Vzestup etherea: vedoucí revoluce tokenizovaných aktiv

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Digitální finanční technologie mají významný transformační potenciál. Technologie distribuované účetní knihy (DLT), jejímž nejuznávanějším příkladem je blockchain, usnadňuje vydávání digitálních dluhopisů. Časem by se tak mohla snížit závislost na zprostředkovatelích při emisi, což by zvýšilo provozní efektivitu a případně snížilo náklady.

DLT navíc podporuje tokenizaci hmotných aktiv, což potenciálně rozšiřuje dosah konkrétních finančních nástrojů.

Rozmanitý ekosystém Etherea s chytrými smlouvami a decentralizovanými aplikacemi
Zkoumání ekosystému Etherea: Chytré smlouvy a decentralizované aplikace

Přesto se agentura Moody's domnívá, že k tomu, aby se tyto přínosy aktualizovaly a dosáhlo se širšího přijetí, musí technologie založené na DLT řešit různé problémy. Mezi ně patří absence interoperability a standardizace mezi platformami DLT, nespolehlivé možnosti digitální hotovosti, regulační nejasnosti a technologická rizika.

V poslední době se řada institucí ponořila do blockchainu bez povolení prostřednictvím pilotních projektů a skutečných transakcí. Značná část projevila zájem o Ethereum, které přitahuje jeho komplexní ekosystém a růst aplikací a sítí v posledních letech.
Jako transparentní veřejný blockchain nabízí Ethereum vývojářům základní vrstvu pro vymýšlení řešení pro výměnu dat a hodnot v různých sítích. Jeho přizpůsobivý design a nadcházející upgrady, zejména ty, které zvyšují interoperabilitu, staví Ethereum do pozice oblíbené platformy pro emise digitálních dluhopisů.

Emise dluhopisů Evropské investiční banky na platformě Ethereum
Institucionální využití: Vydávání dluhopisů Evropskou investiční bankou na platformě Ethereum

Například instituce jako Evropská investiční banka využívají Ethereum pro emise dluhopisů.

Zejména Ethereum bylo základem digitálního zeleného dluhopisu vydaného Société Générale v roce 2023 v hodnotě 10 milionů EUR. V dlouhodobém horizontu Moody's předpovídá rostoucí propojení veřejných blockchainových sítí, jako je Ethereum, s konvenční infrastrukturou, což posílí blockchainové aplikace a podpoří expanzi odvětví.

V poslední době prudce vzrostl trend tokenizace aktiv, kdy se hmotná aktiva, jako jsou nemovitosti nebo umělecká díla, převádějí na digitální tokeny pomocí DLT. Celková hodnota tokenizovaných hmotných aktiv na veřejných blockchainech se během jednoho roku vyšplhala z 1 miliardy na 2 miliardy dolarů, přičemž většinu z nich hostí Ethereum.

Hlavním problémem, který brzdí růst tokenizace, je absence spolehlivé digitální hotovosti, což některé hráče na trhu nutí vypořádávat transakce externě nebo se uchýlit ke stablecoinům.

Stablecoiny, varianty kryptoměn vázané na aktiva podobná fiat měnám, představují formu digitální hotovosti. Obavy však vzbuzuje jejich neschopnost trvale udržet fixaci za volatilních podmínek.

Tyto obavy by mohla řešit alternativní řešení, jako jsou tokenizované bankovní vklady a digitální měny centrálních bank (CBDC). Agentura Moody's předpokládá pokrok v těchto oblastech v roce 2024, i když jejich integrace s veřejnými blockchainy zůstává nejistá.

Vzestup tokenizace aktiv: Nemovitosti a umění převedené na digitální tokeny na Ethereu
Tokenizace hmotných aktiv: Úloha Etherea v nárůstu o 2 miliardy dolarů

Moody's v roce 2024 očekává také větší právní srozumitelnost, neboť regulační orgány budou vytvářet rámce pro nově vznikající digitální aktiva a služby. Tempo se však globálně liší. Regiony jako EU, Singapur a Spojené arabské emiráty by mohly nalákat více investorů díky lepší ochraně a novým licenčním strukturám pro digitální aktiva.

Naproti tomu Spojené státy budou při utváření prostředí digitálních aktiv pravděpodobně spoléhat na regulační opatření, přičemž komplexní rámec je stále ve vzdáleném horizontu.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky