Náznak zvýšení úrokových sazeb Fedem v březnu vyvolává paniku na trhu – Investor Alert

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Americký Federální rezervní systém zasedal 31. ledna a rozhodl se ponechat svůj cílový úrok v rozmezí 525-550 bazických bodů (bps), což odpovídá 5,25-5,50 %. Toto rozhodnutí bylo v souladu s obecným očekáváním a v souladu s předchozím zasedáním.

Pozoruhodným zvratem ve vývoji však bylo prohlášení Jeroma Powella během oznámení březnového zasedání, ve kterém výslovně uvedl, že snížení úrokových sazeb je nepravděpodobné. Toto nečekané prohlášení způsobilo výrazný pokles předstihových finančních ukazatelů, což vedlo k výraznému ústupu různých trhů.

Konkrétně údaje společnosti TradingView za 1. únor ukázaly, že zlato, bitcoin (BTC) a celková tržní kapitalizace kryptoměn klesly vůči dolaru o 0,34 %, 1,10 % a 0,77 %.

Ve stejné době zaznamenaly indexy Dow Jones Industrial Average (US30), S&P 500 (SPX) a Nasdaq 100 (NDX) pokles o 0,01 %, 1,61 % a 1,94 %. Tyto tři klíčové ukazatele amerického akciového trhu ukazovaly na panický prodej, což posilovalo dopad Powellova překvapivého oznámení.

Očekávané úrokové sazby na březen

Při pohledu do budoucna nabývá příští zasedání Federálního rezervního systému 20. března 2024 zvláštního významu vzhledem ke změně očekávání trhu způsobené nedávnými Powellovými výroky. Je pozoruhodné, že k 29. prosinci 2023 očekávalo 73,4 % obchodníků pokles úrokových sazeb v březnu, zatímco 31. ledna tento podíl klesl na 52,8 %, což si vyžádalo výrazné přenastavení trhu.

V současné době 64,5 % trhu očekává, že cílová úroková sazba zůstane v březnu beze změny. Zároveň 35,5 % respondentů věří, že Fed může své rozhodnutí přehodnotit a přistoupit ke snížení sazeb v rozmezí 500-525 bazických bodů, což povede v následujících týdnech k potenciální volatilitě na všech trzích.

Pozoruhodné je, že agresivnější snížení sazeb o 50 bazických bodů již není v tržních očekáváních zohledněno, což představuje 15 % změnu pravděpodobnosti oproti prognózám z 29. prosince před měsícem.

Finanční giganti předpovídali první snížení sazeb v květnu.

Pozoruhodné je, že dvě z největších institucionálních finančních institucí, Goldman Sachs (NYSE: GS) a Barclays (NYSE: BCS), upravily své prognózy prvního snížení úrokových sazeb a nyní jej očekávají v květnu. Tuto úvahu sdílel Evan Gold na platformě X 1. února. Kromě toho Gold upozornil na medvědí výhled Bank of America (NYSE: BAC), která předpovídá snížení sazeb v červnu. Zajímavé je, že všichni tři finanční giganti původně očekávali, že ke snížení sazeb dojde v březnu, tedy ještě před nedávným zasedáním Federálního rezervního systému.

Tento scénář poukazuje na nejistotu a volatilitu, která je trhům vlastní, a zejména na jejich citlivost na změny v rozhodnutích Federálního rezervního systému. Investorům se proto doporučuje zaujmout obezřetný postoj a pečlivě sledovat aktuální dění a relevantní údaje, aby mohli v budoucnu činit informovaná rozhodnutí.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky