Pokud je vaše strategie úspěšná, může být přístup k arbitrážnímu obchodování s kryptoměnami poměrně lukrativní. Vzhledem ke krátkým časovým rámcům spojeným s cenou kryptoměn by měl být bot, kterého si pro tento druh obchodování vyberete, velmi rychlý. Je to dáno tím, že trh je nepředvídatelný a ceny se neustále mění.
Během komoditní krize může investor přijít o peníze v den arbitrážní konvergence. V tomto případě je investor v horší pozici, než kdyby investoval pouze do bezrizikového aktiva.
Hlavní nevýhodou arbitrážních fondů je jejich nedostatečná spolehlivost. Jak již bylo řečeno, arbitrážní fondy nejsou výnosné zejména na stabilních trzích. Fond se může fakticky stát dluhopisovým fondem, i když dočasně, pokud není k dispozici dostatek úspěšných arbitrážních obchodů.
Pro daňové účely jsou arbitrážní fondy považovány za akciové fondy. Investoři, kteří drželi tyto programy méně než rok, podléhali 15% dani z kapitálových výnosů a investoři, kteří je prodali po jednom roce, platili pouze 10% daň z dlouhodobých kapitálových výnosů.
Arbitrážní obchodování s kryptoměnami je forma obchodní strategie, při níž investoři profitují z drobných cenových rozdílů na více trzích nebo burzách. Kryptoměnové arbitrážní obchodování spočívá v nákupu digitálního aktiva na jedné burze a jeho okamžitém prodeji (často) za vyšší cenu na jiné burze.
Arbitráž je druh obchodování, při kterém využíváte cenových rozdílů mezi dvěma trhy. To znamená vydělávat peníze využitím cenového rozdílu mezi dvěma místy. Další výhodou této techniky je, že ji lze provádět bez potřeby nákladné infrastruktury nebo zkušeností investora.
Co je arbitrážní obchodování a jak funguje?
Arbitráž je na tradičních finančních trzích běžnou praxí již desítky let. Přesto se zdá, že se potenciálním arbitrážním příležitostem na trhu kryptoměn věnuje stále větší pozornost.
Důvodem je pravděpodobně pověst kryptoměnového trhu, který je ve srovnání s jinými finančními trhy extrémně volatilní. To znamená, že ceny kryptoaktiv se, jak známo, v průběhu času značně mění. Arbitrážní obchodníci mají mnohem více možností, jak najít ziskové cenové rozdíly, protože kryptoaktiva mění majitele na stovkách burz 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
Chcete-li využít rozdílu v ceně digitálního aktiva na dvou nebo více burzách, stačí určit marži mezi dvěma nebo více burzami a provést řadu transakcí.
Vezměme si situaci, kdy se bitcoin na Coinbase obchoduje za 45 000 USD a na Krakenu za 45 200 USD. V tomto scénáři by kryptoměnoví arbitři mohli identifikovat rozdíl v ceně a nakoupit bitcoin na Coinbase a prodat ho na Krakenu, aby dosáhli zisku 200 USD. To je příklad kryptoarbitrážní transakce.
Proč se ceny na kryptoměnových burzách tak liší?
Centralizované burzy.
V první řadě je třeba si uvědomit, že cena aktiv na centralizovaných burzách se určuje podle posledního spárovaného příkazu Bid-Ask v burzovní knize. Jinými slovy, cena digitálního aktiva na burze v reálném čase se určuje podle poslední ceny, za kterou obchodník toto aktivum nakupuje nebo prodává.
Pokud je například posledním odpovídajícím příkazem na burze nákup bitcoinů za 60 000 USD, stane se tato cena konečnou cenou bitcoinů na platformě. Po ní bude následovat další shodný příkaz, který opět stanoví cenu bitcoinu. V důsledku toho je určování ceny na burze nepřetržitou snahou o stanovení tržní hodnoty digitálního aktiva v daném okamžiku.
Cena se také liší, protože poptávka investorů po tomto aktivu se na jednotlivých burzách mírně liší.
Decentralizované burzy
Decentralizované kryptoměnové burzy naproti tomu používají k oceňování kryptoměnových aktiv jiný přístup. Spoléhají se přímo na obchodníky s krypto-arbitrážemi, aby udržovali ceny v souladu s cenami zobrazovanými na jiných burzách, a to podle metody “automatického tvůrce trhu”.
Druhým typem decentralizované burzy je pool likvidity, který využívá k párování kupujících a prodávajících fondy likvidity. Místo systému knihy objednávek, v němž se setkávají kupující a prodávající, aby obchodovali s kryptoměnovými aktivy za určitou cenu a množství, používají decentralizované burzy pooly likvidity. Každý kryptografický obchodní pár vyžaduje svůj vlastní samostatný pool. Pokud chce někdo směnit ether ( ETH ).
Každý pool je financován jednotlivými přispěvateli, kteří poskytují svá vlastní kryptoaktiva, aby umožnili ostatním obchodovat výměnou za část transakčních poplatků poolu. Tato metoda má několik výhod, jednou z nich je, že obchodníci nemusí čekat na protistranu (protiobchodníka), který by aktiva koupil nebo prodal za určitou cenu. Obchodování lze také provádět kdykoli, ve dne i v noci.
Obě aktiva v poolu (A a B) jsou podporována matematickou rovnicí na nejoblíbenějších decentralizovaných burzách. Tento vzorec zajišťuje, že poměr aktiv v poolu je vyvážený.
Když se poměr aktiv v poolu změní, je to, jako by někdo prodal určitý počet ETH a koupil podobný počet tokenů LINK. Proces prodeje ETH za LINK a následného zpětného nákupu ETH za LINK se nazývá “rebalancování”.
Když ceny začaly růst, byli obchodníci vyzváni, aby odstranili méně hodnotné LINK a přidali ETH, aby se trh vyrovnal.
Pokud obchodník výrazně změní poměr v poolu (provede velký obchod), může to způsobit výrazné rozdíly mezi cenou aktiv v poolu a jejich tržní hodnotou (průměrnou cenou odrážející se na všech ostatních burzách).
Strategie kryptoarbitrace se dělí do několika kategorií.
Existuje několik metod, jak kryptoměnoví arbitři mohou vydělávat na nedokonalostech trhu. Mezi ně patří např:
- Nejoblíbenější formou arbitrážního obchodování je meziburzovní arbitráž, při níž se obchodník snaží vydělat peníze nákupem kryptoměny na jedné burze a jejím následným prodejem za vyšší cenu na jiné burze.
- Meziburzovní arbitráž: Jedná se o další typ meziburzovního arbitrážního obchodování. Klíčovým rozdílem je, že burzy se nacházejí v různých zemích. Pomocí prostorové arbitráže můžete například využít rozdílů v nabídce a poptávce po bitcoinech ve Spojených státech a Jižní Koreji.
- Trojúhelníková arbitráž je strategie, při níž se prostředky přesouvají mezi třemi nebo více digitálními aktivy na stejné burze s cílem vydělat na rozdílu v ceně jedné nebo dvou kryptoměn. Obchodník může například nastavit obchodní cyklus, který zahrnuje bitcoin a končí bitcoinem.
Prodávající by mohl prodat bitcoin za ether, pak ether za token Cardano ADA a nakonec bitcoin zpět vám. V tomto příkladu obchodník přesunul své prostředky mezi třemi obchodními páry kryptoměn – BTC/ETH -> Kupující může nakoupit bitcoiny, vyměnit je za ether, poté je vyměnit zaCardano ADA token a poté je vrátit za bitcoiny. Tímto způsobem vydělá na rozdílu cen těchto tří kryptoměn.
Statistická arbitráž je kryptografická obchodní strategie, která se snaží využít krátkodobé nerovnováhy na trhu. Spoléhá se na statistické modely a algoritmy strojového učení, které předpovídají budoucí ceny.
Pokud se ceny některého ze tří obchodních párů kryptoměn rozcházejí, bude mít obchodník více bitcoinů, než měl na začátku obchodu. Všechny obchody zde probíhají na jedné burze. Díky tomu nemusí obchodník posílat nebo přijímat peníze na mnoha burzách.
Decentralizovaná arbitráž: Decentralizované metody vypořádání, jako je 0x a Kyber Network, umožňují obchodování automatickým tvůrcům trhu (AMM). Tyto chytré kontrakty využívají ke sběru dat z externích zdrojů automatizované a decentralizované programy zvané oracles. arbitráže mohou profitovat, pokud se cena obchodních párů kryptoměn výrazně liší od jejich spotových cen na centralizovaných burzách.
přístup často využívají matematické modely a obchodní roboty k provádění vysokofrekvenčních arbitrážních obchodů s cílem maximalizovat zisky. Obchodní boti jsou automatizované obchodní systémy, které implementují komplexní strategie s cílem využít neefektivity trhu.
Nejoblíbenějším kryptografickým arbitrážním botem je pravděpodobně Haasbot, který podporuje různé burzy a strategie.
Dalším oblíbeným kryptografickým arbitrážním botem je Cryptohopper, který rovněž podporuje více burz a strategií.
Proč je kryptografická arbitráž považována za metodu s nízkým rizikem?
Na rozdíl od denních obchodníků nemusí obchodníci s kryptoměnami předvídat budoucí ceny bitcoinů ani provádět transakce, které mohou trvat hodiny nebo dny, než přinesou zisk.
Obchodníci se při rozhodování řídí očekáváním určitého zisku, místo aby analyzovali náladu na trhu nebo se spoléhali na jiné cenové prognózy. Pro obchodníky je také reálné vstoupit do arbitrážního obchodu a vystoupit z něj během několika sekund nebo minut, v závislosti na jejich zdrojích. V důsledku toho můžeme na základě předchozího vyvodit následující závěry:
- Nebezpečí obchodování s krypto-arbitráží je o něco nižší než u jiných obchodních metod, protože obvykle nevyžaduje předvídavou analýzu.
- Obchodníci, kteří se zabývají arbitráží, musí provádět transakce, které netrvají déle než několik minut. Z tohoto důvodu jsou vystaveni jen malému nebo žádnému obchodnímu riziku.
Riziko arbitrážního obchodování s kryptoměnami
Existuje několik prvků, které mohou poškodit ziskovost arbitra. Arbitrážní příležitosti s nízkou mírou rizika mají negativní vliv na jejich zisk; nižší riziko vede k menším ziskům. Proto musí kryptoměnoví arbitři uzavírat obrovské množství obchodů, aby dosáhli významných zisků. Arbitrážní obchodování navíc není úplně zadarmo.
Poplatky
Dvě burzy mohou mít různé náklady na výběr, vklad a obchodování. Tyto poplatky se mohou hromadit a eliminovat vaše zisky. Předpokládejme, že poplatek za výběr na burze Coinbase, náklady na vklad na burze Kraken a poplatek za obchodování na burze Kraken činí 2 %. Celkové náklady na provedení této transakce jsou 45 000 Kč + (2 % * 45 000 Kč) = 45 900 Kč. Museli byste dosáhnout zisku 900 dolarů, jen abyste dosáhli vyrovnaného zisku!
Podmínky
Většina burz má různé směnné kurzy kryptoměn. Tyto podmínky mohou být krátkodobě nevýhodné i pro arbitry. Arbitrážníkovi může trvat několik hodin nebo dní, než najde nejvýhodnější směnný kurz krypto-fiatu.
Jak začít arbitrážní obchodování
Pokud chcete začít s krypto arbitrážním obchodováním, měli byste nejprve udělat několik věcí:
- Seznamte se s různými typy výměn a jejich fungováním.
- Seznamte se s nejoblíbenějšími krypto arbitrážními strategiemi.
- Vyberte si kryptografického arbitrážního bota, který vyhovuje vašim potřebám.
- Vyberte burzy, na kterých chcete obchodovat, a vytvořte si účty.
- Připojte své kryptopeněženky k burzám.
- Začněte obchodovat!
Arbitrážní obchodování může být skvělým způsobem, jak vydělat na kryptoměnách, aniž byste podstupovali příliš velké riziko. Je však důležité si uvědomit, že krypto arbitráž není zcela bez rizika. Než začnete obchodovat, nezapomeňte se poučit o souvisejících rizicích.