukromý klíč je nenávratný.

- Neexistuje žádný zákaznický servis. V případě DeFi nemáte komu zavolat, pokud se vám něco nepovede nebo máte dotazy ohledně fungování produktu. V centralizovaném financování existují oddělení zákaznického servisu, která vám mohou pomoci s vaším problémem nebo otázkou.
Jak se mohu připojit k hnutí?
Pokud chcete začít s defi nitivní cenou kryptoměn, máte několik možností:

Vytvoření peněženky s digitální měnou
Začněte vytvořením peněženky Ethereum, například Metamask, a naplňte ji Ethereem. “Samostatné peněženky jsou vaším vstupem do světa decentralizovaných aplikací, ale buďte opatrní a chraňte si veřejné i soukromé klíče,” varuje Cosman. “Pokud je ztratíte, nebudete mít ke své peněžence přístup.”

S kryptoměnami je možné obchodovat osobně nebo na internetu.
“Doporučuji obchodovat s malým počtem dvou aktiv na decentralizované burze, jako je Uniswap,” říká Doug Schwenk, zakladatel společnosti Digital Asset Research. “Provedení tohoto cvičení pomůže kryptoměnovým nadšencům pochopit současnou situaci, ale buďte připraveni o všechno přijít, zatímco budete zjišťovat, která aktiva a platformy jsou nejlepší a jak spravovat
Podívejte se na Stablecoins.
“Vyzkoušejte TrueFi, který poskytuje výnosy stablecoinů (tokenů krytých dolarem, které nejsou ovlivněny kolísáním ceny), a získejte tak příjemnější způsob, jak experimentovat s DeFi, aniž byste se vystavovali volatilitě tohoto aktiva,” doporučuje Kosman.

Klíčem ke vstupu do nového finančního světa je začít v malém, zůstat skromný a neočekávat příliš mnoho. Mějte na paměti, že digitální aktiva vyměňovaná na kryptoměnových burzách a platformách DeFi se rychle vyvíjejí a mohou být velmi volatilní.
Budoucnost společnosti DeFi v odvětví blockchainu
Budoucnost společnosti DeFi se zdá být jasná, od eliminace zprostředkovatelů až po převod basketbalových klipů na digitální aktiva s peněžní hodnotou. Proto si Dan Simerman, generální ředitel finančního oddělení nadace IOTA, myslí, že vyhlídky i potenciál defi nančních kryptoměn jsou navzdory jejich počátkům široké.

Podle Simermana budou mít investoři v budoucnu větší svobodu, což jim umožní “iracionálně využívat aktiva způsobem, který by se dnes zdál nelogický”. Vývoj DeFi má podle Simermana také zásadní důsledky pro odvětví velkých dat, které hledá nové metody, jak data přeměnit na komoditu.
defi kryptoměna má naopak před sebou ještě dlouhou cestu. Navzdory svým slibům má před sebou ještě dlouhou cestu, pokud jde o veřejné mínění.
Simerman říká: “Potenciál tu stále je.” “Musíme lidi o této perspektivě i nadále informovat,” dodává.