Prvotní veřejná nabídka (IPO) je v kontextu trhu s kryptoměnami podobná prvotní nabídce mincí (ICO). Firma, která chce získat prostředky na vývoj nové měny, aplikace nebo služby, tak může učinit prostřednictvím ICO.
IPO je způsob, jakým tradiční společnost získává finanční prostředky, na rozdíl od obdoby ICO v kryptografickém průmyslu. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že při IPO investor získá podíl ve společnosti, zatímco při ICO získá token, který nepředstavuje akcie společnosti .
Co je to primární nabídka mincí a co zahrnuje? Počáteční nabídka mincí (initial coin offering, ICO) je technika získávání finančních prostředků v kryptoměnách. Kryptoměny jako Bitcoin a Etherium si získávají oblibu po celém světě.
Pokud víte, které kryptoměny jsou dobrou investicí, mohou poskytnout velké výnosy. Protože nakupujete s předstihem, náklady jsou často nižší a některé ICO poskytují tokeny se slevou. ICO jsou otevřené všem. Ve srovnání s jinými IPO neexistují žádná omezení, kdo může do ICO investovat.
Od dubna 2018 se v rámci prvotních nabídek mincí (“ICO”), které by se podle analytiků mohly stát multibilionovým odvětvím, vybralo ohromujících 5 014 952 132 dolarů. S celkovou tržní kapitalizací přesahující 100 miliard dolarů upoutal trh s kryptoměnami pozornost mnoha lidí, včetně obchodníků, kteří hledají rychlé peníze s několika pravidly.
Co jsou to primární nabídky mincí a jak fungují?
ICO je forma kryptoměny, kterou podniky používají k získání peněz. Investoři výměnou za svou peněžní investici do společnosti obdrží prostřednictvím obchodních platforem ICO unikátní kryptoměnové “tokeny”. Jedná se o metodu crowdfundingu prostřednictvím vytvoření a prodeje digitálního tokenu za účelem financování vývoje projektu.
Nová měna projektu se nazývá TKY a slouží jako peněžní jednotka, která investorům umožňuje přístup k určitým funkcím projektu, který provozuje emisní společnost. Tyto tokeny jsou výjimečné tím, že umožňují financovat projekty open source softwaru, které by jinak nebylo možné financovat pomocí běžných finančních nástrojů.
Co jsou bílé knihy a k čemu slouží?
Když chce kryptoměnový startup získat peníze prostřednictvím Ico Coins, obvykle zveřejní bílou knihu, ve které představí své plány a poskytne investorům důležité informace.
Sborník bude obsahovat všechny následující údaje: o čem projekt je, jakých cílů chce po dokončení dosáhnout, kolik peněz je na projekt potřeba, kolik virtuálních tokenů si tvůrci ponechají, jaká měna je akceptována, jak dlouho bude kampaň ICO trvat a kdo vytvořil bílou knihu.
Před uvedením kryptoměny na trh musí společnost vydat bílou knihu. Jedná se o významnou fázi ICO, protože mnoho investorů chce vidět předběžnou bílou knihu, než se rozhodne, zda se zúčastní, či nikoli.
Jaký je rozdíl mezi ICO a IPO akcií?
Hlavním rozdílem mezi kryptoměnou Ico Coins a primární veřejnou nabídkou (“IPO”) je regulační dohled. Za prvé, každá firma, která chce vstoupit na burzu prostřednictvím IPO, musí předložit “prospekt” příslušnému vládnímu oddělení.
Prospekt je zákonem vyžadovaný dokument, který odhaluje záměr společnosti vydat akcie pro veřejnost a musí splňovat určité požadavky na transparentnost. Musí poskytovat důležité informace o firmě a také zásadní podrobnosti týkající se plánovaného IPO, aby se potenciální investoři mohli kvalifikovaně rozhodnout.
Naproti tomu podle nedávné americké legislativy musí ICO dodržovat regulační standardy pouze v případě, že jsou nabízeny jako tokeny cenných papírů, a nikoli jako tokeny služeb, o čemž bude podrobněji pojednáno níže.
Protože je však tato regulační činnost relativně nová, jsou hodnocení a due diligence obtížnější než v případě IPO akcií, které jsou regulovány přísnými postupy a monitorovány účetními firmami a investičními bankami, což investorům poskytuje dodatečné informace a ochranu.
Co je ICO a jak funguje?
Metoda ICO je nový způsob, jak mohou společnosti získávat peníze prodejem tokenů v blockchainu (seznam záznamů zabezpečených kryptografií) a jejich následnou distribucí výměnou za peněžní příspěvky.
Jinými slovy, digitální tokeny mohou vykonávat širokou škálu služeb a mít mnoho různých aplikací. Tyto tokeny, které mohou být zasílány online a prodávány na kryptoměnových burzách, mohou uživateli poskytovat přístup k určité službě nebo ho opravňovat k dividendě společnosti. Servisní tokeny jsou takové, které představují přístup k určité službě. Tokeny cenných papírů jsou takové, které držiteli zaručují určitý podíl na zisku nebo na vlastním kapitálu společnosti.
Dceřiné žetony
Dalším typem kryptoměny jsou uživatelské tokeny, někdy označované jako “application coins”. Uživatelské tokeny představují přístup k produktu nebo službě společnosti v budoucnosti. Pomocí uživatelských tokenů mohou blockchainové společnosti získat peníze na rozvoj svých projektů výměnou za budoucí přístup uživatelů. Utility tokeny nejsou určeny jako investiční nástroje ve stejném smyslu jako akciové certifikáty; tento typ tokenů je určen k utrácení.
Bezpečnostní tokeny
Další kategorií digitální měny je token cenného papíru, který představuje investiční smlouvu a může podléhat federálním cenným papírům a regulacím. Jinými slovy, jedná se o digitální aktiva, která odvozují svou hodnotu od externího obchodovatelného aktiva. Jsou podobné podílovému listu ve společnosti a opravňují držitele k podílu na zisku a také k hlasovacím právům.
Dne 24. dubna 2018 společnost Overstock oznámila, že tZERO, jedna z jejích portfoliových společností, provede ICO s cílem financovat vývoj regulované platformy pro obchodování s tokeny cenných papírů. Tokeny tZERO jsou vydávány v přísném souladu s předpisy SEC a Patrick Byrne, generální ředitel společnosti Overstock, uvedl, že držitelům tokenů bude vyplácena čtvrtletní dividenda ve formě tokenů tZERO.
Obavy
Model získávání finančních prostředků prostřednictvím ICO přitahuje velkou pozornost regulačních orgánů, protože může být využíván k financování projektů bez náležitého zveřejnění informací, nebo ještě hůře, k podvádění investorů. Digitální tokeny navíc mohou podléhat extrémní volatilitě cen a jejich hodnota může divoce kolísat.
Pan Byrne a další analytici se domnívají, že velké firmy budou nakonec vydávat akcie prostřednictvím ICO namísto tradičních veřejných nabídek nebo jako doplněk k nim.
Během panelové diskuse na Světovém vědeckém festivalu v New Yorku měl Joichi Ito, ředitel Media Lab MIT a profesor praxe mediálních umění a věd, určité výhrady k mentalitě “zlaté horečky”, která je hnacím motorem úspěchu Ico Coins. Kryptoměny jsou podle něj využívány škodlivým způsobem, který poškozuje lidi a dusí ekosystém internetu.
“Není to tak, že bych byl proti ICO,” řekl Ito. “Myslím, že jsou skvělým nástrojem pro financování startupů. Jen se obávám spekulativního šílenství, které se kolem nich děje.”
Pan Ito je znepokojen tím, že Komise pro cenné papíry a burzy, stejně jako další vládní organizace, dosud neudržely krok s ICO, což umožňuje společnostem vydělávat na okrádání nezkušených spotřebitelů prostřednictvím obchodování s bezcennými tokeny. Pan Ito se domnívá, že regulační zásahy by měly být podstatně sofistikovanější a technicky kompetentnější.
Mezitím se stále větší počet jednotlivců dozví o růstu ceny bitcoinu a rozhodne se zakoupit jednu z mnoha nabízených ICO, aniž by si možná uvědomovali související nebezpečí.
Počáteční nabídky mincí (ICO) jsou formou crowdfundingu, která využívá kryptoměny k získání kapitálu.
ICO jsou oblíbenou metodou získávání peněz ve světě kryptoměn. Většina z nich je neúspěšná, ale čas od času se objeví několik nevybroušených skvostů. Zde je několik významnějších ICO z posledních let:
- Éterium : Když v červenci 2014 proběhlo ICO Etherea, mnoho kryptoměnových nadšenců bylo nadšeno jeho programovatelným blockchainem a potenciálem, který nabízel. Nakonec podle CoinMarketCap shromáždilo 18,4 milionu dolarů a stalo se druhou nejhodnotnější kryptoměnou po Bitcoinu.
- Cardano ( CRYPTO:ADA ) :Má vylepšené prvky Etherea a oproti svým konkurentům měla úspěšnější Ico Coins. V lednu 2017 shromáždila 62,2 milionu dolarů, což je přibližně dvojnásobek toho, co ostatní IEO (viz graf níže).
- Tezos ( CRYPTO:XTZ ) : Společnost Tezos získala v červenci 2017 prostřednictvím ICO 232 milionů dolarů, ale nebyl to úplný úspěch. Došlo k četným zpožděním v distribuci tokenů prodaných během ICO, což vyvolalo hromadnou žalobu. Společnost Tezos dosáhla v roce 2020 se všemi stranami vyrovnání ve výši 25 milionů dolarů.
- Dragon Coins ( CRYPTO:DRG ) :Dragon Coins je jedním z nejznámějších případů. V březnu 2018, kdy poprvé nabídla své mince na veřejné burze, získala 320 milionů dolarů. Když se stala veřejně obchodovatelnou, objevila se řada problémů, které vedly k téměř okamžitému poklesu ceny. Její tržní kapitalizace byla do roku 2021 nižší než 1 milion dolarů.
Ico Coins jsou vyhledávány investory kvůli potenciálu získat úspěšnou kryptoměnu dříve. To je sice možné, ale vyžaduje to značné studium a čas na to, abyste se prokousali stovkami připravovaných ICO. Vzhledem k nebezpečí, které s tím souvisí, doporučujeme jednat obezřetně.
Výhody a nevýhody ICO
I když je mnoho ICO úspěšných, je třeba vzít v úvahu i jejich nevýhody. Níže jsou uvedeny některé z jejich výhod:
- ✔️Pokud zjistíte, která kryptoměna je dobrou investicí, mají velmi atraktivní potenciální výnosy. Protože nakupujete s předstihem, ceny jsou často levnější a některé ICO poskytují tokeny za sníženou cenu.
- ✔️ICO jsou otevřené všem. Na rozdíl od některých IPO neexistují žádná omezení, kdo může do ICO investovat.
- ✔️Jedná se o rychlý a nákladově efektivní způsob získávání hotovosti pro nové podniky.
Zde jsou uvedeny nevýhody ICO:
- ❌Existuje značné riziko, že token ztratí hodnotu nebo nakonec zcela zkrachuje, protože kryptoměnové projekty jsou ze své podstaty volatilní.
- ❌Regulace je pro úspěch projektu klíčová. V mnoha případech financují podvody a nekvalitní projekty nezkušení investoři, kteří nevědí, co dělají. Třídění připravovaných ICO při hledání legitimního projektu se může zdát jako hledání jehly v kupce sena.
- ❌S ICO je spojen nákup kryptoměny. Mnoha jednotlivcům, kteří s kryptoměnami teprve začínají, bude více vyhovovat investice do akcií kryptoměn nebo veřejně obchodovaných mincí než do ICO.
Zvažte použití nátěru nebo třeba povrchové úpravy, která má určitou přilnavost.
ICO je hybridem IPO a internetového crowdfundingu kryptoměn. V den stanovený emitentem tokenu můžete vložit “X” množství stávajícího tokenu a na oplátku obdržet “Y” množství nového tokenu (se stanoveným konverzním kurzem).
Tento token lze využít dvěma způsoby: jako užitkovou funkci nebo jako bezpečnostní funkci. Užitkové tokeny jsou často neregulované a jsou poskytovány podnikům výměnou za budoucí přístup k vyvíjené službě, často s bezúročnou půjčkou.
Token cenného papíru je naproti tomu regulačními orgány obvykle považován za akcii a má podobná vlastnická práva. Někteří lidé se obávají skutečné hodnoty tokenů a toho, jak snadno může emitent na ICO, které jsou novým fenoménem, zbohatnout. Nakonec čas