Při zapojení do spotového trhu je třeba myslet na několik věcí. Na spotové burze je skutečné aktivum dodáno osobně, zatímco při obchodování s marží u brokera se obchoduje pouze s podkladovým aktivem, nikoliv s fyzickou položkou.
Aplikace Crypto.com je oficiální mobilní aplikace, ze které můžete nakupovat a prodávat kryptoměny v bezpečné a uživatelsky přívětivé platformě. Je také známá jako bezpečný obchod, kde mohou zákazníci nakupovat digitální aktiva pomocí kreditních karet nebo jiných platebních metod, jako jsou bankovní převody a vklady ACH. Je přirozenější považovat Crypto.com za kryptobanku než za kryptobanku.
Ne, k obchodování s bitcoiny makléře nepotřebujete. Bitcoiny můžete směnit přímo na renomované burze, která s nimi obchoduje bez pomoci makléře. Případně můžete najít makléře kryptoměn, který nabízí derivátový produkt, který hledáte.
Bitcoinové peněženky jsou často považovány za bezpečnější než uložení bitcoinů na burze, kde je nakupujete, ale při rozhodování, co pro vás má smysl, je třeba zvážit mnoho prvků.
Pokud kryptoměny neznáte, nebo jste zkušený uživatel, nepochybně znáte dva nejoblíbenější způsoby obchodování s kryptoměnami: brokery a kryptoměnové burzy. Nicméně i pro odborníky na blockchain mohou být rozdíly mezi těmito dvěma možnostmi nejasné.
Výměna vs. zprostředkovatel
Všimněte si zjevných paralel mezi transakčním procesem a tímto procesem. Poté burza funguje jako prostředník, který poskytuje možnost obchodování a účtuje si za tuto službu poplatek.
Existují dva známé příklady používání kryptoměnových burz. Nákup bitcoinů za skutečné peníze a vzájemné obchodování s různými kryptoměnami, k němuž dochází, když chcete směnit své bitcoiny za ethery.
Různé burzy nabízejí řadu obchodních párů, takže je na obchodníkovi, který z nich si vybere. Abychom čtenáři uvedli příklad, představme si investora, který na burze uloží dolary. Než bude moci obchodovat s ostatními altcoiny, může využít pouze kombinace související s USD, například USD/BTC nebo USD/ETH.
Obchodování s kryptoměnami prostřednictvím kryptoměnové burzy je nejběžnějším způsobem obchodování s kryptoměnami, zejména s malými částkami.
Jednoduše řečeno, obchodník, který využívá makléře k uložení finančních prostředků (nebo kryptoměny) na účet makléře, je znám jako “vkladatel”. Obchodník nemusí obchodovat s vlastní kryptoměnou nebo fiat penězi, ale může využít některý z rozmanitých produktů brokera. V některých případech bude makléř schopen najít protistranu pro obchod, v jiných situacích může fungovat jako protistrana a provést transakci.
Zde je ilustrace, která vám pomůže to pochopit. Klient investuje do bitcoinu, ale chce využít páru Ethereum/XRP. Za množství bitcoinů, které nakoupí, tedy může obchodovat se zvoleným obchodním párem. Pokud chce obchodník tuto transakci provést na kryptoměnové burze, musí nejprve vyměnit své bitcoiny za ethereum.
Hlavní rozdíl mezi makléřem a burzou
Jaký je tedy rozdíl mezi kryptografickým brokerem a burzou, než se do toho pustíme?
Existuje několik důvodů, proč je lepší použít makléře než převést prostředky do offline peněženky. Bezpečnost a větší likvidita jsou jen dva z nich. V závislosti na službách, které broker nabízí, máte po vkladu peněz k dispozici řadu obchodních alternativ, jako je pákový efekt atd.
Cenu kryptoměny určuje trh a ta může stoupat nebo klesat. Dne 12. května 2018 se hodnota bitcoinu zvýšila na zhruba 20 500 dolarů za minci z přibližně 6 000 dolarů na začátku března. -> Kryptoměna je jednoduchá metoda obchodování s kryptoměnami pomocí knihy objednávek obchodních párů nastavených podle dodaných cen. Jedná se o digitální tržiště, kde kupující a prodávající obchodují s kryptoměnami.
Při obchodování se zlatem nebo stříbrem je nutné si uvědomit, že na spotové burze dochází ke skutečnému dodání obchodovaného aktiva, ale při obchodování s marží u brokera tomu tak není.
Cílovou skupinou burzy a makléře je jeden z nejvýznamnějších rozdílů. Většinu kryptoměnových burz využívají obchodníci s kryptoměnami, kteří chtějí provést dlouhodobou nebo střednědobou investici s cílem získat konkrétní kryptoměnu, po níž čekají na budoucí možné zhodnocení ceny. Možná tyto kryptoměny jednoduše nakoupí a přesunou do své dobře chráněné hardwarové peněženky.
Spekulativní investoři, kteří provádějí různé obchody a využívají různé nástroje TA brokerů, jako je například obchodování s marží, obvykle zaměstnávají brokery. Potřebují krátkodobé nebo střednědobé zisky a makléř je pouze prostředkem k jejich zajištění.
Registrace a ověření
Postup registrace se u jednotlivých burz liší. V několika z nich je od zákazníka vyžadována pouze platná e-mailová adresa, která je následně ověřena a poté je přiděleno heslo.
Jiné, zejména ty, které používají fiat měnu, potřebují určitý druh ověření. Může to být cokoli od videohovoru přes fotografii obličeje s průkazem totožnosti až po naskenovanou totožnost nebo dokonce úplný postup KYC, zejména pokud chce obchodník využít vyšší omezení vkladů a výběrů.
Největší burza, Binance, umožňuje obchodování bez úplného KYC a denního limitu výběru 2 BTC.
Ověřovací procedura může trvat od několika hodin až po několik dní, ale na býčím trhu v letech 2017-18 zabrala určitý čas, přičemž některé burzy potřebovaly mnohem více času a jiné kvůli vysoké poptávce neotevíraly nové účty.
Postup registrace u makléře je podobně jednoduchý. Vzhledem k úředním předpisům je však nutné zprostředkovatele ověřit. Fyzická osoba, která se registruje, musí nejčastěji předložit průkaz totožnosti a doklad o adrese bydliště, například účet za elektřinu nebo nájemné, ve většině případů.
Ověření na burze může trvat o něco déle než na OpenFinance. Jakmile je účet ověřen, obchodník bude moci vložit peníze a začít obchodovat.
Vklady a výběry jsou dvě možnosti ukládání prostředků na účet Blockchain.
Na kryptoměnových burzách můžete peníze posílat a přijímat dvěma způsoby. První z nich je použití tradiční měny, což může být problematické. Mnoho burz nepřijímá fiat peníze, a pokud je nepošlete ve formě bitcoinu, pravděpodobně zaplatíte vysoký poplatek za vklad.
Za vklad fiat peněz na bankovní účet a za použití debetní nebo kreditní karty se často platí. Při výběru je poplatek často vyšší než při vkladu. Bude vám však účtován poplatek? S největší pravděpodobností ano, protože peníze potřebujete – a proto odcházíte. A než odejdete, dvakrát si ověřte, zda neexistují nějaké další potenciální poplatky.
Poplatky jsou obvykle mnohem nižší, pokud se provádí pouze vklady a výběry kryptoměn, zejména poplatky za vklady, protože většina platforem je neúčtuje, takže platíte pouze náklady na výběr.
Obchodování s kryptoměnovým brokerem má několik výhod. Makléř umožňuje vkládat peníze různými způsoby, včetně bankovního převodu, debetní karty, kreditní karty, různých typů elektronických peněženek a kryptoměn. Za výběr peněz se neplatí žádné poplatky!
Při výběru peněz od makléře nemusíte platit vysoké poplatky, protože poplatky se mohou pohybovat od 0 % do 3 % a na některých burzách kryptoměn může být poplatek za výběr až 6 %.
Obchodování s kryptoměnami
Obchodování s kryptoměnami prostřednictvím burzy je jednoduché. Většina burz umožňuje obchodování prostřednictvím knihy příkazů, což vám umožní provést jak limitní, tak tržní příkaz. Kniha příkazů (DOM) se na jednotlivých burzách liší (DOM). Zvýšená likvidita obvykle znamená užší spready mezi nákupními a prodejními příkazy.
Mnoho burz nabízí pouze základní služby, které většině lidí stačí. Několik specializovaných burz nyní poskytuje i vysoce pákové obchodní nástroje, jako jsou futures nebo otevřené swapy.
Největší výhodou této burzy je množství kryptoměn, se kterými lze na její platformě obchodovat.
Makléř nabízí rozšířené možnosti obchodování s marží, jako je obchodování s CFD (Contract for Difference), deriváty atd.
Brokerské platformy běžně poskytují jedinečné obchodní nástroje, které pomáhají zákazníkům vytěžit z obchodů maximum, například nástroje technické analýzy, jako jsou indikátory a klouzavé průměry. Poskytují také automatizované obchodní systémy a roboty, které mohou obchodníkům pomoci zvýšit jejich efektivitu a řízení rizik.
Pákový efekt se při obchodování s CFD používá ke zvýšení nebezpečí. Například pokud má kryptoměna pákový poměr 1:2 a cena kolísá o 5 %, obchodník s CFD dosáhne 10% zisku. Případně může utrpět 10% nebo větší ztrátu, v závislosti na směru pohybu ceny a druhu zaujaté pozice.
Zabezpečení
Na rozdíl od kryptoměnových burz poskytují obchodníci s kryptoměnami užší spready. To je klíčový faktor, který stojí za jejich atraktivitou, zejména pro ty, kteří využívají obchodování s marží.
Slyšeli jste o nedávné krádeži KuCoinu? A co například hacknutí HitBTC nebo Mt.Gox? Mnozí z vás nepochybně vědí, že kryptoměnové burzy jsou pravidelně napadány hackery, dokonce i ti největší hráči, jako je Binance, se stali terčem útoků hackerů a podvodníků v případě loňského úniku dat Binance KYC.
Přestože jsou kryptografické burzy stále zranitelné vůči různým útokům, není tak snadné se do nich vloupat. To neznamená, že kryptografické firmy nemohou být napadeny hackery nebo že jim nemohou být ukradeny finanční prostředky; rozdíl je v tom, že makléři jsou regulováni a poskytují zákazníkům určitou úroveň zabezpečení jejich peněz. Pokud přicházíte z divokého, nekontrolovaného světa kryptoměnových burz se sídlem v cizích zemích, bude to pro vás s největší pravděpodobností obrovský prodejní argument.
Zprostředkovatelé bývají také dobře prověřováni úřady, což naznačuje, že jsou seriózní. Budete se cítit mnohem lépe, když pošlete své cennosti brokerovi, který je důkladně prověřen a řízen autoritativním orgánem, jako je SEC nebo FCA, než když je pošlete neznámé burze se sídlem v daňovém ráji. Makléři uchovávají peníze svých klientů na oddělených účtech, což přidává další vrstvu ochrany.
Je důležité poznamenat, že tyto funkce nejsou pro fungování kryptoměnové burzy nezbytné. Jsou tu jen pro případ, že se něco pokazí a vy budete potřebovat kontaktovat svého obchodního partnera. Existuje samozřejmě několik dalších alternativ, ale všechny se omezují na totéž:
Ukládání kryptoměn, se kterými nechcete obchodovat, do hardwarové peněženky, jako je Trezor nebo Ledger, je sofistikovanější a bezpečnější variantou než jejich uchovávání na kryptoměnových burzách. Je zřejmé, proč tomu tak je. Na burze můžete mít stovky různých typů kryptoměn, ale tato aktiva nevlastníte, protože vám k nim chybí soukromé klíče.
Příjmy
Při porovnávání zdroje příjmů kryptoměnové burzy a makléře existují jak podobnosti, tak rozdíly. Obě si účtují provize, ale mají odlišné metody interakce se svými klienty.
Burzy, které obchodují s kryptoměnami, poskytují nepřeberné množství obchodních párů, a to kvůli nedostatku likvidity při skromné hloubce trhu. Za obchody, výběry a dokonce i vklady obvykle požadují vyšší poplatky.
Poskytovatel likvidity má naopak nižší náklady na výběr a obchodování, ale obchoduje podstatně větší objemy, takže celková výše zaplacené provize může být srovnatelná.
Srovnávací tabulka nejlepších makléřů a burz kryptoměn
Podívejme se však na kryptoměnovou burzu a brokera v našem srovnávacím grafu, abychom zjistili, zda jsou srovnatelné.
A nakonec, co byste měli využít: kryptoměnového brokera nebo burzu?
Nakonec neexistuje správná nebo špatná odpověď, pokud jde o výběr makléře nebo burzy kryptoměn. Jednoduše řečeno, každý z nich je vhodný pro různé druhy klientů a má své vlastní podmínky.
Pro velký objem transakcí by bylo lepší využít makléře. Makléř je regulovaný, auditovaný a peníze má na svých bankovních účtech, takže i kdyby byl hacknut ze stejných důvodů jako výše, klient může dostat nějakou kompenzaci. Profesionální obchodníci mohou využívat i další nástroje, jako je technická analýza a automatické obchodní techniky.
Pro klienty, kteří chtějí profitovat z kolísání cen kryptoměn prostřednictvím krátkodobého a střednědobého obchodování s marží, jsou služby brokera také ideální.
Kryptoměny na druhou stranu nabízejí vyšší rizika a větší potenciální zisky, protože poskytují širší škálu obchodních párů, a to i v případě některých novějších altcoinů, které mají díky volatilitě velmi vysoké výnosy.
Pro klienty, kteří potřebují kryptoměny uchovávat (tj. držet aktiva na vlastní pěst), i pro ty, kteří chtějí držet dlouhodobé sázky, jsou směnárenské služby nezbytné.
Z každé odpovědi budou mít prospěch jiní lidé. Vždy mějte na paměti, že nakládáte se svými cennými penězi, proto si před jejich utracením udělejte domácí úkol a proveďte další průzkum.