Jak vytvořit dobré a silné heslo

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Všichni máme na svých online účtech uloženo mnoho citlivých údajů, které chceme mít v bezpečí. Většina z nich je však chráněna poměrně slabými hesly. Vytvoření opravdu silného hesla by mělo stačit. Jak ale všichni víme, je to tenká hranice mezi výběrem hesla, které nikdo jiný neuhodne, a hesla, které si snadno zapamatujete.

Naštěstí existuje spousta způsobů a nápadů, jak vytvořit silná hesla, například pomocí jedinečného nástroje pro generování hesel. Zde vás seznámíme s našimi tipy a triky pro výběr a nastavení bezpečných hesel pro vaše online účty. A podělíme se s vámi o některé z našich oblíbených metod, jak hesla udržet v bezpečí, a o způsoby, jak zajistit, abyste už nikdy nemuseli stisknout odkaz “Zapomenuté heslo”.

Jaký je příklad silného hesla?

Co je silné heslo?

Silné heslo je takové, které nelze uhodnout nebo prolomit útokem hrubou silou. Hackeři pomocí počítačů zkoušejí různé kombinace písmen, čísel a symbolů a hledají správné heslo. Moderní počítače dokážou prolomit krátká hesla složená pouze z písmen a číslic během několika okamžiků.

Silná hesla se proto skládají z kombinace velkých a malých písmen, číslic a speciálních symbolů, jako je interpunkce. Měla by mít alespoň 12 znaků, doporučujeme však volit hesla ještě delší.

Jak vytvořím příklad silného hesla?

Obecně lze říci, že toto jsou hlavní charakteristiky dobrého a bezpečného hesla:

 • Je dlouhý alespoň 12 znaků. Čím delší je heslo, tím lépe.
 • Používá velká a malá písmena, číslice a speciální symboly. Hesla složená ze smíšených znaků je obtížnější prolomit.
 • Neobsahuje zapamatovatelné cesty ke klávesnici.
 • Není založena na vašich osobních údajích.
 • Heslo je pro každý účet jedinečné.

Při nastavování online účtu se často objevují výzvy, které vás upozorňují na nutnost zadat čísla nebo určitý počet znaků. Některé vám dokonce mohou zabránit v nastavení “slabého hesla”, což je obvykle jedna kombinace slov nebo čísel, kterou lze snadno uhodnout.

Jak navrhnu nejsilnější heslo?

Ale i když vám nikdo nepřipomene, abyste si nastavili silné heslo, je opravdu důležité, abyste tak učinili vždy, když si zakládáte nový online účet nebo měníte hesla k jakémukoli stávajícímu účtu.

Jak vygenerovat silné heslo?

 • Používání dlouhých kombinací hesel
 • Kombinujte čísla, malá a velká písmena.
 • Vyhněte se oblíbeným heslům
 • K vytvoření silných hesel používejte bezpečného správce hesel.

Dlouhé heslo je dobré heslo

Pokud jde o zabezpečení hesla, na jeho délce skutečně záleží. Doporučujeme zvolit heslo dlouhé alespoň 12 znaků, pokud můžete, tak i delší.

Jakých je 5 požadavků na silné heslo?

Každý další symbol v hesle exponenciálně zvyšuje počet možných kombinací. Hesla nad určitou délku jsou tak v podstatě neprolomitelná, pokud nepoužíváte běžné fráze.

Silné heslo není samozřejmostí

Dobré heslo musí být něco, co je pro někoho opravdu obtížné uhodnout nebo prolomit, takže si nevybírejte nic obecného, jako je “heslo” nebo “12345”. Poslední dvě možnosti stále patří mezi nejoblíbenější hesla na světě a zároveň jsou jedny z nejméně užitečných.

Dobrá hesla nemohou obsahovat zapamatovatelné cesty ke klávesnici.

Vytvoření silného hesla

Nepoužívejte sekvenční cesty klávesnice, jako je “qwerty”, protože je hackeři pravděpodobně prolomí. Pokud jste při vymýšlení dobrého hesla nevynaložili žádné úsilí, je pravděpodobné, že hackeři nebudou potřebovat mnoho úsilí k jeho prolomení.

Síla hesla není osobní

Je opravdu důležité, abyste nepoužívali nic osobního, například přezdívku, datum narození nebo jméno svého domácího mazlíčka. To jsou informace, které hacker opravdu snadno zjistí pouhým nahlédnutím do vašich sociálních sítí, nalezením vašeho pracovního profilu online nebo dokonce jen odposloucháváním konverzace, kterou vedete s někým jiným.

Dobré heslo by mělo být jedinečné

Jak vytvořit silné heslo

Jakmile si vytvoříte silné heslo, možná budete v pokušení používat toto heslo pro všechny své online účty. Pokud to však uděláte, budete zranitelnější vůči vícenásobným útokům.

Pokud se totiž hackerovi podaří zjistit vaše heslo, bude se moci přihlásit ke všem účtům, ke kterým toto heslo používáte, což může zahrnovat vaše e-maily, sociální sítě a pracovní účty.

Mnoho lidí používá stejné heslo pro všechno, protože je snazší si ho zapamatovat. Ale nebojte se, protože o kousek níže máme spoustu tipů a triků, které vám pomohou spravovat více hesel.

Vyhněte se minulým heslům

Je také velmi důležité dbát na to, abyste svá hesla nerecyklovali, zejména pokud již byla dříve prolomena. Může se to zdát samozřejmé, ale pokud jste heslo jednou použili, neměli byste ho používat znovu. I když jste ho nepoužili několik let, je lepší vymyslet si nové. Zvláště pokud jste měli v minulosti problémy s prolomením hesla.

Co je silné heslo?

Speciální znaky v heslech

Ačkoli je používání speciálních znaků v heslech opravdu dobrým způsobem jejich zabezpečení, ne všechny online účty umožňují používat libovolné symboly. Většina z nich však umožňuje používat následující symboly:

Příklady dobrých hesel

Dlouhé heslo je dobré heslo

Zde je několik dobrých příkladů silných hesel:

 • X5j13$#eCM1cG@Kdc
 • %j8kr^Zfpr!Kf#ZjnGb$
 • PkxgbEM%@hdBnub4T
 • vUUN7E@!2v5TtJSyZ

Všechny se skládají ze zdánlivě náhodného a dlouhého (více než 15 znaků) souboru velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků. Tato hesla nejsou obecná a neobsahují žádné zapamatovatelné klávesové zkratky ani osobní údaje, které by mohli hackeři využít.

Nápady pro vytvoření dobrého hesla

Silné heslo není samozřejmostí

Naštěstí existuje spousta možností, jak vytvořit jedinečná a silná hesla pro každý z vašich online účtů. Máme připravený nástroj pro generování hesel, který generuje jedinečná a téměř neprolomitelná hesla. Případně byste se měli řídit našimi nejlepšími tipy a nápady, jak nastavit dobré heslo:

Použití generátoru hesel

Pokud nemáte čas vymýšlet vlastní silná hesla, je generátor hesel opravdu rychlým a snadným způsobem, jak získat jedinečné a silné heslo. Náš vlastní generátor bezpečných hesel vytvoří posloupnost náhodných znaků. Zkopírujte ji a použijte jako heslo pro své zařízení, e-mail, účet na sociální síti nebo cokoli jiného, co vyžaduje soukromý přístup.

Zvolte si místo hesla přístupovou frázi.

Dobrá hesla nemohou obsahovat zapamatovatelné cesty ke klávesnici.

Hesla jsou mnohem bezpečnější než hesla, protože jsou obvykle delší, takže je obtížnější je uhodnout nebo použít hrubou sílu. Namísto slova tedy zvolte frázi a z první části této fráze vyberte písmena, číslice a interpunkční znaménka, abyste vytvořili zdánlivě náhodnou kombinaci znaků. První písmeno slova můžete dokonce nahradit číslicí nebo symbolem, abyste byli ještě bezpečnější. Nebo zkuste vyměnit slova za interpunkční znaménka, jako jsme to dělali v dobách textového slangu, pokud si pamatujete tak daleko.

Zde je několik příkladů, jak lze metodu heslové fráze použít k vytvoření silných hesel:

Síla hesla není osobní
FrázeHeslo
Poprvé jsem byl v Disneylandu, když mi byly 4 roky, a byl jsem šťastný.I1stw2DLwIw8yrs&immJ
Můj kamarád Matt snědl v kavárně šest koblih a stálo ho to 10 liber.MfMa6d@tbc&ich£10
Manchester United poprvé v historii prohrál s Manchesterem City 5:04da1sttymevaMU5:02MC

Poznámka: nepoužívejte běžné fráze, protože ty jsou náchylné ke slovníkovým útokům – chcete náhodné kombinace.

Zvolte bezpečnější verzi slovníkové metody

Oblíbenou metodou výběru hesla je otevření slovníku nebo knihy a výběr náhodného slova. Ale jakkoli se vám může zdát náhodné, jedno slovo je ve skutečnosti pro hackera poměrně snadné uhodnout.

Dobré heslo by mělo být jedinečné

Než abyste zvolili jen jedno slovo ze slovníku, vyberte si jich několik a spojte je dohromady s čísly a symboly, aby bylo pro někoho mnohem složitější je rozluštit.

Zde je několik příkladů dobrých nápadů na hesla vytvořených touto metodou:

Slova ze slovníkuBezpečné heslo
Skládačka, úkol, rys, vidličkaSkládačka%Quest7trait/fork48
Pohled, věci, cena, koalaG1impse$tuff74Prize8Koala!
Trombón, ryba, rychlý, vzhůru nohamaTr0mb0ne&Fish?Qu1ck^side

Hrajte si s frázemi a citáty

Vyhněte se minulým heslům

Pokud chcete heslo, které je pro ostatní těžko uhodnutelné, ale pro vás snadno zapamatovatelné, je vhodné použít variaci na významnou frázi nebo citát. Jednoduše vezměte frázi, kterou si zapamatujete, a vyměňte některá písmena za čísla a symboly.

Zde je několik příkladů silných hesel vytvořených touto metodou:

Citace nebo frázeBezpečné heslo
“Jeden za všechny a všichni za jednoho”: Tři mušketýři14A&A413Mu$keteers!
“Poprvé za celou věčnost”: Frozen od Disneyho4da1stTymein4eva-Frozen
“Twinkle twinkle little star, how I wonder what you are”: dětská říkankaTW1nkle7ittle*how1??UR

Používání emotikonů

Pokud chcete hesla doplnit o symboly, aniž byste si je hůře zapamatovali, můžete vždy použít emotikony.

Speciální znaky v heslech

Přestože emoji přidávat nemůžete, můžete používat emotikony, což jsou kódované verze, které se obvykle skládají z interpunkčních znamének, písmen a/nebo číslic.

Zde je několik emotikonů, které můžete použít ve svých heslech:

Přizpůsobení hesel pro konkrétní účty

Jakmile si vymyslíte silné heslo, které si zapamatujete, budete si muset pro každý svůj online účet vytvořit jiné heslo. Než však začínat celý proces znovu, můžete jednoduše přidat do hesla pro každý online účet jiný kód.

Pokud tedy například vaše heslo bylo cHb1%pXAuFP8 a chtěli jste, aby bylo jedinečné pro váš účet eBay, můžete na konec přidat £bay, abyste věděli, že se liší od původního hesla, ale přesto si ho zapamatujete.

Nápady pro vytvoření dobrého hesla

Takto by to mohlo fungovat:

Online účetHeslo s přidaným kódem
E-mailcHb1%pXAuFP8EMa1l
AmazoncHb1%pXAuFP8AZN
eBaycHb1%pXAuFP8£Bay

Uložte si heslo do paměti

Pokud si chcete heslo zapamatovat, je dobré si jeho zadávání několikrát procvičit. Nakonec, pokud ho napíšete správně dostatečný početkrát, vytvoříte si svalovou paměť, díky které si ho budete pamatovat mnohem snadněji.

Zapamatovat si alespoň tucet dlouhých a jedinečných hesel ke všem účtům je však docela náročné. Tato technika je tedy použitelná pouze u krátkých, čtyř- nebo šestimístných hesel, která používáte k odemykání zařízení nebo správce hesel.

Jak udržet hesla v bezpečí

Nyní, když jste si nastavili silné heslo pro každý ze svých online účtů, je dalším krokem jejich zabezpečení před hackery.

Zde je několik našich nejlepších tipů, jak toho dosáhnout:

Výběr dobrého správce hesel

Ať už jste si vytvořili vlastní silná hesla, nebo hledáte online službu, která to udělá za vás, rozhodně doporučujeme používat dobrého správce hesel. Bezpečný správce hesel generuje, ukládá a spravuje všechna vaše hesla v jednom bezpečném online účtu. To je opravdu užitečné, protože vám umožní používat libovolný počet jedinečných hesel, aniž byste si museli dělat starosti s jejich zapamatováním.

Použití generátoru hesel

Stačí, když si do správce hesel uložíte všechna hesla ke všem online účtům, které máte, a pak je ochráníte jedním “hlavním heslem”. To znamená, že si budete muset pamatovat pouze jedno silné heslo na rozdíl od každého jednotlivého hesla.

Jakmile si správce hesel nastavíte, kdykoli se budete chtít přihlásit k některému ze svých online účtů, jednoduše zadáte hlavní heslo do správce hesel a ten automaticky vyplní vaše přihlašovací údaje k tomuto účtu. Nemusíte si ani pamatovat, jakou e-mailovou adresu nebo uživatelské jméno jste použili. Bezpečný správce hesel toto vše vyplní za vás. Zde jsou některé z nejlepších správců hesel v roce 2023.

Správci hesel pro Chrome

Zvolte si místo hesla přístupovou frázi.

Použití dvoufaktorového ověřování

I když se někomu podaří ukrást vaše heslo, můžete mu zabránit v přístupu k účtu přidáním další úrovně zabezpečení pomocí dvoufaktorového ověřování (2FA). To znamená, že každý, kdo se bude chtít přihlásit k vašemu účtu, bude muset po správném hesle zadat ještě druhý údaj. Obvykle se jedná o jednorázový kód, který vám bude zaslán přímo.

Někdy vám bude zaslán prostřednictvím textové zprávy, i když to není nutně nejbezpečnější způsob, jak tento kód obdržet. Koneckonců, hacker by mohl ukrást vaše mobilní číslo prostřednictvím podvodu s výměnou SIM karty a získat přístup k vašemu ověřovacímu kódu.

Zjistili jsme, že je mnohem bezpečnější použít místo toho aplikaci dvoufaktorového ověřování, protože je mnohem složitější je zachytit. Mezi naše oblíbené patří:

 • Autentikátor Google
 • Microsoft Authenticator
 • Authy
Zvolte bezpečnější verzi slovníkové metody

Neukládejte hesla do telefonu, tabletu nebo počítače.

Může to znít jako samozřejmost, ale musíte se vyvarovat ukládání hesel do dokumentů, e-mailů, online poznámek nebo čehokoli jiného, co by mohlo být hacknuto.

Zkontrolujte, zda nedošlo k úniku vašeho e-mailu

Samozřejmě je velmi důležité mít přehled o případných narušeních dat, zejména v případě e-mailového účtu.

Nejlepší blokátory reklam

Jak ale zjistíte, že váš e-mail unikl? Máme pro vás online nástroj pro kontrolu úniku osobních údajů, který vám sdělí, zda se něco takového stalo s vaším e-mailovým účtem. Stačí, když zadáte svou e-mailovou adresu, a my vám řekneme, zda se s ní něco stalo.

Neprozrazujte své heslo

Hrajte si s frázemi a citáty

V neposlední řadě je velmi důležité, abyste svá hesla uchovávali v soukromí. I když osobě, které své heslo sdělujete, zcela důvěřujete, je riskantní posílat heslo prostřednictvím textové zprávy nebo e-mailu v případě, že jej někdo zachytí. I když ho pouze přečtete po telefonu nebo ho vyhláskujete osobě sedící vedle vás, může ho někdo odposlouchávat a dělat si poznámky.

Závěr: Jak tedy zajistit, aby byla všechna moje hesla odolná proti hackerům?

Hesla jsou jako zámek na dveřích vašeho bytu – je to jediná věc, kterou musí zločinci překonat, pokud nejste doma. Slabé heslo je jako slabý zámek. Výrazně zvyšuje počet lidí, kteří mají prostředky k přístupu k vašim účtům.

Přizpůsobení hesel pro konkrétní účty

Použití všech triků uvedených v tomto článku k vytvoření silných a zapamatovatelných hesel je dobrým začátkem pro zvýšení bezpečnosti. Případně si pořiďte správce silných hesel, jako je NordPass, a generujte si všechna hesla automaticky – tak si nebudete muset pamatovat žádné z nich.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli kurz, neodkládejte ho! K únikům dat a narušení bezpečnosti dochází každý den a příští únik může obsahovat vaše heslo.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky