Zde je návod, jak investovat do bitcoinu v 5 jednoduchých krocích:
✔️ Připojte se k bitcoinové burze.
✔️ Pořiďte si bitcoinovou peněženku.
✔️ Připojte peněženku ke svému bankovnímu účtu.
✔️ Zadejte bitcoinovou objednávku.
✔️ Spravujte své bitcoinové investice.
Současná minimální částka, kterou můžete poslat nebo přijmout, je 5460 satoshi (0,0000546 BTC), která je nastavena tak, aby se zabránilo podvodným transakcím.
Na vrcholu žebříčku je Satoshi Nakamoto, jméno vývojáře bitcoinů. Ve svém vlastnictví může mít nashromážděno až 1,1 milionu BTC, které jsou s největší pravděpodobností rozděleny mezi několik peněženek.
Obecně platí, že bitcoiny jsou zdaněny v místě, kde se nachází majitel bitcoinu. To znamená, že v případě prodeje bitcoinů se daně platí v zemi bydliště bez ohledu na to, zda transakce probíhají na zahraničních burzách nebo ve virtuálních peněženkách mimo tuto zemi.
Na světě snad neexistuje místo, které by nezasáhla vlna kryptoměn. Během bitcoinové rallye se o skokových změnách kurzu píše z každých novin. Někteří lidé na tom vydělávají, jiní prodělávají majlant. Překvapivě mnoho lidí stále považuje bitcoin za něco éterického. Přitom tomu tak není – stále více se prosazuje v našem každodenním životě – jako investice, platební prostředek i pojem. Jak si můžete koupit bitcoin? Kolik byste za něj měli utratit? Jak nakupovat a prodávat bitcoiny? Pojďme na to přijít.
Co je bitcoin?
Bitcoin je decentralizovaná platební síť typu peer-to-peer a stejnojmenná měna. V platebním systému se používá kryptografická technologie.
Vědci ani vlády se doposud nedokázali shodnout na tom, co je bitcoin. Je to aktivum, měna, komodita nebo sběratelský předmět? Ve skutečnosti je bitcoin výsledkem technologie blockchain.
Trocha historie:
Technologie, která stála u zrodu bitcoinu, se vyvíjela desítky let a její myšlenky zdokonalovali kryptografové z celého světa.
Klíčový vývoj v těchto projektech nastal před 13 lety. Satoshi Nakamoto (osoba nebo skupina osob, která se za tímto pseudonymem skrývá, není známa) zveřejnil v roce 2008 soubor popisující síť bitcoin.
Bitcoin má narozeniny 3. ledna 2009. V tento den byl vygenerován první blok a také prvních 50 bitcoinů. Když se ohlédneme do historie, globální ekonomická krize nastala přibližně ve stejnou dobu, jak je zobrazena ve filmu “Nízkorozpočtová hra”. O tom bude řeč později.
Bitcoinový graf byl v podstatě reakcí na chamtivost a hrabivost, která zamořila bankovní systém – lidé byli bankami okrádáni.
Decentralizovaný model.
Na rozdíl od běžných měn nemá síť bitcoin žádný řídící orgán, který by ji řídil. Síť udržují jednotliví uživatelé-údržbáři. Decentralizovaný systém vás navíc chrání před nebezpečím zabavení vašich bitcoinů. K vašim bitcoinům se mohou dostat pouze ti, kteří mají přístup k vašemu klíči. To je teoreticky stoprocentní ochrana. Nejdůležitějším aspektem je uchovávat své klíče v bezpečí.
Dvojí utrácení není možné
S tímto problémem se nesetkali všichni jednotlivci, ale ve finančním systému za něj pravidelně mohou podvodníci.
Základní princip dvojího utrácení spočívá v tom, že tytéž peníze můžete poslat několikrát. A zatímco některé banky to umožňují, v bitcoinové síti bitcoiny dvakrát utratit nemůžete.
Zatímco síť Bitcoin ověřuje transakci č. 1, nebude možné odeslat transakci č. 2, dokud síť nepřijme transakci č. 1. To vás na jedné straně vystavuje nebezpečí, ale stejně tak to vyrovnává podmínky pro všechny účastníky platebního styku.
Transakce s bitcoiny jsou nevratné. Po dosažení určitého počtu potvrzení si můžete být jisti, že vám zaslané bitcoiny jsou již zaznamenány na vašem účtu a nemohou být bez vašeho souhlasu převedeny do jiných peněženek.
Anonymita a nepřetržitý přístup do sítě
Přestože jsou bitcoinové transakce anonymní, můžete vždy sledovat původ, cíl a počet odeslaných bitcoinů – dnes, včera i před 12 lety.
Všechna data jsou uložena v síti blockchain. FBI už přišla na to, jak peněženky deanonymizovat, ale nejde o to, abyste zůstali v anonymitě. Účelem blockchainu je možnost dokumentovat vše, co se v síti děje, ale ne s tím manipulovat.
Bitcoin nesmí být vypnut.
Síť bitcoinů funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a poplatky za transakce nejsou stanoveny předem. Pokud pošlete velkou částku peněz, váš poplatek prakticky nic nestojí.
Existuje názor, že bitcoin může být zničen odpojením od internetu. (Je pochybné, že to někdo udělá.)
Síť ke svému provozu nepotřebuje vysoké rychlosti, k vysílání informací o kryptografických transakcích bitcoinu a k pokračování blockchainu postačí stávající telefonní síť a rádiové vlny.
Co je to 51% útok?
Pokud jedna osoba nebo skupina osob vlastní více než 50 % výpočetního výkonu bitcoinové sítě, má možnost měnit transakce a dokonce si vytvořit monopol na těžbu.
Toho však může být dosaženo pouze tehdy, pokud se hlavní těžební pooly dohodnou. Vzhledem k tomu, že síť bitcoinů je již tak velká, vyžadují takové útoky vysoký stupeň koordinace výpočetního výkonu.
Je docela možné, že útok 51 bude zmařen úpravami v softwaru bitcoinu a komunita to nedovolí.
Jak je to tedy s poplatky?
Za každou transakci je odesílateli účtován poplatek. Na druhou stranu jeho výše není předem stanovena ani regulována. Můžete zaplatit velký nebo malý poplatek. – Nulová procentní sazba provize vás nijak neovlivní, protože transakce neprovádí. Provizní sazby se v podstatě určují podle toho, jak rychle dokážete provést platbu.
Co jsou altcoiny?
Je to poměrně jednoduché:
Altcoiny jsou všechny kryptoměny, které nejsou kryptoměnou bitcoin. Příkladem altcoinů jsou ether, dogecoin atd. Obecně se jako altcoin označuje jakákoli jiná kryptoměna. Existuje jich nekonečné množství a každý den se objevují nové. Ne všechny však mají hodnotu.
Některé altcoiny, jako například bitcoin, mají za cíl vydělávat peníze svým vývojářům (někdy se jim říká shitholes, shits apod.).
Ne všechny altcoiny však vznikají s cílem obohatit vývojáře. Některé z nich řeší zásadní problémy kryptoekonomiky, které bitcoin zatím nedokáže (nebo to dělá s obtížemi) řešit.
To platilo zejména v případě chytrých smluv, decentralizovaného nasazení aplikací a vývoje ekosystému.
Za druhé, mikroplatby nejsou kvůli vysokým síťovým poplatkům životaschopné. Zatřetí, zatímco nízké částky transakcí v bitcoinové síti jsou stále spojeny se značnými náklady, některé altcoiny lze posílat bez jakýchkoli nákladů.
K těžbě kryptoměn lze použít několik přístupů. Zatímco kryptoměna bitcoin těží pomocí elektřiny a výpočetního výkonu (pomocí algoritmu PoW), altcoiny mohou využívat různé metody, včetně PoS, DPoS a podobně (pomocí alternativního algoritmu).
Výhody a nevýhody obou systémů jsou srovnatelné. Rozdíl mezi nimi je pro běžného člověka zanedbatelný, hlavní rozdíl je založen na množství vyplácených provizí.
Jak a kde uložit bitcoiny?
Ve skutečnosti existuje několik způsobů, jak získat bitcoiny. O tom, zda jsou bitcoiny vaše, však rozhoduje způsob, jakým je uložíte.
Rozdíl mezi suchým a mokrým skladováním bitcoinů je jasný.
Online peněženky musí být vždy připojeny k internetu. Příkladem jsou burzy, internetové služby a mobilní aplikace. Jsou užitečné, ale mají jednu zásadní nevýhodu: mohou být hacknuty.
Nejdůležitější věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že to nenaruší kryptografickou síť bitcoinů; místo toho to bude mít dopad na prostředníka, který vám poskytne peněženku.
Kryptoměnu mějte raději v hardwarové peněžence než v softwarové, která je náchylnější k útoku (nebo zinscenovanému hacknutí). Budete mít přístup k peněžence i k platformě, na které důvěřujete uložení svých kryptoměn. V takovém případě, pokud v budoucnu dojde k hackerskému útoku (nebo zinscenovanému hackerskému útoku), o své peníze přijdete.
Výměny jsou zdaleka nejběžnějším způsobem ukládání kryptoměn. To je výhodné, protože pokud se kurz zlepší, můžete rychle provést transakci prodejem nebo nákupem kryptoměn. Stojí za zmínku, že burzy mohou být klasifikovány jako centralizované nebo decentralizované. Nebudeme to znovu rozebírat, ale obecně platí, že centralizované burzy mají řídicí centrum, zatímco decentralizované ne.
Proto, pokud používáte dexes (decentralizované obchodování), je vaše kryptoměna bezpečnější, nicméně obě jsou náchylné k hackingu. Decentralizovaná směna je lepší pro dlouhodobé uložení kryptoměny. Pokud nechcete řešit každé čerpání a zvýšení kurzu, jsou lepší volbou hardwarové chladné peněženky.
I když je nákup kryptoměn v současnosti velkým trendem, jedná se o volatilní a rizikovou investici. Pokud se vám investice do kryptoměn na burze nebo prostřednictvím makléře nezdá jako správná volba, nabízíme vám několik možností https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/how-to-buy-cryptocurrency/.
Na rozdíl od horkých peněženek nevyžadují hlavní uzly ke svému provozu připojení k internetu. Jsou to v podstatě flash disky s přidaným zabezpečením, ale hardwarové studené peněženky mají různé úrovně ochrany. Program peněženky byl nainstalován na hardwarové peněžence. Je nutné si uvědomit, že tato peněženka nepodporuje všechny kryptoměny, takže si ji vyberte podle svých požadavků.
Kdy byste si měli koupit bitcoin?
Řekněme, že už máte zájem o svůj první bitcoin a možná vás láká si nějaký koupit. Může se také zdát obtížné pochopit, co je bitcoin, protože existuje mnoho způsobů, jak kryptoměnu koupit nebo utratit. Některé země již zavedly bitcoin jako svou národní měnu a další státy o tom uvažují. Nyní, když jsme zjistili, jak výhodné může být investování do kryptoměny bitcoin z dlouhodobého hlediska, začněme s nákupem některých bitcoinů. Kdy byste si je měli koupit?
Shrnuto a podtrženo, neexistuje správná odpověď. Existují však pravidla, která platí vždy, a několik návrhů, které lze použít za většiny okolností.
Při určování ceny stroje se zaměřte jak na sazbu, tak na trend.
Při nákupu bitcoinu je důležité pochopit současné tržní prostředí. Nejčastější chybou, které se nováčci dopouštějí, je nechat se strhnout vlnou hypeu. Takzvaní “jestřábi” v bitcoinu vyvolávají velký rozruch a ženou cenu vzhůru. Kdyby byl bitcoin pyramidovou hrou, jeho cena by jen rostla. Protože však bitcoin není pyramida, když do něj vstoupí “hloupé peníze”, stoupá a pak rychle klesá. To se stalo například v roce 2017. Bitcoin za rok vzrostl dvacetkrát a drtivá většina z toho přišla v posledních dvou měsících, od listopadu do prosince. Co se stalo poté? Bitcoin od konce ledna do poloviny května spadl z 19 000 na 3,5.
Jaká je definice hry v oslabení?
Na klesající kryptoměně bitcoin vyděláte, pokud ji koupíte s úmyslem zvýšit její hodnotu. Je to tak jednoduché. Pokud se domníváte, že bitcoin je nyní nadhodnocený, vložte short a počkejte, až se trh s kryptoměnami zhroutí. Pak jednoduše prodejte své dolary za hotovost.
BTCUSD Graf https://www.tradingview.com/symbols/BTCUSD/
Zkrácení se zdá být dobrým nápadem. Stejně jako u dlouhých pozic je však pravděpodobnější, že se krátcí prodejci budou holit více než dlouzí prodejci. Oba mohou při divokých pohybech kurzu přijít o peníze, proto je nezbytné používat stopky.
Tradičně je více krátkých prodejců než dlouhých obchodníků. Trh je často optimistický a lukrativní, proti němuž se dá hrát, pokud máte pravdu, ale jen pokud máte pravdu.
Jaká bude hodnota bitcoinu v roce 2022?
Je také důležité si uvědomit, že žádný odborník nemůže zaručit přesnost svých předpovědí. Bitcoin je vysoce volatilní aktivum. Je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda kryptoměna bitcoin dosáhne v dlouhodobém horizontu cíle 250 000 a více, ale je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda se tak stane v krátkodobém a střednědobém horizontu.
Přesto dává povolení k investicím do alternativních měn, stejně jako do rozvíjejících se sektorů DeFI a NFT.
Do čeho ještě investovat kromě bitcoinu?
ETH a Binance Coin jsou první dva řádky.
V tomto kontextu to dává smysl. Druhá nejkapitalizovanější kryptoměna, ETH, zažívá prudký nárůst zájmu vývojářů i uživatelů.
Zábavné je, že na začátku roku 2017 byl ETH málo známý. Byla to kryptoměna pro vytváření decentralizovaných aplikací. Znělo to lákavě. Jediným problémem bylo, že nikdo nevěděl, jak toho dosáhnout nebo co vyvíjet. Zdálo se však, že potenciál tu je.
Na začátku roku 2017 měl jeden ether hodnotu 10 dolarů. V roce 2017, v době býčího nárůstu a humbuku kolem ICO, vzrostl ether na 1 350 dolarů, poté klesl zpět na úroveň bitcoinu.
Od vydání prvního článku o bitcoinu se objevilo několik “zabijáků etheru”, kteří dokáží provádět více transakcí za nižší cenu. Ether se však nadále vyvíjí a objevuje se řada jeho zabijáků a konkurentů. V současné době však neexistuje žádná alternativa.
Současná cena ETH je 4350 dolarů.
Token BEP2 společnosti Binance, který je také známý jako Binance Bitcoin Plus (BEP2), je nativní kryptoměna této burzy. Má několik výhod, včetně své oblíbenosti mezi obchodníky.
Burza vytváří vlastní kryptoměnu a nasazuje ji několika způsoby. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá Launchpad. Před spuštěním jakéhokoli Launchpadu na Binance stoupá poptávka po minci Binance, což zvyšuje její cenu.
Druhou jedinečnou výhodou Binance je její Smart Chain. Smart Chain společnosti Binance je v podstatě blockchainový ekvivalent etheru. V budoucnu může ether nakonec nahradit, protože se spouští stále více projektů, které fungují právě na BSC.
V současné době, kdy je konkurence den ode dne silnější. ETH i BNB mají funkci vypalování tokenů. Existuje také šance, že BNB implementuje něco podobného mechanismu jako ether.
DOT
Cílem tohoto projektu je vytvořit decentralizovaný internet Web 3.0. Projekt má dobré zpravodajské zázemí (např. aukce) a nákup DOT vypadá na pozadí velkého poklesu jako výborná investice. Důraz je v tomto případě kladen na technologii a budoucí vývoj.
V době psaní tohoto článku je kurz 28,30.
LINK
Mince druhé úrovně z předchozího seznamu. Její hlavní předností je, že umožňuje propojit více blockchainů a fungovat jako jejich kříženec. Díky tomu můžete vytvářet databáze, aniž byste byli omezeni jedinou technologií. Jinak řečeno, projekt ničí bariéry mezi různými blockchainovými sítěmi a ekosystémy.
Směnný kurz LINK v době psaní článku je 22,05
CAKE
Obchodní token Pancake Swap je kryptoměna, která se oddělila od projektu DeFI. Hlavním příslibem této iniciativy je pokračování šílenství DeFI v roce 2022. Trh zatím vyšel naprázdno, takže není o čem novém uvažovat.
V době psaní tohoto článku má CAKE hodnotu 11,86 USD.
Závěr
Skutečnost, že bitcoin má obrovský potenciál pro rozvoj, jsme přijali. To je neodmyslitelnou součástí této myšlenky a odměna za těžbu se neustále snižuje.
Z hlediska spekulace je bitcoin ideální pro dlouhodobé investory. V průběhu času se návratnost investice do první virtuální měny v porovnání s příjmy z obchodování zvýší desetinásobně.
Existuje několik možností nákupu bitcoinů. Můžete zvolit libovolnou metodu, od směnáren až po směnárny bitcoinů. Je důležité si uvědomit, že ať jste kdekoli na světě, nejste v bezpečí před kolísáním (volatilitou) historie ceny bitcoinu.
Volatilita bitcoinu klesá. Je to způsobeno přítomností velkých investorů a rozšiřováním tržní kapitalizace. Čím větší je trh, tím obtížnější je jeho růst a pokles. Na druhou stranu má bitcoin ve srovnání s akciovými trhy velmi vysokou míru volatility.