Kybernetické pojištění chrání před ztrátami způsobenými narušením kybernetické bezpečnosti. Většina kryptoměnových burz poskytuje alespoň nějaké pojištění, které chrání digitální aktiva před krádeží a poškozením v důsledku narušení bezpečnosti. V tomto příspěvku si podrobně projdeme kryptopojišťovny, jak funguje a co kryje.
Podnikatelé v oblasti kryptoměn však našli různé metody, jak svá digitální aktiva zabezpečit.
Pojistný token je výměnou za zaplacení pojistného certifikát o pojištění, který pojištěný obdrží. Pojistné riziko pojistky je obvykle nedělitelné a nepřenosné, proto musí být kryto pouze jednou pojistkou.
Na rozdíl od jiných kryptoměnových brokerů není Coinbase chráněna společností Securities Investor Protection Corporation. Má sice pojištění, ale na uživatele, kteří přijdou o své prostředky v důsledku hackerského útoku nebo ztráty přihlašovacích údajů, se nevztahuje.
Hodnotu digitálních aktiv nelze odhadnout, protože za ně nelze koupit náhradu. Zatímco pojištění majetku není k dispozici, digitální majetek můžete zabezpečit dodatečným krytím.
Proč ve světě kryptoměn potřebuji kryptopojištění (ins)?
Sektor ins ještě nemusí být dostatečně velký, aby mohl generovat významné příjmy z odvětví kryptoměn, které je tvořeno převážně startupy a burzami.
Dokonce i přední severoamerická kryptoměnová burza Coinbase pojišťuje podle veřejných záznamů pouze 2 % svých aktiv u Lloyd's of London. Tyto mince jsou uchovávány v horkých úložištích (nebo jsou propojeny s internetem). Zbývajících 90 % je od internetu odpojeno a o jejich nejlepším stavu kryptopojištění je známo jen málo.
Vzhledem k volatilitě trhů s kryptoměnami je pojištění kryptoměn klíčové. Rychlé zhodnocování bitcoinu a dalších kryptoměn vedlo ke značným krádežím online peněženek a burz. V lednu 2018 byla z japonské burzy Coincheck odcizena kryptoměna v hodnotě 500 milionů dolarů. Souhrn těchto narušení představuje zranitelnou ekologii, kterou hlavní finanční systém buď ignoruje, nebo přehlíží.
Vezměme si případ společnosti BitGo, která se zabývá zabezpečením blockchainu. V roce 2015 firma uvedla, že je pojištěna u skupiny XL. Nedopatřením však smazala a poté obnovila příspěvek na blogu, v němž oznamovala, že společnost Bitfinex, další zákazník, byla hacknuta, což vedlo ke ztrátě více než 70 milionů dolarů ve virtuální měně.

Pojišťovny se stále obtížněji orientují ve složitostech bitcoinu a dalších kryptoměn. Pojišťovny obvykle vycházejí při stanovení pojistného z minulých zkušeností.
Údaje o kryptoměnách nejsou k dispozici. Vzhledem k tomu, že volatilita ocenění, která může způsobit trojciferné výkyvy cen, snižuje počet chráněných mincí, může to mít dopad na pojistné. Vzhledem k nedávným cenovým výkyvům kryptoměn zůstává toto odvětví vysoce volatilní. To smazalo část předchozího optimismu obklopujícího kryptoměny obecně a technologii blockchain konkrétně.
Meteorický nárůst cen bitcoinu v uplynulém roce mohl některé investory odradit. Další země zvažují, jak kryptoměny a blockchainy dále regulovat, což by mohlo ztížit působení společností v těchto jurisdikcích.

Pojišťovny se o bitcoin zajímají již dlouho. V roce 2015 vydala společnost Lloyd's zprávu, ve které rozpoznala rizikové faktory kryptoměn. “Zavedení celosvětově uznávaných bezpečnostních standardů pro studené (offline) a horké (online) ukládání bitcoinů by významně pomohlo řídit rizika a nabídnout pojištění,” uvedla společnost. Jako možné metody zmírnění rizika navrhla také zabezpečení na straně serveru, offline úložiště a technologii více podpisů.
Proč potřebuje ekosystém kryptoměn pojištění? https://www.investopedia.com/news/cryptocurrency-insurance-could-be-big-industry-future/
Jeden z nejdůležitějších zdrojů příjmů
Problémy na trhu s kryptoměnami mohou být naopak zdrojem příjmů pro pojišťovny. Většina pojistných řešení zaměřených na tento sektor je zbožím na míru podle požadavků klientů.

Podle zprávy agentury Bloomberg je pojištění proti krádeži populární mezi začínajícími firmami a podniky v odvětví kryptoměn. Na druhou stranu se toto pojištění nevztahuje na hackery.
Podle studie by se po začínajících firmách mohlo požadovat, aby zaplatily až 5 % svých limitů krytí. Pojistné za pojištění proti vloupání prý dosahuje až 10 milionů dolarů ročně. 11 Krytí je rozděleno mezi velké množství pojistitelů na částky od 5 do 15 milionů dolarů, což zajišťuje, že žádný z pojistitelů není zodpovědný za velký podíl trhu.
Pojišťovny přišly s inovativními metodami výpočtu pojistného, aby tuto šanci využily. Christopher Lin, šéf severoamerického kybernetického pojištění AIG, přirovnal kryptografický byznys k digitálnímu obrněnému autu. Uvedl, že se přiklonil k přístupu, kdy hledá zavedené podniky bez srovnatelného rizikového profilu.
Dva druhy nejlepších kryptografických pojistných programů pro firmy a společnosti.

Níže uvádíme několik druhů pojištění, které je třeba zvážit pro ochranu bitcoinových aktiv vaší společnosti, ať už jste malá nebo velká firma.
Pojištění úložiště kryptoměn
Kryptoměna musí být nějakým způsobem uložena, ať už jde o kryptoměnovou peněženku, kryptoměnovou burzu nebo jinou online platformu. Pojištění úschovy vám může pomoci zachránit situaci, pokud ztratíte přístup ke svým kryptoměnovým aktivům (například pokud ztratíte kontrolu nad svými kryptoměnovými klíči nebo pokud firma provozující vaši firmu zkrachuje).
Díky decentralizované povaze bitcoinu je velmi obtížné účet zvrátit nebo smazat. Podle Nadace Bitcoin je přibližně 20 % všech bitcoinů považováno za ztracené nebo uvězněné v peněženkách s neznámými hesly ( 1 ). Kumulativní ztráty investorů v bitcoinech dosahují od května 2021 přibližně 185 miliard dolarů. Tyto bitcoiny se již nikdy nepodaří získat zpět.

Pojištění úschovy kryptoměn může být poměrně nákladné, ale může vaši společnost ochránit před tím, aby nadobro ztratila přístup ke svým bitcoinům a dalším digitálním měnám.
Kryptografické pojištění
Pokud někdo spáchá trestný čin, jako je krádež, loupež, vandalismus, podvod nebo kybernetický podvod, může pojištění proti trestné činnosti (známé také jako pojištění věrnosti) pokrýt nároky podniku na náhradu škody za ztrátu peněz, cenných papírů, zásob a dalších aktiv, jako jsou digitální aktiva. Jedním z příkladů je trh s kryptoměnami.
Krádeže a podvody jsou na trhu s kryptoměnami běžné a podniky si často neuvědomují, jak důležité je mít zásady pro řešení kriminality.

Zakoupením vhodného pojištění můžete svou firmu a její digitální majetek ochránit před trestnými činy a krádežemi. S výběrem vhodného krytí vám může pomoci odborný makléř komerčního pojištění, který zároveň zajistí bezpečnost kryptoměn vaší společnosti.
Bitcoin je komodita, měli byste si tedy sjednat komerční pojištění?
Na digitální obchodní aktiva a kryptoměnová portfolia se vztahuje řada standardních pojistných odvětví, jako je pojištění ředitelů a vedoucích pracovníků (D&O) a pojištění chyb a opomenutí (E&O), známé také jako pojištění profesní odpovědnosti.
Získání těchto krytí je pro organizace stále obtížnější, ale stále mají zásadní význam, a proto je stále důležitější najít pojišťovacího makléře se značnými odbornými znalostmi.
DeFi pro kryptoměny: Decentralizované finanční pojištění (DeFi)

Pojištění chytrých smluv je forma decentralizované ochrany síťové infrastruktury (DNP), která chrání chytré smlouvy. Chytré smlouvy jsou algoritmy uložené v blockchainu, které se aktivují při splnění určitých podmínek, čímž se podobají běžným softwarovým programům. Chytré smlouvy automatizují provádění dohod, což umožňuje rychlé, bezpečné a transparentní dokončení transakcí bez nutnosti zprostředkovatelů nebo ztráty času.
Zásady ochrany kryptoměny od poskytovatele zaručí, že software měny nemůže být hacknut a že obchody a další činnosti probíhají v souladu s podmínkami inteligentní smlouvy.
Ačkoli se tato politika může zdát méně podstatná, musíte chránit digitální finanční aktiva své společnosti před hackery.
Poskytují burzy zabezpečení kryptoměn?

Může se na vás vztahovat i kryptografická burza, kterou používáte. Podle O'Connella má jedna z nejoblíbenějších kryptoměnových burz ve Spojených státech, Coinbase, pojistku proti zločinu ve výši 255 milionů dolarů.
Pokud by byla hacknuta celá platforma Coinbase, vstoupilo by toto pojištění v platnost. Pokud však hacker pronikne do vašeho osobního účtu a odnese si vaši kryptoměnu, pojištění Coinbase se na ni vztahovat nebude. A v případě hacknutí celé platformy nebudete moci získat zpět všechna svá aktiva. Na webových stránkách Coinbase je uvedeno, že pokud “celá ztráta… přesáhne pojistné plnění… vaše hotovost může stále chybět”.

Většina kryptografických směnáren, včetně Gemini a Bitstamp, je pojištěna proti podvodům. Hlavní úschovná peněženka společnosti Gemini chrání BlockFi před krádeží.
S denním objemem 2 miliardy dolarů je největší bitcoinovou burzou podle tržní kapitalizace. Největší burzou digitálních měn z hlediska objemu obchodů je CoinBase, která přinesla na trh určitou stabilitu, když se integrovala s licencovanými brokerskými srovnávači. V porovnání se svými konkurenty, jako jsou Gemini a Binance, jsou však služby BitStamp poněkud méně atraktivní.

Je možné pojistit své bitcoiny?
Ano, můžete, ale v první řadě je důležité si uvědomit, že tradiční pojistné smlouvy (například pojištění majitelů domů) se nemusí vztahovat na krádež kryptoměny. Zatímco pojistné smlouvy na pojištění majetku, kybernetické bezpečnosti a kriminality mohou pokrývat ztráty kryptografických pojistek, aby se vyloučila relativně nová nebo nestálá aktiva (více o tom níže). Své vlastní řešení ochrany se snaží vyvinout i noví účastníci trhu.

Pojišťovny spolupracují s kryptoměnovými burzami na vývoji politik, které jsou výhodné pro obě strany. Bitbuy, kanadská bitcoinová burza, nedávno spolupracovala s pojišťovnou Knox na vytvoření komplexního pojištění bitcoinů. Krytí zahrnuje riziko krádeže a ztráty mincí, jakož i zradu hackerů nebo zaměstnanců.
Jedním z příkladů kryptoměnové platformy, která pojišťuje aktiva svých zákazníků, je Bitbuy. Není pochyb o tom, že stejnou úroveň ochrany digitální hotovosti poskytují i jiné platformy. Pojišťovny mohou k ochraně mincí využívat řešení studeného a horkého úložiště, čímž snižují rizika všech.

Individuální krypto pojištění nabízí také komerční pojišťovna Kase se sídlem v Torontu. V případě trestní odpovědnosti, kybernetické odpovědnosti nebo nedbalosti může jejich pojištění ochránit vaše digitální aktiva. Kryje ztráty způsobené kybernetickou krádeží, vnitřním spolčením, chybami nebo omyly, kterých jste se dopustili vy nebo vaši zaměstnanci, a také přírodními katastrofami.
I když k ukládání mincí nepoužíváte zabezpečenou platformu, někteří pojistitelé a makléři vyvinuli řešení pro tuto jedinečnou potřebu krytí.
Vztahuje se pojištění majitelů domů na bitcoin a další kryptoměny?

Tradiční pojištění majitelů domů se na kryptoměny nevztahuje. Pokud chcete kryptoměny zabezpečit, budete téměř jistě potřebovat pojištěnou měnovou platformu nebo samostatné pojištění kryptoměn, jak je popsáno výše. Předpokládejme, že těžíte bitcoiny a uchováváte je na pevném disku, když se vám někdo vloupe do domu. Pokud zloděj ukradne pevný disk s vašimi bitcoiny, vaše pojištění domácnosti vám ztrátu nevyplatí.
Pokud však máte komplexní pojistnou smlouvu pro majitele domů, která zahrnuje pojištění mimo prostory, může pojišťovna pokrýt ztrátu nebo krádež kryptoměny, když se nachází mimo váš domov. Řekněme například, že se účastníte bitcoinové konference a z hotelového pokoje, kde jste ubytováni, vám ukradnou notebook. Pokud je ztráta kryta pojištěním majitelů domů, můžete podat žádost o odškodnění.

Pokud jde o kryptoměny, neexistuje žádná univerzální odpověď, pokud jde o pojištění. Záleží na tom, jak digitální aktiva ukládáte a jaký typ krytí potřebujete. S trochou průzkumu byste však měli být schopni najít řešení, které bude vyhovovat vašim potřebám.