Dopad amerického dluhu na kryptoměny, který mění pravidla hry

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Kryptotrh s napětím očekává verdikt americké Komise pro cenné papíry a burzy ohledně žádostí o spotové bitcoinové ETF, který je stanoven na tento týden. Toto očekávání je pochopitelné vzhledem k tomu, že mnozí věří, že ETF zaměřený na samotný BTC, a nikoli na futures spojené s touto kryptoměnou, by mohl nasměrovat miliardy od retailových i institucionálních investorů.

V návaznosti na to je další významnou událostí na obzoru čtvrtletní oznámení o refinancování (QRA) z úřadu americké ministryně financí Janet Yellenové, které je naplánováno na 29. ledna.
Vzhledem k tomu, že dluh a deficity v důsledku éry Covid nabobtnaly, získávají specifika týkající se tříměsíčních výpůjčních požadavků a rozsahu a délky aukcí dluhopisů zvýšenou pozornost.

V srpnu ministerstvo financí významným způsobem naznačilo svůj záměr poprvé po více než dvou letech zvýšit prodeje a očekávalo další zvýšení. K 1. listopadu však odhalilo plán vypůjčit si na toto čtvrtletí 776 mld. dolarů, což je výrazně nižší částka, než se dříve předpokládalo, a změnu přisoudilo sníženému prodeji desetiletých státních dluhopisů. Tento neočekávaný vývoj vedl k ústupu desetiletých výnosů, resp. sazeb na dlouhých koncích, z prominentní hranice 5 % a k zakončení roku na úrovni 3,86 %. Je základním principem, že ceny dluhopisů a jejich výnosy jsou v inverzním vztahu.

Desetiletý americký dluhopis je všeobecně považován za jednu z nejbezpečnějších investic na světě a jeho úroková sazba slouží jako globální referenční bod. Pokles této tzv. bezrizikové sazby pravděpodobně povzbudil chuť riskovat ve finančních sektorech, což podpořilo poptávku po bitcoinech i akciích. (Zatímco spekulace na ETF tento nárůst podpořily, příznivé změny výnosů tento trend ještě umocnily).

Nadcházející oznámení však může odhalit vyšší výpůjční projekci, než se předpokládalo, což by mohlo představovat problém, naznačuje Quinn Thompson, vedoucí oddělení kapitálových trhů a růstu společnosti Maple Finance. Podle CNN ministerstvo financí při oznámení 30. října předpokládalo pro první čtvrtletí výpůjčky ve výši 816 miliard dolarů, což by znamenalo rekord pro toto období.

“Blíží se nám nadcházející čtvrtletní rating ministerstva financí, který má být zveřejněn 29. ledna a který by neměl trhům poskytnout stejně radostný výsledek jako v minulém čtvrtletí,” napsal Thompson ve vydání svého newsletteru ze 7. ledna. “Dlouhodobé sazby jsou nyní o ~100 bazických bodů nižší a Yellenová by toho měla chtít využít termínem splatnosti části dluhu. To by mělo být pro UST protivětrem.”

Scénář vyššího zadlužení v kombinaci se zvýšeným prodejem desetiletých dluhopisů by mohl působit na benchmarkový výnos směrem nahoru, což by mohlo zmírnit růst rizikově orientovaných aktiv.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky