Podle skeptického pohledu jsou kryptoměny spekulativní bublinou, která brzy splaskne.
Chainlink je jednou z nejsolidnějších kryptoměn současnosti. Je to jedna z nejlepších kryptoměn, která díky tomu v roce 2022 prudce vzroste. Chainlink je kryptoměna, která propojuje blockchainy s vnějším světem pomocí “věštců”.
Přestože Etherium v roce 2017 zaznamenalo značný nárůst popularity, někteří odborníci tvrdí, že se nejedná o bublinovou kryptoměnu. Trh s kryptoměnami v loňském roce explodoval a Etherium je jedním z mnoha příkladů. Cena Etheru začínala rok na pouhých 8 dolarech za minci, což z něj udělalo druhou největší digitální měnu na světě podle kapitalizace.
Od té doby se většina kryptoměn, zejména těžké váhy jako Bitcoin (BTC-USD), Etherium (ETH-USD) a Solana (SOL-USD), dostala pod tlak. Nicméně popularita mincí a blockchainové technologie, která za nimi stojí, je stále silná.
Bublina je termín, který se v poslední době ve finančním tisku nadužívá k popisu všeho od trhu s bydlením přes akcie až po ojeté automobily.
Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém vložil do ekonomiky biliony dolarů, aby bojoval proti COVID-19, ceny nemovitostí a akcií prudce vzrostly.
Je sice pravda, že tržní ocenění se v důsledku konvenčních faktorů rozrostlo a že trh s nemovitostmi možná nikdy nebyl tak horký, ale je obtížné určit, zda se tato aktiva nacházejí v bublině, či nikoli.
Pak jsou tu kryptoměny, rychle se rozvíjející třída aktiv, která během pandemie vyprodukovala peníze, jež změnily životy prvních investorů.
Cena XRP v posledních týdnech dramaticky kolísala a mnoho lidí vyjádřilo obavy, že celý trh s kryptoměnami je spekulativní bublina. Bitcoin a etherium jsou podle tržní kapitalizace dvě nejoblíbenější kryptoměny na světě. Od roku 2019 zaznamenaly bitcoin i ethereum raketový vzestup, což některé vede k přesvědčení, že se na globálním trhu kryptoměn nachází bublina.
Co je to kryptobublina?
Kryptoměna je definována jako stav trhu, kdy ceny rychle rostou a pak se náhle zhroutí. Krypto-bublina v roce 2017 byla způsobena spekulacemi, že cena bitcoinu bude růst donekonečna. Když cena Bitcoinu v prosinci 2017 dosáhla vrcholu téměř 20 000 USD, krypto-bublina praskla a cena Bitcoinu během několika měsíců klesla na přibližně 6000 USD.
Jedním z důvodů, proč jednotlivci mohli během krize kryptoměny zanedbávat, je to, že s nimi lze obchodovat prakticky kdykoli a z jakéhokoli místa na Zemi, což z nich činí likvidní a decentralizovaná aktiva, která nejsou závislá na jediné centrální bance nebo vládě.
Během epidemie začali do trhů s kryptoměnami investovat velcí institucionální investoři a tyto fascinující finanční nástroje si oblíbili i legendární investoři jako Paul Tudor Jones.
Máte také FOMO, neboli strach z promeškání šance, který pomohl vyhnat ceny kryptoměn na rekordní hodnoty.
Když k tomu připočteme vládní stimulační platby a lidi uvězněné doma v sociální izolaci, máme tu epidemii.
Jak se dostáváme z epidemie, mnozí investoři se snaží zjistit, zda neuvěřitelná expanze na trzích s kryptoměnami byla pouze důsledkem zvýšené likvidity ve finančním systému.
Probíhá debata o tom, zda jsou kryptoměny životaschopnou třídou aktiv založenou na nejmodernější technologii, která může změnit způsob, jakým lidé přemýšlejí o penězích.
Nelze určit, která verze je správná, ale existuje několik problémů, na které by si investoři do kryptoměn měli dát v budoucnu pozor.
Podívejme se na některé varovné signály, že máme kryptoměnovou bublinu přímo před nosem.
Kryptoměnová bublina je příkladem spekulativní mánie.
Kryptoměnoví pesimisté mají mnoho důkazů o tom, že trh s kryptoměnami je v bublině.
Je užitečné udělat si přehled o těchto nestálých aktivech a jejich cílech na vysoké úrovni.
Bitcoin, nejpopulárnější virtuální měna na světě, je soukromý a decentralizovaný digitální peněžní prostředek, který v několika ohledech překonává fiat měny, ale kvůli své extrémní volatilitě má více společného s akciemi s vysokou hybností než s národními měnami, jako je americký dolar.
Tyto digitální měny zdaleka nejsou bezpečnou metodou spoření, protože náklady se často mění.
Je také snadné je podvrhnout, protože k tomu stačí jen skromné programátorské schopnosti. V současné době je podle CoinGecko v oběhu více než 12 000 různých kryptoměn.
Trh s kryptoměnami ztratil od začátku listopadu, kdy dosáhl rekordních hodnot, více než 1,2 bilionu dolarů a nedávno investorům připomněl, jak rychle mohou ceny kolísat.
Kryptoměnové bubliny obvykle procházejí těmito pěti fázemi: vytěsnění, vzestup, euforie, výběr zisků a panika.
Je možné, že začalo vybírání zisků, a bude zajímavé sledovat, jak se kryptoměnovým trhům bude dařit, až Federální rezervní systém zpřísní svou měnovou politiku v boji proti inflaci.
Ocenění kryptografických startupů je stále vyšší.
Za zmínku také stojí, že kryptoměny jako FTX a OpenSea, u nichž došlo k prudkému nárůstu ocenění, mohou být příznakem bubliny.
K nedávnému růstu cen kryptoměn přispěla řada dalších faktorů, včetně čínského zákazu prvotní nabídky mincí (ICO). Čínské úřady oznámily své rozhodnutí regulovat nebo zakázat transakce s bitcoiny v polovině ledna. Netrvalo dlouho a negativní zprávy z Číny vyvolaly celosvětový pokles cen. Raketově rostoucí popularita a používání kryptoměn způsobily, že počet bitcoinových bankomatů explodoval.
Ačkoli firma od posledního kola financování zjevně zažívá značný rozvoj, podobně jako mnoho jiných IT firem mi to připomíná bublinu dot-com, kdy byla téměř každá technologická firma oceněna na miliardu dolarů nebo více.
Dominantní trh s kryptoměnami, OpenSea , má podle CoinMarketCap hodnotu 13,3 miliardy dolarů.
V lednu se poprvé podařilo dosáhnout rekordního obratu 7 miliard dolarů. Mnohé z těchto prodejů však byly podvodné, protože prodejce nakupuje vlastní zboží, aby vytvořil umělou poptávku a výrazně ovlivnil cenu svých aktiv.
Není to výkon, který by vzbuzoval optimismus.
Když máte k dispozici tak pěnivé ocenění kryptoměnových firem a pixelové obrázky NFT “CryptoPunks”, které se prodávají za 23,7 milionu dolarů, je těžké odmítnout myšlenku, že se bublina skrývá na očích.
Nejpřísnější test kryptoměn
V posledních několika měsících se objevila řada varovných signálů, že trhy s kryptoměnami mohou směřovat k dlouhému medvědímu trhu, a lze předpokládat, že rok 2022 bude pro budoucnost této vzrušující třídy aktiv důležitý.
Splaskne kryptoměnová bublina, protože likvidita ve finančním systému vysychá?
Budou investoři vytvářet další možnosti výběru těchto digitálních měn s omezenou nabídkou, aby se ochránili před inflací, nebo využijí rostoucího počtu reálných aplikací kryptoměn a blockchainových technologií?
Jedno je jisté: první investoři do kryptoměn byli za svou víru v tuto revoluční technologii bohatě odměněni.
kryptografické bubliny často splasknou a investoři, kteří přijdou pozdě, se ošklivě spálí. Vzhledem k výše uvedeným signálům nebezpečí by se investoři do kryptoměn měli mít v tuto chvíli obzvlášť na pozoru, protože
Srovnání cen kryptoměn s akciovým trhem
Ceny kryptoměn běžně překonávají výkonnost akciového trhu. Jeden token Dogecoin nikdy nestál více než jeden dolar, ale jeho hodnota loni vystřelila z půl centu na konci roku 2020 na 72 centů, což vedlo k nárůstu o 15 000 procent. Následně se stejně rychle propadl.
Kryptotrh začíná vzkvétat díky několika novým a zajímavým projektům. Mnohé z nich mají vlastní mince, které mohou být jednoho dne využity k obchodování s čímkoli od uhlíkových kreditů po digitální kopie vzdělávacích učebnic. Mezi další sítě patří Solana, Polygon a další sítě s vlastními kryptoměnami, které mohou být využity k obchodování se vším možným od uhlíkových kreditů po učebnice.
Mnoho mincí, jako Dogecoin a Shiba Inu, které byly navrženy jako internetové vtipy nebo $wool, token vytvořený pro Wolf Game, který nemá žádnou jinou rozpoznatelnou funkci než jako prostředek k obchodování. Jednu dobu měl Dogecoin větší hodnotu než celá hodnota akcií Twitteru v roce 2017. Tržní kapitalizace Shiba Inu je větší než tržní kapitalizace American Express a $wool je větší než tržní kapitalizace Goldman Sachs.
George Caludis, analytik mediální publikace CoinDesk, řekl, že kryptoměna staví na hlavu náš koncept “hodnoty”. “Shiba Inu by neměl mít hodnotu blížící se jedenáctimístné částce,” dodal.
Někteří podnikatelé v oblasti kryptoměn jsou i přes nebezpečí ochotni zdvojnásobit své investice.
PDX je firma na zpracování plateb, kterou založil bývalý investiční bankéř Shane Rogers a která umožní zákazníkům nakupovat v kryptoměnách u obchodníků, kteří je nepřijímají. Pan Rogers naopak v prosinci spustil PDX Coin, místo aby požádal konvenční investory o financování své společnosti. Zakladatel této firmy může prodávat tokeny místo akcií.
Pan Rogers žije ve strachu, že výrazný výprodej kryptoměn může poškodit hodnotu aktiv jeho firmy a snížit je na nulu, protože veškerou hodnotu vložil do bitcoinu, nikoli do tvrdé měny. Bitcoin například 19. května klesl o 30 % poté, co čínská vláda oznámila, že zakáže bankám obchodovat s kryptoměnami, což snížilo ceny všech digitálních aktiv.
Ze srovnání osmi kryptoměn vyplývá, že nejrychlejší transakce má Bitcoin Cash, následovaný Litecoinem.
Bitcoin a Etherium mají dohromady hodnotu více než bilion dolarů, ostatní kryptoměny však představují řádově nižší hodnotu. A počet jednotlivců obchodujících s významnými částkami je v některých případech opravdu skromný.
“Bitcoin používají lidé po celém světě,” tvrdí Maddie Kennedyová ze společnosti Chainalysis. “Mincím s velkou aktivitou malého počtu uživatelů dominuje aktivní klub zasvěcených.”
Co má tedy dělat začínající investor? Výběr mince nebo tokenu určeného k naplnění konkrétní potřeby – na rozdíl od běžných peněz, jako je bitcoin, nebo řekněme jako prostředku pro posílání peněz v regionech, kde jsou základní finanční služby omezené – vám může pomoci prorazit džungli. Ať už jeho hodnota stoupá a klesá, lze předpokládat, že se pro něj vždy najde využití.
Stejně jako u každé investice si ale nejprve udělejte domácí úkoly.Kryptoměny mohou vzniknout a prasknout zdánlivě přes noc, takže je důležité pochopit základní technologii každého projektu a také potenciální rizika s ním spojená.