Jak nainstalovat síť VPN do směrovače

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Měl bych si na svůj router nainstalovat VPN?

Je to kompromis. Instalace sítě VPN na směrovač přesměruje veškerý provoz vaší sítě přes síť VPN. To v některých případech zlepšuje vaše soukromí, protože poskytovatel internetu už nemůže vidět váš provoz. Tímto způsobem však může být také obtížnější provádět drobné úpravy.

Existují směrovače s integrovanou sítí VPN?

Ano. V posledních letech začali výrobci routerů zahrnovat více funkcí pro náročné uživatele, včetně klientů VPN. Při nákupu směrovačů však buďte opatrní: některé nabízejí funkce serveru VPN, ale nemohou fungovat jako klienti.

Podporují všechny směrovače sítě VPN?

Ne. Řada routerů sice podporuje sítě VPN hned po vybalení z krabice (a další fungují s firmwarem třetích stran, který je podporuje), ale mnoho routerů není schopno sítě VPN používat. Podívejte se na webové stránky výrobce směrovače nebo rychle vyhledejte na Googlu ” vpn”.

Je snadné nastavit síť VPN na směrovači?

Záleží na tom, který směrovač máte. Pokud má váš směrovač vestavěnou podporu pro funkci klienta VPN, bude použití této funkce stejně snadné jako změna jakéhokoli jiného nastavení. Na druhou stranu se může stát, že váš směrovač ji bez firmwaru třetí strany podporovat nebude. V takovém případě budete muset nejprve nainstalovat firmware, což může být v závislosti na modelu problém.

Používání virtuální privátní sítě, zkráceně VPN, může být dobrým způsobem ochrany soukromí. Většina uživatelů VPN si nainstaluje aplikaci nebo nastaví profil v počítači a chytrém telefonu. Toto řešení sice zabezpečuje internetový provoz na nejdůležitějších zařízeních, ale nemusí se vztahovat na chytrý televizor, připojenou tiskárnu nebo herní konzoli. Z tohoto důvodu má smysl nainstalovat VPN na router.

V tomto článku se dozvíte, jak nastavit router s funkcí VPN, která zajistí ochranu celého domu.

Nejlepší routery VPN pro domácnosti

Bezpečné připojení s NordVPN

Pokud plánujete zabezpečit svou domácí síť pomocí VPN, NordVPN je jednou z nejspolehlivějších možností. Podporuje různé platformy včetně routerů. Službu NordVPN můžete na svém směrovači nastavit ručně a snadno tak zabezpečit celou domácí síť.

 • Funkce SmartPlay
 • Partnerství s FlashRouters
 • Rychlé připojení k síti

Co je to směrovač VPN?

Jak zkontrolovat, zda vaše síť VPN funguje na směrovači

Mnoho novějších nebo sofistikovanějších domácích bezdrátových směrovačů je schopno fungovat jako klient VPN. Jinými slovy, směrovač se sám připojí k poskytovateli VPN a přesměruje veškerý provoz v síti přes toto připojení.

Ačkoli mnoho typů směrovačů nemá možnost stát se klienty VPN, použití směrovače pro VPN nevyžaduje jiný druh hardwaru než běžný směrovač. Pokud má váš směrovač tuto funkci zabudovanou – nebo podporuje firmware třetí strany, který ji obsahuje – může fungovat pro použití v síti VPN.

Instalace sítě VPN do směrovače

Před nastavením sítě VPN na směrovači je třeba ověřit několik věcí:

Jak funguje VPN ve vašem směrovači?
 • Směrovač musí podporovat funkci klienta VPN. Podívejte se na webové stránky výrobce, vyhledejte na Googlu nebo se podívejte do konfiguračního rozhraní a zjistěte, zda bude fungovat.
  • Pokud tomu tak není, budete muset nainstalovat firmware třetí strany. OpenWrt je oblíbená volba se spoustou užitečných funkcí, včetně podpory VPN. Jeho instalace může být náročný proces, proto si na něj vyhraďte nějaký čas.
  • Pokud váš směrovač nefunguje s VPN nativně a nepodporuje jiný firmware, budete si muset koupit jiný.
 • Směrovač a poskytovatel VPN musí podporovat správné protokoly. Pokud váš směrovač umí pouze OpenVPN, ale poskytovatel VPN tuto možnost nenabízí, budete mít smůlu.
Služby VPN, které doporučujeme pro směrovače
 • Datový limit sítě VPN musí být dostatečně vysoký, aby umožnil připojení všech vašich zařízení. Celá domácí síť může měsíčně spotřebovat tisíce gigabajtů dat. Zvláště náročné na šířku pásma jsou služby streamování videa.

Jak nainstalovat síť VPN do směrovače

Postup nastavení připojení VPN na směrovači se liší podle jeho značky a konfiguračního softwaru. Konkrétní pokyny naleznete v návodu k obsluze nebo na webových stránkách výrobce. Pravděpodobně však bude vypadat nějak takto:

 1. Otevřete konfigurační rozhraní směrovače ve webovém prohlížeči. Obvykle jej najdete na první IP adrese v internetové síti. Pro začátek zkuste adresy 10.0.0.1 a 192.168.0.1; to jsou běžné možnosti.
Výhody a nevýhody nastavení sítě VPN na směrovači
 1. V nastavení vyhledejte možnost VPN. Tuto možnost lze považovat za pokročilou.
 • Pokud váš router vyžaduje firmware třetí strany, musíte jej nyní nainstalovat. V opačném případě, pokud na vašem routeru funguje OpenWrt, postupujte podle jejich průvodce první instalací.
 • Pokud ji nemůžete najít, ale jste si jisti, že výchozí firmware vašeho routeru tuto možnost nabízí, bude možná nutné aktualizovat software routeru.
 1. Vyberte možnost pro klienta VPN, nikoli pro server VPN. Váš směrovač se bude připojovat k samostatné službě VPN, nikoli k vlastní službě.
Instalace sítě VPN do směrovače
 1. Zadejte správné nastavení. Tyto možnosti obvykle najdete u svého poskytovatele VPN. Pokud váš poskytovatel nabízí konfigurační soubor OpenVPN, nahrajte jej místo ručního zadávání údajů.
 2. Dokončete všechny nezbytné kroky po nastavení. Například může být nutné provést změnu konfigurace brány firewall routeru.

Po dokončení nastavení se ujistěte, že se běžné webové stránky načítají na zařízení připojeném ke směrovači, jako je počítač nebo chytrý telefon. Poté přejděte k další části, kde se ujistíme, že vaše VPN funguje.

Výhody a nevýhody nastavení sítě VPN na směrovači

V porovnání s konfigurací sítě VPN pouze na některých zařízeních může být nastavení sítě VPN na směrovači výhodné:

Co je to směrovač VPN?
 1. Chráněna je celá vaše domácí síť včetně internetu věcí (IoT) a chytrých domácích zařízení. K síti VPN se může připojit jakékoli zařízení, které se může připojit k vaší síti.
  1. Jedním z důsledků je, že můžete přistupovat k regionálně blokovanému obsahu na streamovacím zařízení, které jinak nepodporuje VPN.
 2. Pro získání přístupu k síti VPN nemusíte nastavovat jednotlivá zařízení. Stačí se připojit k síti a můžete začít.
 3. Výdrž baterie vašich zařízení může být vyšší, protože nemusí udržovat neustále zapnuté připojení VPN na pozadí.

Používání VPN pomocí směrovače má však i některé nevýhody:

Zpomaluje VPN internet?
 • Jemné úpravy jsou obtížné. Místo toho, abyste v případě nefunkčnosti webu vypnuli VPN na svém notebooku, musíte ji vypnout v celé síti.
 • Přidělená data VPN můžete vyčerpat rychleji, protože VPN používá více zařízení. V závislosti na tom, jak funguje váš tarif VPN, vás to může donutit přejít na dražší variantu.
 • Váš směrovač ji nemusí podporovat. Pokud nemáte router, který tuto možnost obsahuje nebo podporuje firmware třetích stran, budete si muset koupit nový.
 • Hry pro více hráčů a další činnosti citlivé na latenci jsou pomalejší. S celoplošnou sítí VPN budete mít problém umožnit své herní konzoli nebo počítači přímý přístup k internetu. Moderní sítě VPN mají sice mnohem lepší latenci než v minulosti, ale přesto se doba pingu ve hrách určitě zvýší.

Ve své konkrétní situaci budete muset zvážit pozitiva a negativa používání sítě VPN na svém routeru. Pokud máte hodně zařízení a váš směrovač funguje hned po vybalení, může být VPN na směrovači skvělou volbou. Zároveň platí, že pokud máte datový limit a nepodporovaný směrovač, měli byste se držet sítě VPN pro jednotlivá zařízení.

Jak nastavím síť VPN?

VPN, které doporučujeme pro směrovače

Použití sítě VPN na směrovači neznamená, že si vyberete jakoukoli. Přestože funkce aplikace zde nebudou rozhodujícím faktorem, některé VPN vám nastavení výrazně usnadní. Většina prémiových VPN má k dispozici rozsáhlé návody. I když se něco nepodaří, měli by vám pomocnou ruku podat agenti zákaznické podpory. Zde je několik nejlepších VPN pro domácí routery.

NordVPN

NordVPN
Sídlí v:Panama
Současná připojení:6
Servery/země:5500 serverů v 60 zemích
Odblokování služby Netflix:Ano

Navštivte NordVPN

Společnost NordVPN je předním poskytovatelem služeb VPN. Podporuje většinu platforem včetně routerů. Službu NordVPN budete moci na svém routeru nastavit ručně. Pokud používáte modely Asus, Synology nebo QNAP, je pravděpodobné, že s nimi nebudete mít žádné problémy, protože mají poměrně rozsáhlé návody, jak je nastavit.

NordVPN je přední poskytovatel služeb VPN

I když používáte nějaký jiný model, mají návody, jak flashnout jeho firmware. To vám umožní přidat konfigurace VPN, i když nejsou nativně podporovány. Ruku na srdce, je to jedna z nejlepších VPN pro routery.

Další funkce NordVPN najdete v naší recenzi NordVPN.

Surfshark

Surfshark
Sídlí v:Nizozemsko
Současná připojení:Neomezené
Servery/země:3200 serverů ve 100 zemích
Odblokování služby Netflix:Ano

Navštivte Surfshark

Surfshark je levný a vysoce efektivní poskytovatel služeb VPN. Je výjimečná svou rychlostí, což z ní činí ideální VPN pro domácí router. Pokud máte router Asus, DD-WRT nebo Tomato, mají jasné pokyny pro jeho nastavení ve vašem zařízení.

Surfshark je levný a vysoce efektivní poskytovatel služeb VPN.

Tím ochráníte každé zařízení připojené k domácí síti. Navíc bude možné obejít geografické omezení i u typů zařízení, u kterých to dříve nebylo možné. Jedná se o ideální VPN pro domácí router.

Další informace najdete v naší recenzi Surfshark VPN.

ExpressVPN

ExpressVPN
Sídlí v:Britské Panenské ostrovy
Současná připojení:5
Servery/země:3000 serverů v 94 zemích
Odblokování služby Netflix:Ano

ExpressVPN je jednou z nejlepších routerových VPN, které jsou v současné době na trhu k dispozici. Další pochvalu si zaslouží za svou aplikaci pro router. Zatímco většina ostatních služeb se spoléhá na firmware routerů třetích stran, ExpressVPN přišla s vlastním. Po její instalaci se prostředí podobá spíše jejich desktopovým aplikacím než ruční konfiguraci routeru.

ExpressVPN je jednou z nejlepších služeb VPN pro routery

Můžete si přizpůsobit nastavení protokolu a vyměnit umístění. Zároveň jsou k dispozici všechny ostatní funkce routeru: můžete upravit nastavení routeru a další nastavení připojení.

Pokud chcete získat více informací, určitě si přečtěte našeho průvodce nejlepšími VPN pro routery.

Jak funguje síť VPN ve vašem směrovači?

Každý druh dnes prodávaného domácího bezdrátového směrovače kombinuje několik funkcí, které se dříve prodávaly samostatně:

Je router VPN lepší než VPN?
 • Bezdrátový přístupový bod neboli AP vytváří síť Wi-Fi ze sítě Ethernet.
 • Směrovač předává pakety IP (Internet Protocol) do správných destinací.
 • Software brány firewall zabraňuje neoprávněným příchozím připojením v přístupu k interním zařízením.
 • Kombinace směrovače a modemu od poskytovatelů internetových služeb obsahují také kabelový modem, který komunikuje přes televizní kabely pomocí protokolu DOCSIS.
 • Konfigurační rozhraní nebo ovládací panel, obvykle webový, umožňuje měnit nastavení všech ostatních součástí.

Když nakonfigurujete funkci klienta VPN bezdrátového směrovače, naváže spojení s poskytovatelem VPN. Směrovač nadále provozuje svou bezdrátovou síť, vypíná provoz bránou firewall a připojuje se k síti poskytovatele internetových služeb. Zajistí však, aby veškerý váš provoz procházel tunelem VPN, a nikoli přímo do internetu.

Funguje VPN na každém směrovači?

Jak zkontrolovat, zda vaše síť VPN funguje na vašem směrovači

Chcete-li se ujistit, že váš provoz skutečně odchází z vaší sítě VPN, a nikoli přímo do internetu, vyzkoušejte některý z následujících testů:

 • Vyhledejte na Googlu “what's my IP” a ověřte, že zobrazený výstup není vaše domácí IP adresa.
 • Změňte umístění VPN a zkontrolujte, zda je nyní dostupný obsah blokovaný v daném regionu.
 • Spusťte v počítači příkaz traceroute a zjistěte, kolik “skoků” vaše připojení urazí, než dorazí do svého cíle. Tímto způsobem můžete zjistit, jací prostředníci jsou mezi vámi a vaším cílem, včetně vaší sítě VPN.
Mohu do svého routeru WIFI nainstalovat síť VPN?

Nejlepší routery VPN pro domácnosti

Můžete si sice zakoupit směrovače s funkcí VPN, ale možná bude lepší pořídit si takový, který má dobrou podporu firmwaru třetích stran. Nastavení tohoto firmwaru může vyžadovat trochu technické zdatnosti, ale umožní vám mít plnou kontrolu nad funkcemi routeru.

Použití možnosti firmwaru třetí strany přináší mnoho výhod:

 • Váš router získá obrovskou sadu funkcí, které by výrobce běžně nezahrnul.
 • Další funkce můžete instalovat prostřednictvím balíčků.
 • Svůj router budete moci aktualizovat a opravovat bezpečnostní problémy ještě dlouho poté, co jej výrobce přestane podporovat.
 • Pokud nejste ochotni provést flashování sami, existuje dokonce i průmysl, který nabízí předflashované routery.
Jak nainstaluji síť VPN do svého směrovače?

Seriózní bezdrátové napájení: Linksys WRT3200ACM

Tento rychlý a funkcemi nabitý router obsahuje zaručenou podporu systémů OpenWrt a DD-WRT. Získáte tak skvělý bezdrátový výkon a funkčnost na dlouhá léta dopředu. Jeho cena však může být pro mnoho domácností poněkud vysoká.

Maximální jednoduchost nastavení: FlashRouters Netgear R6700

Na rozdíl od předchozího routeru, který lze zakoupit u společnosti Amazon, tento model pochází od společnosti FlashRouters. Ta nakupuje stávající produkty a provádí za vás potenciálně složitý a časově náročný proces flashování. Díky tomu získáte router, který je vybaven všemi požadovanými funkcemi bez časové investice.

Jak nainstalovat síť VPN do směrovače

Pokud chcete, můžete se podívat na náš seznam nejlepších VPN pro router Netgear.

Podtrženo, sečteno

Pokud již VPN používáte, víte, jak užitečná může být. Ochrana soukromí, obcházení omezení poskytovatele internetových služeb a přístup k obsahu blokovanému v daném regionu – to všechno jsou dobré způsoby využití VPN.

I když je skvělé používat VPN v telefonu nebo počítači, můžete její výhody přenést i do jiných zařízení a použít ji na routeru. Tímto způsobem získá výhody celá vaše síť.

Některé směrovače obsahují podporu sítí VPN již v základní výbavě, ale většina z nich vyžaduje flashnutí speciálního firmwaru. Možná bude lepší zakoupit specializovaný směrovač, který je pro tento firmware určen.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky