Průvodce kryptografickými daněmi v roce 2022

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

⚡️ Budou kryptoměny zdaněny?

Ano, vaše bitcoiny, etherium a další kryptoměny podléhají zdanění. Finanční úřad považuje kryptoměnu za “majetek”, takže vaše virtuální měna je zdaněna stejně jako jakýkoli jiný majetek, který vlastníte, například akcie nebo zlato.

⚡️ Jak fungují daně u kryptoměn?

Pokud jste kryptoměnu prodali poté, co jste ji drželi méně než rok, bude výsledný zisk podléhat krátkodobé sazbě daně z kapitálových výnosů, která činí 25 %. Tato sazba daně je snadno pochopitelná: rovná se vaší běžné sazbě daně z příjmu, která se pohybuje od 10 % do 37 %.

⚡️ Co je fiat versus kryptoměna?

Dolar, euro, jen atd. jsou konvenční formy fiat peněz, které používáme k pořizování věcí a služeb. Kryptoměny a tokeny jsou naproti tomu digitální aktiva ve formě počítačového kódu. Kryptoměna je nativní aktivum blockchainu, zatímco tokeny jsou platforma, která byla vytvořena na základě existujícího blockchainu.

⚡️ Která kryptoměna nahradí bitcoin?

Nejznámější kryptoměnou je litecoin, a to díky vysoké hodnotě bitcoinu. Pokud tedy nemáte na bitcoin, zvažte přechod na litecoin. Je téměř totožný s bitcoinem, ale transakce probíhají rychleji, což je jedna z jeho hlavních výhod.

Kryptografické daně

V roce 2021 měly kryptoměny skvělý rok. Podle nedávného průzkumu více než deset procent Američanů loni obchodovalo s kryptoměnami – pokud patříte mezi ně, pravděpodobně vás zajímá, jak vaše transakce a další aktivity s kryptoměnami ovlivní vaše daně.

Finanční úřad klasifikuje kryptoměny jako aktiva. Americká vláda, stejně jako vlády ostatních zemí světa, považuje kryptoměny za majetek a zdaňuje transakce, při nichž bitcoin vzniká nebo je přijímán, podobně jako akcie a dluhopisy. Pokud používáte bitcoiny k obchodním transakcím, musíte je nahlásit finančnímu úřadu IRS a daňovým úřadům svého státu. V této eseji vysvětlíme daně z kryptoměn ve Spojených státech a jejich fungování.

Jak je to se zdaněním obchodníků s kryptoměnami v USA?
Musím kryptoměny hlásit finančnímu úřadu?

Je s kryptoměnami spojena nějaká daňová povinnost?

Kryptoměna je ve Spojených státech považována za digitální aktivum a daňový úřad ji považuje za obdobu akcií, dluhopisů a dalších kapitálových aktiv. V závislosti na tom, jak jste kryptoměnu získali a jak dlouho jste ji drželi, jsou peníze, které jste z ní vydělali, kryptoměnou zdaněny různými sazbami jako kapitálové zisky nebo mzda.

Jak se daní kryptoměny?
Porozumění kryptografické dani

Pro rozhodnutí, zda byste měli platit daně, je zásadní prozkoumat, jak jste kryptoměnu v roce 2021 využili. Zdanitelné události jsou transakce, které mají za následek zdanění. Události osvobozené od daně jsou ty, které od daně osvobozeny nejsou. Pojďme se na ně podívat podrobněji:

 • Nezdanitelné události jsou takové, které nemají za následek zdanitelné zisky nebo ztráty.
 • Nákup a držení kryptoměn za hotovost nepodléhá zdanění. Při prodeji a realizaci zisku zaplatíte daň.
 • Darování bitcoinů kvalifikované charitativní nebo neziskové organizaci osvobozené od daně: Pokud darujete kryptoměnu přímo charitativní organizaci 501(c)(3), jako je GiveCrypto.org, můžete si část daru odečíst.
Zdanění kryptoměn
Kryptografické daně 2022
 • Pokud dostanete kryptoměnu jako dar, pravděpodobně nebudete zdaněni, protože nebudete prodávat ani se účastnit jiných zdanitelných činností, jako je například uzavírání sázek.
 • Dávat dárek: to je od vás milé! Každý obdarovaný může každý rok obdržet až 15 000 USD v penězích na dary, aniž by musel platit daně (a více partnerům). Pokud je hodnota daru vyšší než 15 000 USD na osobu, musíte vyplnit formulář pro daň z daru (což zpravidla nevede k žádné pokračující povinnosti). I kdybyste nemuseli platit daně z kryptoměn, které jste obdrželi darem, příjemce bude muset sledovat jejich nákladový základ pro případ, že s nimi bude nakládat.
 • Výměna kryptoměn do vlastní peněženky: převod kryptoměn z jedné peněženky nebo účtu na jiný je osvobozen od daně. Při prodeji zaplatíte daň ze zisku.
Daně a kryptoměny
Kolik musíte platit Kryptografické daně

Zdanitelné jako kapitálové zisky, ale nezdaňované v prodejní ceně.

Zdanění kryptoměn v roce 2022
Krypto daň: platba kapitálových zisků v bitcoinech a etheriu
 • Prodej kryptoměn za hotovost je možný. Už jste prodali svou kryptoměnu za dolary? Pokud svůj majetek prodáte za více, než jste za něj zaplatili, budete zdaněni. Pokud prodáte se ztrátou, můžete si tuto částku odečíst od daně z příjmu.
 • Když měníte jednu kryptoměnu za jinou, musíte původní kryptoměnu prodat a teprve poté získat novou. Protože se jedná o prodej, daňový úřad jej považuje za zdanitelný. Pokud jste bitcoin prodali za vyšší cenu, než jakou jste za něj zaplatili, budete zdaněni.
 • Například utrácení bitcoinů za nákup pizzy může vést k daňové zátěži. Daňový úřad považuje nákup bitcoinu za stejný jako jeho prodej. Předtím, než je možné aktivum vyměnit za zboží nebo službu, je nutné jej prodat; tomu se říká “přeměna na hotovost”.
Jak rozumět kryptoměnovým daním
Daně z kryptoměn v roce 2022

Definice zdanitelného příjmu

 • V roce 2021 byl útočník NFL Russell Okung jedním z mála významných osob, kterým byla vyplacena mzda v bitcoinech – a téměř jistě z ní platí daň z příjmu. Pokud jste následovali Okungova příkladu a dostali jste výplatu v kryptoměnách, budou vaše kryptoměny zdaněny jako odměna na základě sazby daně z příjmu.
 • Přijímání bitcoinů výměnou za zboží nebo služby se označuje jako “přijímání kryptoměn”. Pokud přijmete kryptoměnu jako platbu za zboží nebo službu, musíte ji finančnímu úřadu přiznat jako příjem.
Porozumění sazbě daně z kryptoměn
Kdy mám platit daně ze zisků z kryptoměn?
 • Těžba kryptoměn se zdaňuje různě v závislosti na typu těžby. Pokud těžíte kryptoměny a vyděláváte peníze, budete muset s největší pravděpodobností platit daně z výdělku na základě reálné tržní hodnoty (obvykle ceny) mincí v době jejich dodání. Kryptoměna vytěžená v rámci podnikání se považuje za příjem ze samostatné výdělečné činnosti a podléhá běžným sazbám daně z příjmu plus dani ze samostatné výdělečné činnosti.
 • Obdrží odměnu za páru. Odměny za staking jsou považovány za příjem z těžby a jsou odpovídajícím způsobem zdaněny.
 • Další zdroje příjmů: Můžete vydělávat peníze držením konkrétních kryptoměn. To je považováno za zdanitelný příjem, jak už to tak bývá. Daňový úřad to považuje za jiný druh úroku než bankovní úrok, přestože se někdy jako úrok označuje.
Krypto daň
Daňové tipy pro investory do kryptoměn na poslední chvíli
 • Získání kryptoměny v důsledku forku. Daně z kryptoměn vzniklých v důsledku forku se určují podle toho, jak aktivum využijete, kdy ho můžete vyvést ze své burzy, a podle dalších kritérií. Nejnovější pokyny finančního úřadu k hardforku naleznete zde.
 • Vysazení do vzduchu: V rámci marketingových aktivit nebo rozdávání můžete požádat kryptoměnovou společnost, aby vás vysadila. Částka získaná jako airdrop je zdaněna jako příjem a musí být evidována finančním úřadem. Aktuální pravidla IRS týkající se air drops najdete zde.
 • Získání dalších pobídek nebo odměn: toto není vyčerpávající seznam a existuje mnoho dalších důvodů, proč můžete získat kryptoměnu zdarma. Mohou být tak jednoduché, jako jsou daně coinbase Získat bonusy, nebo tak složité, jako je získání 5 dolarů v bitcoinech za doporučení kamaráda na kryptoměnu. Ať tak či onak, bude nutné je evidovat jako příjem.
Kompletní průvodce daněmi z kryptoměn
Daňová problematika kryptoměn a blockchainu

Jaká je sazba daně z kryptoměn?

Zdá se tedy, že některé vaše transakce s kryptoměnami nyní podléhají zdanění. Co byste měli dělat? Můžete odhadnout, kolik budete muset zaplatit na daních, a to tak, že vezmete v úvahu své příjmy, zisky a ztráty. Zde je uvedeno, co to znamená:

Výpočet kryptografického příjmu.

Kupci kryptoměn: Tady je, co byste měli vědět během daňové sezóny
Jak vykazovat kryptoměny v daních?

Jste-li americkým daňovým poplatníkem, jste pravděpodobně zvyklí, že se vám z výplatní pásky odečítají federální a státní daně z příjmu. Stejné daně z příjmu, které se srážejí nebo neodečítají z vaší běžné mzdy, se vztahují i na kryptoměny, které dostáváte (např. z těžby, zlodějiny a odměn).

Při přiznávání příjmů byste měli obecně platit daň podle sazby daně odpovídající vašemu daňovému zařazení. Upozornění: Pokud jste si aktivitou v kryptoměnách vydělali hodně peněz, může to mít vliv na to, do které daňové kategorie spadáte, a způsobit, že z některých příjmů budete platit vyšší sazbu daně z příjmu.

Přečtěte si o krypto dani
Kapitálové zisky z kryptoměn a daňové sazby v roce 2022

Počítají se kapitálové zisky a ztráty.

Problém je, že jen málo peněženek poskytuje přesný přehled o tom, kolik peněz jste vydělali nebo ztratili. Chcete-li zjistit, kolik peněz jste vydělali nebo ztratili, nejprve zjistěte, s kolika kryptoměnami jste začínali. Tomu se říká vaše pořizovací cena.

Znalost nákladové základny

Při pořizování kryptoměny je vaše nákladová základna obecně určena cenou, kterou jste za ni zaplatili. Naopak v případě, že jste kryptoměnu získali těžbou nebo krádeží, rozhoduje o vaší pořizovací ceně reálná tržní hodnota v okamžiku, kdy jste ji obdrželi. Základ hodnoty darované kryptoměny se určí na základě toho, kolik za ni zaplatila osoba, která vám ji darovala, i na základě reálné tržní hodnoty v době, kdy jste ji obdrželi.

Jaké jsou daně z příjmů z kryptoměn
Porozumění daňové sazbě pro kryptoměny

Při prodeji kryptoměn můžete od prodejní ceny odečíst původní hodnotu a zjistit, zda jste dosáhli zisku nebo ztráty. Pokud váš zisk přesáhne výchozí částku, dosáhli jste kapitálového zisku. Pokud jsou vaše zisky nižší než výchozí hodnota, máte kapitálovou ztrátu.

Se zisky z majetku drženého po dobu kratší než jeden rok se zachází odlišně.

V závislosti na vaší situaci budete platit daně z kapitálových výnosů na federální i státní úrovni (pokud je to relevantní). Mohou být dlouhodobé nebo krátkodobé. Délka doby, po kterou jste kryptoměnu drželi, určuje, jak vysokou daň budete muset nakonec zaplatit. Pokud jste kryptoměnu před prodejem drželi déle než rok, budete muset s největší pravděpodobností zaplatit daň z dlouhodobých kapitálových výnosů. Ty jsou nižší než krátkodobé sazby, které se vztahují na aktiva držená po dobu jednoho roku nebo kratší.

Sazby kryptografické daně
Kolik dlužím na daních z kryptoměn ?
 • Zisky z investic jsou v průběhu času zdaňovány nižší sazbou daně z kapitálových výnosů. Tyto sazby (0 %, 15 % nebo 20 % na federální úrovni) se liší v závislosti na vašem příjmu. Daňoví poplatníci s vyššími příjmy mohou být z čistých zisků z investic zdaněni sazbou 3,8 %, což může zahrnovat i výdělky nebo jiné příjmy.
 • Krátkodobé příjmy jsou naopak zdaněny vyšší sazbou daně z příjmů, která je obvykle vyšší a méně výhodná.
Jak fungují ztráty v kryptoměnách?
Jak vydělat na ztrátách kryptoměn?

Je důležité si uvědomit, že pokud kryptoměnu prodáte za hotovost, převedete ji na jinou digitální měnu nebo ji utratíte za zboží či službu, podléháte zdanění. Zisky se realizují až po prodeji podkladových akcií.

Porozumění vašim kapitálovým ztrátám

Kapitálová ztráta vám vznikla, když jste prodali majetek za nižší cenu, než jste za něj zaplatili. Ztráty však mohou pracovat ve váš prospěch. Kapitálové ztráty můžete využít ke snížení dolarové částky jakýchkoli jiných kapitálových zisků (včetně nekryptoměnových aktiv, jako jsou akcie), kterých jste dosáhli v průběhu roku, což může snížit vaše celkové daňové zatížení.

Jak na zdanění kryptoměn

Pokud máte více ztrát než příjmů nebo nemáte žádné příjmy, maximální počet ztrát, které můžete každý rok vykázat k vyrovnání jiných příjmů, je 3 000 USD. Případný zůstatek se převádí do dalších let, dokud není uplatněna celková výše ztráty.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky