Lightning Network (LN) je druhá vrstva, která byla vybudována nad blockchainem Bitcoinu (BTC), aby umožnila transakce mimo řetězec, neboli transakce mezi stranami, které nejsou součástí blockchainové sítě. Druhou vrstvu tvoří několik platebních kanálů mezi uživateli bitcoinu nebo jednotlivci.
Získávat bitcoiny prostřednictvím Lightning je podstatně nebezpečnější než přijímat běžné platby.
Uživatelé mohou posílat a přijímat “tipy” o bitcoinech prostřednictvím (LN) na Twitteru. Mnoho z 360 milionů měsíčně aktivních uživatelů Twitteru může díky platební aplikaci Strike kompatibilní s Lightning Network okamžitě a zdarma posílat platby v bitcoinech na jiné účty Twitteru.
Je zásadní si uvědomit, že (LN) nezavádí novou kryptoměnu a poskytuje stejná oprávnění jako Bitcoin. Je decentralizovaná, postrádá úrovně oprávnění a má otevřený zdrojový kód. Její bezpečnost zaručují transakce v síti Bitcoin, které využívají inteligentní kontrakty zajišťující rychlé vypořádání mimo síť.
Lightning Network je druhá vrstva postavená nad blockchainem Bitcoinu (BTC), která umožňuje transakce mimo řetězec mezi lidmi, kteří nejsou součástí blockchainové sítě. Druhou vrstvu tvoří četné platební kanály mezi jednotlivci nebo uživateli bitcoinu.
Kanál Lightning Network je mechanismus obousměrných transakcí, v němž si lidé mohou navzájem posílat nebo přijímat platby. Druhá vrstva zvyšuje škálovatelnost blockchainových aplikací tím, že organizuje transakce mimo primární blockchainovou síť (první vrstva) a zároveň využívá její sílu.
Problém škálovatelnosti je hlavní překážkou širšího využití kryptoměn. Síť blockchainu může při správném škálování zvládnout miliony až miliardy transakcí za sekundu (TPS). (LN) snižuje transakční poplatky a vypořádání mimo síť, což umožňuje nové aplikace, jako jsou okamžité mikroplatby, které mohou pomoci vyřešit problém “můžete si koupit kávu za Bitcoin?”.
Síť Lightning Network však není bez chyb. Hlavním problémem je bezpečnost uživatelských prostředků, protože uživatelům může hrozit, že o své mince přijdou, pokud nebudou při používání sítě opatrní.
Další nevýhodou Lightning Network je, že je stále ve vývoji a ještě nebyla plně implementována. To znamená, že se mohou vyskytnout chyby nebo nepředvídané problémy, které se objeví v průběhu rozvoje sítě.
Navzdory těmto obavám má (LN) potenciál způsobit revoluci v bitcoinu a kryptoměnách jako celku. Je to významný krok vpřed ve vývoji technologie blockchain a jednoho dne by mohl pomoci učinit z Bitcoinu globální měnu, kterou měl být.
Historie sítě Lightning Network je krátká, ale bohatá na události.
V článku nazvaném “The Lightning Bitcoin Network” (Blesková bitcoinová síť) Thaddeus Dria a Joseph Poon v roce 2015 nastínili koncept sítě Lightning coin. Z jejich práce vycházely předchozí diskuse Satoshiho Nakamota o platebních kanálech. Mike Hearn se o tyto rozhovory podělil s vývojářem bitcoinů Satoshim Nakamotem, který je v roce 2013 zapsal.
V abstraktu publikovaného článku jsou zmíněny offchain platební kanály. Dvě neznámé osoby si mohou předávat peníze v rámci platebních kanálů mimo síť, protože tyto kanály existují mimo ni, takže bez ohledu na to, kolik dat transakce vygeneruje, nezatíží základní síť. Špičková propustnost společnosti Visa činila v průběhu 47 000 TPS.
Pokud by byla průměrná velikost bloku omezena na jeden megabajt, trvalo by velmi dlouho, než by se bitcoin přiblížil TPS společnosti Visa. Bloky bitcoinu jsou dnes omezeny na sedm transakcí, ale to zdaleka nedosahuje možností současného blockchainu. Zpočátku mohl Bitcoin zvládnout jen asi 7 transakcí za sekundu, když každá transakce měla velikost zhruba 300 bajtů. Kromě toho
V roce 2016 Driya a Poon založili společnost Lightning coin Labs (nyní známou jako CoinDesk), která se věnuje výzkumu a vývoji tokenu Lightning Network. Navzdory personálním změnám v průběhu času Lightning Labs pracovala na tom, aby byl protokol kompatibilní s hlavním proudem Bitcoinu. Průlom nastal po softforku Bitcoinu založeném na SegWitu v roce 2017, který v každém bloku sítě uvolnil místo pro více dat.
Token Lightning Network (LNT) je digitální aktivum vytvořené na podporu vývoje aplikací a služeb Lightning Labs. Společnost uspořádala v březnu 2018 primární nabídku mincí (ICO), při níž prodávala LNT za 0,25 USD za token. V červnu 2019 cena LNT vzrostla na 0,70 USD.
Jak blesk funguje?
Lightning Network je protokol “druhé vrstvy”, který běží nad blockchainem. Využívá chytré smlouvy k vytváření kanálů mezi dvěma nebo více účastníky, jejichž prostřednictvím si mohou vyměňovat kryptoměny bez nutnosti účasti třetí strany.
Tyto kanály jsou financovány účastníky a mohou být použity k odeslání neomezeného počtu transakcí. Po uzavření kanálu je konečný zůstatek zaznamenán v blockchainu.
(LNT) jsou “obousměrné”, což znamená, že obě strany musí souhlasit s podmínkami kanálu před jeho otevřením. Toto nastavení zabraňuje tomu, aby jedna strana získala všechny prostředky v kanálu bez souhlasu druhé strany.
Pro otevření kanálu musí obě strany vložit nějakou kryptoměnu do “transakce financování”. Tato transakce se pak vysílá do blockchainu, ale není dokončena, dokud ji obě strany nepodepíší.
Jakmile je transakce financování dokončena, mohou účastníci začít posílat transakce tam a zpět prostřednictvím kanálu. Tyto transakce nejsou vysílány do blockchainu, ale jsou zaznamenány v “blockchainové knize”, kterou vedou obě strany.
Výhody sítě Lightning
Hlavními výhodami Lightning Network jsou rychlejší a levnější transakce, které umožňují mikroplatby, jež dosud nebyly možné. Pokud by se Lightning Network nepoužívala, museli by uživatelé za jednoduchou transakci platit drahé poplatky a čekat na potvrzení hodinu i déle. Vzhledem k tomu, že těžaři raději ověřují větší transakce, protože za ně dostanou větší odměnu, čekací doba na menší transakce by se ještě prodloužila.
Síť Lightning je řešení druhé vrstvy, které běží nad blockchainem Bitcoinu. To znamená, že Lightning Network nadále používá bezpečnostní standardy Bitcoinu.
Uživatelé mohou provádět transakce v hlavním blockchainu pro větší nákupy a v síti Lightning Network pro menší nákupy, aniž by se museli obávat o bezpečnost. Platební kanály v (LN) umožňují soukromé transakce, pokud nikdo nevidí každou transakci zvlášť, ale pouze celkový balík.
Dalším krokem pro kryptoměnovou komunitu je využití atomických swapů, které umožňují vyměnit jednu kryptoměnu za jinou bez potřeby třetí strany nebo burzy. Technologie atomických swapů je výhodnější než burzy, protože umožňuje téměř okamžitou konverzi s minimálními náklady nebo převody peněženek.
Síť Lightning má určité nevýhody.
Chcete-li plně využívat výhod sítě Lightning, potřebujete peněženku, která ji podporuje. I když není obtížné najít peněženku, která s (LN) pracuje, uživatel ji musí nejprve financovat z běžné bitcoinové peněženky.
Uživatelé musí zaplatit poplatek za provedení počáteční transakce z konvenční peněženky do Lightning Network, a proto při ní o část bitcoinů přijdou. Po odeslání peněz do peněženky Lightning Network musí uživatelé své bitcoiny uzamknout, aby mohli vytvořit platební kanál.
Posílání bitcoinů mezi peněženkami může být časově i finančně náročné, což odrazuje nové uživatele. Na druhou stranu některé peněženky mohou zpracovávat platby v síti i mimo ni, aniž by jim vznikaly náklady.
Pokud se jeden z účastníků platebního kanálu rozhodne vybrat finanční prostředky, musí nejprve kanál uzavřít a tyto bitcoiny vrátit, než je utratí.
Je také náročné ukončit peněžní tok a ponechat kanál otevřený. Dokonce i uzavření nebo otevření platebního kanálu vyžaduje, aby obě strany provedly předběžnou transakci, tzv. směrovací poplatek, což není možné provést současně. Otevření kanálu je sice teoreticky jednoduché, ale všechny tyto dodatečné náklady se sčítají, takže je dražší, než je mnoho potenciálních uživatelů ochotno zaplatit.
Podvody s offline transakcemi jsou však jedním z nejzávažnějších problémů Lightning Network. Pokud se jedna ze stran platebního kanálu rozhodne jej uzavřít v době, kdy je druhá strana offline, může peníze zpronevěřit. Když se ten druhý k síti znovu připojí, nikdo s tím nemůže nic moc dělat. Podvodník může jednoduše zůstat offline a nebude možné ho vystopovat.
Síť Lightning Network má stejně jako síť Bitcoin řadu vlastních problémů. Například odchozí platby, které neprojdou ověřením, jsou známé jako visící platby. Když dojde k ověření, Bitcoinová síť zaseknutou platbu uhradí; vzhledem k většímu upřednostnění skutečných transakcí před zastavenými ve srovnání s minulostí to však může chvíli trvat. Konstrukce Lightning Network také znamená, že uživatel musí mít ke zpracování svých plateb k dispozici online uzel, což u Bitcoinu neplatí.
A konečně, i když Lightning Network vyřeší všechny své problémy, stále je tu otázka vládní regulace. Pro regulační orgány může být obtížné pochopit Lightning Network natolik, aby mohly přijmout příslušnou legislativu. Pokud regulační orgány selžou, mohou mít s používáním (LN) problémy i významní uživatelé kryptoměn.
I když regulační orgány tuto technologii ocení, mohou síť Lightning Network odmítnout povolit kvůli její anonymitě. Vzhledem k tomu, že zákonodárci mohou sledovat pouze konečnou transakci po uzavření platebního kanálu uživatelem, nikoliv každou jednotlivou transakci, mohly by je anonymní transakce odradit.
Jak bude síť Lightning vypadat v budoucnu?
Počet uživatelů sítě Lightning naštěstí roste. Podle serveru DappRadar jsou v síti (LN) uzamčeny bitcoiny v hodnotě více než 110 milionů dolarů. Může jít o cokoli od placení za produkty a služby až po používání aplikací, hazardní hry a další aktivity.
Některé aplikace jsou pro používání sítě vyžadovány, například peněženky kompatibilní s Lightning Network. Protože Lightning Network je odlišný protokol od hlavní sítě Bitcoin, potřebují uživatelé k vytvoření platebních kanálů jiný druh peněženky.
Lightning Network má sofistikované peněženky, které musí obchodníci používat. Rostoucí počet uživatelů bude vyžadovat více peněženkových řešení, která budou podporovat (LN), jak se její používání bude šířit po celém světě. Specializovaní uživatelé by také mohli provozovat uzel, který by pomohl zkrátit dobu transakcí v síti Lightning Network.
Síť Lightning Network si získává oblibu i mezi podniky. Síť je zatím v počátcích, ale je jasné, proč se tak rychle ujala. Stejně jako u většiny infrastruktur založených na blockchainu jsou některé funkce softwaru v beta režimu, proto může docházet ke zpoždění nebo problémům s používáním některých funkcí.
Burzy, které podporují Lightning Network, umožňují obchodníkům levně a okamžitě vybírat drobné částky bitcoinů (i když jsou bitcoiny ucpané). Uživatelé mohou být vystaveni vysokým transakčním poplatkům a zpožděním kvůli Takeoff Vitalik Buterin.
Bylo také spuštěno tržiště pro informace založené na technologii Lightning. Když je platební kanál uzavřen, prostředky v něm jsou uzamčeny – některé uzly však mohou čas od času vypadnout a ponechat své platební kanály otevřené podvodným transakcím. Namísto toho, aby účastník nechal kanál nehlídaný, může zaplatit mírný poplatek strážní věži a v případě zjištění podvodné transakce poskytnout signál.
Tento průvodce je úvodem do sítě Lightning: co to je, jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody. Doufáme, že vám tyto informace pomohly porozumět síti Lightning Network!