Jak odstranit virus z telefonu

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky

Mohou chytré telefony získat malware?

Ano. Stejně jako počítače mohou být i chytré telefony infikovány malwarem. Do systému se může dostat prostřednictvím infikovaných aplikací, e-mailových příloh a podezřelých odkazů.

Který antivirový program je nejlepší pro chytré telefony?

Existuje mnoho dobrých antivirových aplikací pro mobilní telefony. Pokud chcete nejlepší možnou ochranu proti malwaru, můžete si stáhnout TotalAV.

Jaký druh malwaru může telefon získat?

Chytré telefony jsou obvykle infikovány adwarem, spywarem, trojskými koni, ransomwarem a červy.

Může obnovení továrního nastavení odstranit malware?

Ano. Obnovením továrního nastavení telefonu se zbavíte téměř všech druhů škodlivého softwaru. Existuje však několik pokročilých druhů infekcí, jako je trojský kůň xHelper, které mohou obnovení továrního nastavení přežít.

Viry na chytrých telefonech mohou být noční můrou, ať už kradou vaše data, využívají telefon k těžbě kryptoměn nebo odčerpávají peníze z vašeho bankovního účtu. Slovo “virus” technicky označuje specifický druh malwaru, který se šíří prostřednictvím infikovaných souborů. Většina lidí však používá slovo “virus” pro označení malwaru obecně, takže zde budeme tyto termíny používat zaměnitelně.

Naštěstí můžete virus z telefonu snadno odstranit pomocí antivirového softwaru, například TotalAV. Existují však i další způsoby, jak se kybernetických hrozeb zbavit, včetně odinstalování škodlivých aplikací nebo obnovení továrního nastavení.

Jak odstranit virus z telefonu

V tomto článku získáte ucelený přehled o tom, jak se malware dostává do telefonu, co způsobuje, jak odstranit virus z Androidu nebo iPhonu a jak se mu v budoucnu vyhnout.

Na úvod se podívejme, jak zjistit, zda byl váš telefon napaden virem.

Odstranění viru z telefonu pomocí TotalAV

Pokud se potýkáte s viry v telefonu, TotalAV je nejlepší způsob, jak tento problém vyřešit. Díky jeho ochraně v reálném čase je váš mobilní telefon neustále zabezpečen před malwarem, adwarem a dalšími hrozbami.

Nejlepší antivirus pro odstranění viru z telefonu

Jak zjistím, zda mám v telefonu virus?

Sestavili jsme stručný seznam nejlepších antivirových programů, které vám pomohou rychle odstranit i ty nejnovější viry a škodlivé soubory nebo aplikace. Všechny jsou schváleny nezávislými laboratořemi, mají bohaté funkce a nabízejí skvělé mobilní aplikace.

 1. TotalAV – nejlepší antivirový program s vynikající mírou odstranění virů
 2. Bitdefender – antivirus schválený nezávislou laboratoří pro odstranění virů
 3. Norton – mobilní antivirus pro odstranění malwaru zero-day

Jak nainstalovat síť VPN do směrovače

Jak se zbavit viru v telefonu

Proces odstranění viru je v telefonech se systémem Android a iOS podobný, ale není zcela stejný. Abychom vám pomohli, připravili jsme podrobné vysvětlení, jak se zbavit kybernetických hrozeb bez ohledu na to, jaký telefon máte. Pomocí odkazů na skok níže můžete přejít ke správnému návodu:

 • Odstranění viru ze systému Android
 • Odstranění viru z iPhonu
Jak ručně odstraním virus?

Jak odstranit virus z telefonu se systémem Android

Mobilní malware můžete ze systému Android odstranit několika způsoby. Kroky k odstranění většinou závisí na tom, jaký typ viru infikoval váš smartphone.

Některé škodlivé programy se maskují jako běžné aplikace, například svítilna, a můžete se jich zbavit jednoduchým odinstalováním aplikace. Je velmi důležité okamžitě podniknout kroky, protože tyto škodlivé programy mohou ohrozit jak zabezpečení vašeho zařízení, tak převzít vaše účty Google a další účty.

Protože není vždy snadné zjistit, jaký typ malwaru infikoval váš telefon a kde se skrývají jeho hlavní součásti, důrazně vám doporučuji pořídit si jeden z nejlepších antivirů pro Android, který prověří vaše zařízení na přítomnost bezpečnostních hrozeb a identifikovaný malware odstraní.

Jak úplně odstraním virus z iPhonu?

Není vždy snadné zjistit, jaký typ malwaru infikoval váš telefon a kde se skrývají jeho hlavní součásti, proto vám doporučujeme vyzkoušet nástroj TotalAV, který skenuje zařízení na bezpečnostní hrozby a odstraňuje identifikovaný malware.

Získat TotalAV

Pokud jste však provedli antivirovou kontrolu a přesto jste zaznamenali příznaky podobné malwaru, postupujte podle tohoto návodu, jak odstranit viry z telefonu ručně:

Krok 1: Odstranění nerozpoznaných aplikací

Pokud jste v poslední době narazili na aplikaci, kterou jste si nenainstalovali, je velká pravděpodobnost, že se jedná o malware. Budete muset telefon vyčistit, abyste zajistili, že v něm nezůstanou žádné neznámé a potenciálně škodlivé aplikace.

Nerozpoznanou aplikaci můžete odstranit podle následujících jednoduchých kroků: Přejděte do Nastavení > Aplikace a oznámení > Zobrazit všechny aplikace > najděte podezřelou aplikaci a odinstalujte ji.

Jak odstraním virus z?

Krok 2: Vyzkoušejte jinou síť nebo způsob připojení

Pokud jste připojeni k nezabezpečené síti, například k veřejné síti Wi-Fi, mohou se někdy objevit příznaky, které připomínají činnost související s malwarem.

Pro vyřešení tohoto problému se můžete zkusit připojit k jiné síti v Nastavení > Síť a Internet > Wi-Fi nebo přepnout na Mobilní data.

Krok 3: Změna hesla k účtu Google

Existuje velká pravděpodobnost, že hackeři použili malware, aby se zmocnili vašeho účtu Google a dále ohrozili vaše zabezpečení.

Jak vyčistit telefon se systémem Android od

Heslo k účtu musíte změnit v Nastavení > Google > Správa účtu Google.

Poté otevřete kartu Zabezpečení > Heslo > Změnit heslo.

Ujistěte se, že používáte zcela jedinečné heslo. K tomu můžete použít generátor hesel, který poskytuje silná hesla se symboly, velkými písmeny a číslicemi.

Krok 4: Přidání dvoufaktorového ověřování (2FA)

Ochranu systému Android můžete zvýšit také pomocí funkce 2FA, která hackerům téměř znemožňuje získat přístup k vašemu účtu Google.

Můžete ji povolit otevřením aplikace Nastavení > Google > Správa účtu Google. Klikněte na kartu Zabezpečení a v části Přihlášení ke službě Google vyberte možnost Ověření ve 2 krocích.

Jak odstranit virus z telefonu

Krok navíc: Vymazání telefonu se systémem Android

Pokud žádný z výše uvedených způsobů vyčištění telefonu od škodlivého softwaru nepomohl, je možné, že budete muset vymazat systém Android a obnovit jej do původního stavu. V případě, že škodlivé programy provedly určité změny v nastavení zařízení, budou zrušeny.

Zde je návod, jak vymazat telefon se systémem Android:

 1. Vytvořte si zálohu dat na důvěryhodném počítači. Nespoléhejte se na zálohovací funkce společnosti Google pro případ, že by byly také ohroženy. Připojte zařízení k počítači pomocí kabelu USB. Ve vyskakovacím okně vyberte možnost Přenos souborů/Android Auto a pokračujte v přenosu souborů do počítače. Nejdůležitějšími soubory k přenosu budou fotografie a videa umístěná ve složce DCIM, myslete však na cokoli dalšího, co máte v telefonu a co byste chtěli uložit.
Nejlepší antivirus pro odstranění
 1. Obnovte tovární nastavení telefonu. Ačkoli se tato nastavení mohou nacházet na různých místech v závislosti na vašem zařízení se systémem Android, nejobecnějším postupem je přejít do aplikace Nastavení > Systém > Možnosti obnovení > Vymazat všechna data (obnovení továrního nastavení).

Jak odstranit virus z iPhonu

Nejúčinnějším způsobem, jak vyčistit iPhone od virů, je použít spolehlivé antivirové řešení pro iOS. Bezpečnostní sady dokáží viry nejen odstranit, ale také vám pomohou chránit zařízení před budoucími infekcemi.

Někdy je však vhodné provést některé ruční akce, abyste měli jistotu, že je váš telefon zcela bez malwaru. Zde jsou pokyny krok za krokem, které ukazují, jak odstranit virus z iPhonu:

Krok 1: Restartování telefonu

Jak se zbavit viru v telefonu

Jednoduché, nesložitější viry, které jsou známé jako neperzistentní malware, lze odstranit restartem.

Klikněte a rychle uvolněte tlačítko zvýšení hlasitosti, klikněte a rychle uvolněte tlačítko snížení hlasitosti a poté stiskněte a podržte tlačítko napájení, dokud se nezobrazí logo Apple.

Krok 2: Připojení k jiné síti

Pokud jste připojeni k nechráněné síti, mohou se do iPhonu dostat některé typy škodlivých programů.

Přejděte do Nastavení > Wi-Fi a připojte se k jiné síti, o které víte, že je bezpečná. Můžete také zkusit použít mobilní připojení a zkontrolovat, zda příznaky podobné malwaru přetrvávají.

Krok 3: Změna hesla Apple ID

Někdy se hackerům podaří dostat do vašich účtů pomocí malwaru. Pokud se domníváte, že by to mohl být váš případ, měli byste přejít do Nastavení > [Vaše jméno] > Heslo a zabezpečení > Změnit heslo.

Který antivirus dokáže odstranit virus?

Všimněte si, že je důležité používat jedinečná hesla. Někteří prémioví správci hesel nabízejí nástroj pro generování hesel, který vám pomůže vytvořit silné heslo a zabránit budoucímu převzetí účtu.

Krok 4: Povolení dvoufaktorového ověřování (2FA)

Tímto krokem přidáte k Apple ID další vrstvu zabezpečení a téměř znemožníte jeho hacknutí.

Přejděte do Nastavení > [Vaše jméno] > Heslo a zabezpečení > Dvoufaktorové ověřování a zadejte své telefonní číslo, které bude použito k ověření vaší totožnosti, kdykoli se vy nebo někdo jiný pokusí přihlásit.

Stačí antivirus k odstranění viru?

Krok navíc: Provedení úplného vymazání iPhonu

Pokud jste vyzkoušeli všechny dostupné metody odstranění škodlivého softwaru a ten stále přetrvává, měli byste zvážit vymazání iPhonu. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je přejít přes Nastavení > Obecné > Obnovit > Vymazat veškerý obsah a nastavení.

V některých případech to však nestačí, protože pokročilá infekce malwarem je často velmi odolná a dokonce se dokáže do systému iOS přeinstalovat.

Při kompletním vymazání iPhonu byste proto měli postupovat podle těchto pokynů:

 1. Vytvořte si kompletní zálohu důležitých dat v počítači. Nepoužívejte iCloud Backup, protože pozdější obnovení zálohy z iCloudu by mohlo přinést zpět malware. Místo toho připojte iPhone k počítači pomocí USB, kabelu Lightning nebo wifi připojení. Pokud používáte systém Windows, stačí ve vyskakovacím okně zvolit možnost Importovat fotografie a videa. Pokud jde o uživatele Macu, připojený iPhone najdete v nabídce Finder > Locations > your iPhone > Back Up Now.
Který antivirový program odstraní spyware?
 1. Přepněte zařízení do režimu obnovení. Při tomto kroku byste měli postupovat podle oficiálních pokynů společnosti Apple, protože postup se mírně liší v závislosti na generaci iPhonu, kterou používáte.
 2. Obnovte iPhone do základní fáze. Připojte zařízení k počítači a otevřete iTunes. Poté klikněte na tlačítko zařízení v levém horním rohu okna a vyberte Souhrn > Obnovit. Postupujte podle pokynů na obrazovce a počkejte, až iPhone dokončí instalaci a nastavení systému iOS. Případně můžete přejít na Finder > Locations > your iPhone > Restore iPhone.
 3. Obnovte data z vytvořené zálohy. Jakmile je iPhone nově nastaven, připojte jej k počítači a přeneste všechny důležité soubory z provedené zálohy zpět do iPhonu.

Mohou telefony dostat viry?

Ano, do telefonů se snadno dostanou viry. Telefony se systémem Android jsou náchylnější k malwaru než iPhony, ale infikovat se mohou oba. Zde jsou uvedeny některé způsoby, kterými se do telefonu může dostat malware a potenciálně nežádoucí aplikace/programy:

Jaký je nejlepší způsob odstranění virů?
 • Útěk z vězení. Při jailbreaku telefonu, kdy instalujete aplikace a vylepšení, které nejsou schváleny společností Apple, můžete omylem nainstalovat i škodlivý software. Jailbreaking ze své podstaty zahrnuje obcházení bezpečnostních omezení iPhonu.
 • Zakořenění. Stejně jako útěk z vězení v systému iOS poskytuje rootování zařízení se systémem Android uživateli větší kontrolu – na úkor bezpečnostních funkcí. Totéž platí i pro vlastní ROM, která dává uživatelům ještě větší kontrolu.
 • Škodlivé aplikace z obchodu Google Play. Přestože se v App Store společnosti Apple i v Obchodě Play společnosti Google občas objevuje malware, Obchod Play obsahuje více celkových aplikací a méně lidského prověřování. Společnost Google všechny škodlivé aplikace z obchodu Play rychle odstraní, jakmile je objeví, ale miliony lidí si již škodlivé aplikace nainstalovaly.
 • Obchody s aplikacemi třetích stran. Uživatelé se občas rozhodnou získat aplikace mimo obchod Google Play. To může být nebezpečné, protože tyto alternativní obchody nepodléhají kontrole škodlivého softwaru prováděné společností Google.
 • Kompromitované sítě. Ačkoli tento problém není technicky malwarem, má podobné příznaky. Vyskakovací okna a neočekávané reklamy na nezabezpečených stránkách (HTTP, nikoli HTTPS) jsou příznaky napadené sítě.
Jak odstranit virus z iPhonu
 • Ukradené přihlašovací údaje Apple ID. Ani v tomto případě nemusí jít nutně o malware. Pokud však hacker ukradne vaše pověření Apple ID, může s vašimi zařízeními a účty provádět nejrůznější akce, takže je to stejně nebezpečné jako skutečný malware.
 • Obcházení zabezpečení kvůli starému softwaru. Nové verze iOS téměř vždy obsahují opravy kritických bezpečnostních problémů. V minulosti bylo mnoho zařízení se systémem iOS napadeno prostřednictvím známých zranitelností, které již byly opraveny v novějších aktualizacích systému iOS.
 • Kompromitace účtu Google, obcházení zabezpečení kvůli starému softwaru a hackerské útoky na úrovni národních států fungují na Androidu stejně jako na iOS.

Jak zjistím, zda je v mém telefonu virus?

Nejrychlejší způsob, jak zjistit, zda je v telefonu virus, je spustit úplnou kontrolu systému pomocí silného antivirového programu, například TotalAV. Je kompatibilní se zařízeními se systémem Android i iOS a dokáže odhalit i ty nejpokročilejší kybernetické hrozby.

Jak zjistím, zda je v iPhonu virus?

Existují však i jiné způsoby, jak zjistit, zda je telefon napaden virem. Obvykle byste měli pečlivě sledovat činnost svého zařízení a hledat podezřelé chování. Zde je seznam příznaků, které můžete zaznamenat, pokud je váš telefon napaden virem:

1. Přehřátí nebo vybití baterie

Některé druhy malwaru těží kryptoměny, například bitcoiny, klikají na reklamy nebo provádějí jiné nekalé úkoly na pozadí, které způsobují zahřívání telefonu. Důvodem je to, že škodlivé programy obvykle využívají všechny prostředky vašeho zařízení a nepřetržitě je využívají bez přestávky.

Ačkoli ne každé přehřátí telefonu souvisí s malwarem, jedná se o poměrně častý příznak, který byste neměli ignorovat. Pokud si nejste jisti, zda se váš telefon přehřívá kvůli malwaru, měli byste vědět, že baterii telefonu mohou vybíjet i kryptografické minery a červi.

Odstraní resetování iPhonu virus?

Stav baterie můžete zkontrolovat v systému iOS v nabídce Nastavení > Baterie > Stav baterie nebo v systému Android v nabídce Nastavení > Baterie > Využití baterie. Podobně v této části zjistíte, které aplikace spotřebovávají nejvíce energie z baterie.

Pokud jsou aplikace náročné na baterii legitimní a nainstalovali jste si je sami, neměli byste se obávat. Pokud si přesto všimnete podezřelé aplikace, která vybíjí baterii, existuje vysoká pravděpodobnost, že se jedná o malware.

Aplikaci byste měli okamžitě odebrat v části nastavení telefonu. Postupujte podle tohoto návodu pro odinstalování aplikace ze systému Android nebo podle tohoto návodu pro odinstalování aplikace ze zařízení iPhone.

2. Neočekávané reklamy, přesměrování nebo vyskakovací okna

Mohou být iPhony napadeny viry?

Vtíravé reklamy jsou důsledkem adwaru, který není striktně klasifikován jako malware a místo toho se označuje jako potenciálně nežádoucí aplikace/program (PUA/PUP). Pokud se weby nebo aplikace, které jsou normálně bez reklam nebo bez reklam, náhle zaplní reklamami, vyskakovacími okny a přesměrováním na pochybné weby, zde jsou některé možnosti:

 • Služba změnila vlastníka nebo byla ohrožena.
 • Vaše síť vkládá reklamy do nezabezpečených připojení (HTTP).
 • V telefonu je adware.
Dokáže Apple odstranit viry?

Ačkoli je tento konkrétní příznak v systému iOS poněkud vzácný, v systému Android býval poměrně častý. Většinou – zejména pokud je důvěryhodná aplikace překryta reklamou – je problém způsoben adwarem. Pokud jste uživatelem systému Android a máte v současné době problémy s nechtěnými reklamami, postupujte podle tohoto návodu, jak odstranit vyskakovací reklamy v systému Android.

3. Nechtěné, podezřelé nové aplikace

Nalezení aplikací, jejichž instalaci si nepamatujete, je velkým varovným signálem.

Než se začnete obávat malwaru, zkontrolujte, zda nejste přihlášeni ke sdílenému účtu iCloud nebo Google. Systémy iOS i Android mají funkce, které mohou synchronizovat aplikace napříč zařízeními, takže je možné, že sdílíte účet s někým jiným a ten si aplikaci nainstaloval.

Jak zjistím, zda je v mém telefonu virus?

Chcete-li zkontrolovat, zda na iPhonu používáte Rodinné sdílení, přejděte do Nastavení > [vaše jméno] > Rodinné sdílení.

V systému Android přejděte do Google Play > Účet > Rodina.

Pokud tomu tak není, je pravděpodobným vysvětlením, proč se nechtěné aplikace objevují samy, malware. Chcete-li se tohoto problému zbavit, spusťte antivirovou kontrolu. K tomu doporučuji použít program TotalAV, protože má bezkonkurenční míru odstranění malwaru a skvělé bezpečnostní funkce.

Přehřátí nebo vybití baterie

Pokud antivirový program nepomůže, budete muset svůj Android nebo iPhone zálohovat a obnovit.

4. Extrémní využití dat

Na rozdíl od legitimních aplikací se malware v telefonu nestará o váš datový tarif. Pokud vám aplikace, kterou téměř nepoužíváte, sežere spoustu dat, nebo ještě hůře, dostanete obrovský účet za telefonní služby za spotřebovaná data, ale nemůžete najít viníka – možná máte virus.

Neočekávané reklamy, přesměrování nebo vyskakovací okna

Jediné, co musíte udělat, abyste se tohoto problému zbavili, je pořídit si mobilní bezpečnostní aplikaci, například TotalAV. To je nejjednodušší způsob odstranění viru, protože stačí pouze prohledat zařízení a provést navržené kroky.

Jak chránit telefon před viry

Se škodlivým softwarem v telefonu je to stejné jako s fyzickým zdravím: unce prevence vydá za libru léčení. Chránit se před malwarem není pro většinu lidí, kteří nejsou vysoce ceněnými cíli, příliš obtížné, ale vyžaduje to určitou dávku předvídavosti:

Nechtěné, podezřelé nové aplikace
 • Zvažte instalaci silného antiviru, například TotalAV, do telefonu.
 • Neinstalujte aplikace z obchodů s aplikacemi třetích stran
 • Neprovádějte útěk z vězení ani root telefonu
 • Udržujte telefon aktualizovaný; pokud již nedostáváte včasné aktualizace softwaru, kupte si nový telefon.
 • Při instalaci aplikací, procházení webu a dodržování pokynů buďte opatrní a dbejte zvýšené opatrnosti.

Závěr

Extrémní využití dat

Bez ohledu na to, jak obezřetní jste při procházení telefonu, je pravděpodobnost nakažení virem stále dostatečně vysoká na to, abyste začali uvažovat o pořízení další bezpečnostní vrstvy. Koneckonců odstraňování virů vlastními silami je jednak frustrující, jednak není tak bezpečné, jako by bylo se specializovanou antivirovou službou.

Používání renomovaných antivirových programů, jako je TotalAV, vám pomůže zůstat v bezpečí po celou dobu. Díky mnoha bezpečnostním funkcím, jako je ochrana v reálném čase, antivirová kontrola, blokování reklam a další, je ohrožení malwarem a dalšími infekcemi spíše nemožné.

Začátečníci

Průvodce kryptoměnami pro začátečníky

Středně pokročilí

Průvodce pro středně pokročilé blockchainem a kryptografií

Expert

Zprávy o kryptoměnách pro odborníky