Je bitcoin bezpečný? Technologie blockchain, za kterou stojí bitcoin, je ze své podstaty bezpečná díky decentralizované a veřejně dostupné technologii distribuované účetní knihy a také díky metodě šifrování, která se používá při každé transakci.
Bitcoin (BTCUSD), často označovaný jako digitální peníze, je typ kryptoměny, která se snaží nahradit fiat měnu kontrolovanou centrální bankou. Ta je naopak hodnotná, protože byla vyrobena a hojně využívána v ekonomice.
Od přijetí platebního systému založeného na kryptoměnách lze očekávat následující výhody
Bitcoin je typ virtuální měny. Jeho hodnota kolísá, ale jako původní kryptoměna je také nejoblíbenější a nejoceňovanější. Navzdory své volatilitě v průběhu času zůstává bitcoin (BTC) doposud nejoblíbenější a nejhodnotnější kryptoměnou.
Kryptoměna bitcoin používá nejmenší jednotku, známou jako satoshi. Byla pojmenována po Satoshi Nakamotovi, vynálezci (vynálezcích) protokolu a bitcoinu. Na jeden bitcoin připadá 100 milionů satoshi, tedy poměr 100 milionů satoshi na jeden bitcoin.
Kryptoměna je fantastická investice, pokud chcete mít okamžitý přístup k poptávce po digitální měně. Nejlepší kryptoměna k nákupu akcií firem souvisejících s kryptoměnami je bezpečnější, ale potenciálně méně výnosnou alternativou.
Je kryptoměna bezpečná?
Existuje několik důvodů, proč nejsou kryptoměny považovány za bezpečnou investici. Jiné ukazatele však naznačují, že kryptoměny v dohledné době nikam nezmizí.
Kryptoměny mají několik inherentních nebezpečí.
Kryptoměnové burzy jsou náchylnější k hackerským útokům a dalším trestným činům než burzy cenných papírů. Narušení bezpečnosti vedlo ke značným ztrátám investorů, kterým byla ukradena jejich digitální aktiva, což přimělo několik burz a pojišťoven třetích stran, aby začaly nabízet ochranu proti hackerským útokům.
Uložení kryptoměn je obtížnější než sledování akcií nebo dluhopisů. Jednodušší je nakupovat a prodávat kryptoměnová aktiva, jako je bitcoin ( Kryptoměna:BTC ) a ethereum ( Kryptoměna:ETH ), na burzách kryptoměn, jako je Coinbase ( NASDAQ:COIN ). Mnoho jednotlivců však není ochotno svá digitální aktiva na burzách uchovávat ze stejného důvodu, proč neuchovávají fyzickou hotovost ve svých peněženkách – ze strachu z krádeže.
Uložení kryptoměny na centralizované burze vám nezajišťuje úplné vlastnictví vašich aktiv. Burza může na základě požadavku vlády vaše aktiva deaktivovat nebo může burza zkrachovat a vy nebudete moci své prostředky získat zpět.
Mezi majiteli kryptoměn jsou oblíbená offline chladicí úložiště, jako jsou hardwarové peněženky. Offline úložiště má však i své nevýhody. Nejvážnějším nebezpečím je ztráta soukromého klíče; bez něj nebudete mít přístup ke svým kryptografickým prostředkům.
Neexistuje žádná jistota, že kryptoměnový projekt, do kterého investujete, bude úspěšný. O peníze investorů se ucházejí stovky blockchainových projektů a mnohé z nich jsou podvodné. Jen zlomek kryptoměnových projektů přežije zkoušku časem.
Regulační orgány mohou také postihnout celý sektor kryptoměn, zejména pokud vlády budou vnímat kryptoměny jako potenciální nebezpečí, nikoli jako nejmodernější technologii.
Složité technologické prvky kryptoměn také zvyšují rizika pro investory. Významné části této technologie jsou stále ve vývoji a dosud nebyly vyzkoušeny v reálném prostředí.
Přijetí kryptoměn je stále v počáteční fázi
Adopce je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících ceny kryptoměn. Čím více lidí bude kryptoaktivum používat a přijímat, tím cennější bude.
Kryptoměny jsou v současné době ve fázi počátečního rozvoje, což znamená, že mají velký potenciál budoucího růstu, ale zároveň s sebou nesou vysokou míru rizika.
Rozvíjejí se trhy s futures na kryptoměny a mnoho podniků získává přímý přístup do tohoto odvětví. Finanční giganti jako Block ( NYSE:SQ ) a PayPal ( NASDAQ:PYPL ) usnadňují nákup a obchodování s kryptoměnami na svých oblíbených platformách.
Další podniky, včetně společnosti Block, investovaly stovky milionů dolarů do bitcoinů a dalších digitálních aktiv. Společnost Tesla na začátku roku 2021 nakoupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Výrobce elektromobilů uvedl, že do února 2022 měl v kryptoměnách přes 2 miliardy dolarů.
V roce 2020 začala společnost Microstrategy (NASDAQ: MSTR), která se zabývá softwarem pro business intelligence, hromadit bitcoiny. Do konce roku 2021 měla v kryptoměnách 5,7 miliardy dolarů a uvedla, že další peníze získané z provozu použije na nákup dalších.
Rostoucí míra adopce svědčí o vyspělosti odvětví, stejně jako o nárůstu počtu individuálních investorů a podniků, kteří chtějí mít přímý přístup ke kryptoměnám.
Kryptoměny však mají před sebou ještě dlouhou cestu, než se stanou skutečně mainstreamovými. Pouze malé procento světové populace v současnosti vlastní nějaká digitální aktiva a ještě méně jich krypto pravidelně používá.
Je kryptoměna výhodnou dlouhodobou investicí?
Kryptoměny, jako je Bitcoin a Etherium, jsou často vyvíjeny s velkolepými cíli. I když je úspěch jakéhokoli projektu kryptoměny nejistý, včasní investoři do kryptoměnového projektu, který úspěšně splní své cíle, mohou být z dlouhodobého hlediska náležitě odměněni.
Aby se však projekt kryptoměny stal obecně přijímaným, musí být považován za dlouhodobě úspěšný.
Bitcoin je jako dlouhodobá krypto investice atraktivní alternativou.
Díky síťovému efektu z toho bitcoin těží – více lidí chce vlastnit bitcoin, protože většina jednotlivců už ho vlastní. Mnoho investorů nazývá bitcoin “digitálním zlatem” kvůli jeho vlastnostem podobným drahým kovům, ale lze jej použít i jako platební prostředek.
Bitcoinisté předpokládají, že cena kryptoměny bude dlouhodobě růst, protože její nabídka je stabilní, na rozdíl od fiat peněz, jako je americký dolar nebo japonský jen, jejichž množství je pevné. Množství bitcoinů je omezeno na méně než 21 milionů jednotek, zatímco většinu měn mohou centrální banky tisknout tolikrát, kolikrát si přejí. Mnoho kryptoinvestic nenakupuje bitcoin proto, aby ho používalo jako měnu, ale protože očekává, že jeho cena bude nadále růst.
Zastánci bitcoinu věří, že tato digitální měna má šanci stát se první skutečně globální měnou.
Dlouhodobá investice do společnosti Etherium
Ethereum je decentralizovaná platforma, která umožňuje uzavírání digitálních kontraktů, které mohou být prováděny automaticky. Nativní měna sítě Ethereum se nazývá ether a mohou ji získat investoři, kteří mají zájem investovat do portfolia Ethereum. Zatímco Bitcoin je často spojován s tím, že je virtuálním zlatem, Ethereum vytváří mezinárodní výpočetní architekturu, která podporuje mnoho dalších kryptoměn i rozsáhlé ekosystémy decentralizovaných aplikací.
Množství kryptoměn vytvořených na platformě Ethereum, stejně jako open source decentralizovaný design aplikací, poskytují Ethereu potenciál profitovat ze síťových efektů a vytvářet dlouhodobou hodnotu. Na platformě Ethereum je možné uzavírat “chytré kontrakty”, které se provádějí automaticky v závislosti na předem stanovených kritériích vložených do kódu kontraktu.
Ether je generován jako odměna za provádění chytrých kontraktů v síti Ethereum. Technologie chytrých smluv má potenciál narušit významná odvětví, jako jsou nemovitosti a bankovnictví, a také vytvořit zcela nové trhy.
S rostoucí popularitou platformy Ethereum po celém světě se token Ether stává užitečnějším a cennějším. Investoři, kteří jsou přesvědčeni o dlouhodobých vyhlídkách platformy Ethereum, mohou nákupem Etheru okamžitě profitovat.
Éter nemá zjevnou konkurenci. Několik “zabijáků etherea”, například Solana ( Kryptoměna:SOL ), Polygon ( Kryptoměna:MATIC ) a Avalanche ( Kryptoměna:AVAX ), je postaveno na zpracování chytrých kontraktů a využívá blockchainový systém, který zvládne více transakcí za sekundu. Další výhodou rychlosti je, že je pro spotřebitele cenově výhodnější. Nejoblíbenější platformou pro nasazení chytrých smluv je však Ethereum.
Vyplatí se investovat do kryptoměn?
Vzhledem k tomu, že kryptoměny, jako je bitcoin, v minulosti vykazovaly malou cenovou korelaci s americkým trhem kryptoměnových akcií, může nákup některých kryptoměn pomoci diverzifikovat vaše portfolio. Pokud se domníváte, že používání kryptoměn bude časem stoupat, je pro vás pravděpodobně výhodné investovat do kryptoměn přímo jako do součásti dobře diverzifikovaného portfolia.
Pro každou investici do kryptoměn si připravte investiční tezi, zejména pokud se jedná o první investici. Mějte plán, jak dlouho chcete každou investici držet. Pokud si uděláte domácí úkol a zjistíte si o investování do kryptoměn vše, co můžete, můžete mít riziko v rámci svého celkového portfolia pod kontrolou.
Vzestup akciového trhu podporuje růst kryptoměn.
Tradiční akcie mají stále lepší výkonnost než kryptoměny, ty však nadále přinášejí výrazně vyšší výnosy.
Za předchozích pět let například index S&P 500 vzrostl o 94 procent. Kromě toho za stejné období vzrostl index NASDAQ Composite o 144 %.
Vezměte si, že bitcoin za posledních pět let posílil o více než 3600 procent.
Bitcoin však není nejúspěšnější kryptoměnou v této oblasti; mnoho jiných tokenů dosáhlo větších zisků než on.
Za posledních deset let vzrostla hodnota bitcoinu přibližně 26krát, přičemž u ostatních kryptoměn byl nárůst stejný nebo menší. Cena Etherea za stejné období prudce vzrostla o 7000 %, zatímco BNB vzrostla o 10 000 %, jak již bylo zmíněno. Pokud máte nějaké ETH a přemýšlíte, jak je v roce 2022 utratit, podívejte se na našeho důkladného průvodce nejlepšími peněženkami pro Ethereum v roce 2022.
Pokud se podíváte na některé z nejlepších kryptoměn Metaverza na trhu, jsou výnosy ještě působivější. Například Decentraland a jeho token MANA od svého uvedení na trh vzrostly o více než 25 000 procent.
Do trhu s kryptoměnami se stále více zapojují velké podniky.
Bitcoiny nyní používají některé z největších a nejmocnějších podniků na světě, což potvrzuje, že tento sektor bude pokračovat i v dlouhodobém horizontu.
Koncem roku 2020 Tesla, druhá největší firma na světě s tržní kapitalizací přes 1 bilion dolarů, zapsala do své rozvahy bitcoinové transakce v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.
Pak tu máme firmy jako Overstock, PayPal, Microsoft a Starbucks, které vám umožňují utrácet bitcoiny za položky a služby, které jsou pro vás důležité.
Kryptoměny mohou přinášet kapitálové zisky a stabilní příjmy.
Dalším klíčovým faktorem, který zvyšuje zájem o kryptoměny, je skutečnost, že digitální aktiva umožňují vydělávat jak online, tak offline.
Zaprvé, jak již bylo řečeno, na svých kryptoměnách vyděláte, pokud jejich cena na volném trhu vzroste.
Své digitální tokeny si však můžete uložit na spořicí účty kryptoměn a získat tak navíc pasivní příjem. Pokud například kryptoměnu bitcoin investujete do Aqru, získáte roční výnos 7 %.
To je možné, i když nechcete prodávat své kryptoměny. To znamená, že dokud jsou vaše tokeny uloženy na kryptoměnovém účtu, budete i nadále profitovat, pokud hodnota tokenu vzroste.
Pokud váháte s nákupem kryptoměny, existuje několik alternativních metod, jak na vývoji kryptoměn vydělat. Můžete investovat do společností, jako jsou Coinbase, Block a PayPal, nebo do burz, jako je CME Group (NASDAQ:CME), která umožňuje obchodování s bitcoinovými futures. Investice do těchto podniků sice mohou být lukrativní, ale nemají stejný potenciál jako nákup kryptoměny.